Sari la conținut
Forum Roportal
hade 61

dupa ce moare

Postări Recomandate

dupa ce moare persoana..sufletul poate trai alaturi de fiintele dragi ajutandu-le in multe privinte deoarece spatiul si timpul lor fiind infinit.

Editat de _NeXuS_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca exista moarte. Cred ca moartea este o trecere spre o alta forma de existenta, se poate numi si renastere, si nu cred ca priveste doar sistemele vii, ci TOTUL. Si niste sticle de pepsi daca le iau si le duc la reciclare, maine poate se transforma intr-un scaun de plastic - dau si eu un exemplu banal. Nimic nu moare defapt. Cum spunea si Einstein "nimic nu dispare, totul se transforma"

 

Din versetul acesta deduc ca duhul unui om nu are nicio putere sau influenta asupra celor vii si ca el trebuie sa urmeze intocmai voia lui Dumnezeu. Si alte pareri sunt binevenite.

hade 61,ai vreo problema cu vreun duh ? :lol2:

 

Exact! Trebiue sa urmeze Voia lui Dumnezeu. Dar Voia lui Dumnezeu poate fi si ca acel duh sa devina, de exemplu, ingerul pazitor al cuiva si atunci ar putea sa-l influenteze pe acel cineva, ma gandesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate avea putere asupra unei persoane vii , pe care a iubit-o ?

as vrea pareri din care sa ma conving sau nu de acest lucru .

sau macar o discutie .

 

Dar tu ce simti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa ce moare persoana..sufletul poate trai alaturi de fiintele dragi ajutandu-le in multe privinte deoarece spatiul si timpul lor fiind infinit.

asa ai vazut tu in filme?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact! Trebiue sa urmeze Voia lui Dumnezeu. Dar Voia lui Dumnezeu poate fi si ca acel duh sa devina, de exemplu, ingerul pazitor al cuiva si atunci ar putea sa-l influenteze pe acel cineva, ma gandesc...

 

ce frumos...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa ce moare persoana..sufletul poate trai alaturi de fiintele dragi ajutandu-le in multe privinte deoarece spatiul si timpul lor fiind infinit.

Am observat ca esti crestin-ortodox. Deci consulta invataturile Bisericii Ortodoxe cu privire la suflet si vei vedea ca lucrurile stau altfel decat crezi tu.

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu cred ca exista moarte.

Exista moarte definitiva doar pentru materie.

Cred ca moartea este o trecere spre o alta forma de existenta, se poate numi si renastere, si nu cred ca priveste doar sistemele vii, ci TOTUL. Si niste sticle de pepsi daca le iau si le duc la reciclare, maine poate se transforma intr-un scaun de plastic - dau si eu un exemplu banal. Nimic nu moare defapt. Cum spunea si Einstein "nimic nu dispare, totul se transforma"

Daca te referi la reincarnare,atunci in mod automat esti de acord cu faptul ca moartea si Invierea lui Hristos pe Cruce au fost in zadar.

 

 

ca acel duh sa devina, de exemplu, ingerul pazitor al cuiva si atunci ar putea sa-l influenteze pe acel cineva, ma gandesc...

Asta contravine invataturii Bisericii.

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×