Sari la conținut
Forum Roportal
hade 61

dupa ce moare

Postări Recomandate

totusi in privinta divizarii sufletului imi pare rau dar nu sunt sigura de nimic si fara suparare nici chiar tu nu poti fi sigur .

desi m-am purtat ireprosabil cu toata lumea , numai pentru acest singur om am suferit si am trait suferinta lui si m-a durut de parca era o parte din mine sau eu o parte din el .

 

Nimic nu poate fi sigur pe acest pamant. Poate ca simtirea ta vis-a-vis de el, denota tocmai faptul ca in alt timp, erati unul si acelasi suflet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimic nu poate fi sigur pe acest pamant. Poate ca simtirea ta vis-a-vis de el, denota tocmai faptul ca in alt timp, erati unul si acelasi suflet.

Vezi sa nu,asta era.

Cu cat citesc mai mult postarile lui hade61 realizez ca totul se petrece pe fond psihic. Si emotional. hade,atunci cand ti-am recomandat sa vorbesti cu un preot nu m-am referit la rugaciuni si acatiste. Preotul este si un bun psiholog in ceea ce priveste lucrurile astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iskander mi-ai stricat subiectul cu popa al tau .

ce-ti spun eu aici nu sunt lucruri pe care le rezolva preotul si nici doctorul . atata timp cat nu te poti pune in pielea cuiva si tratezi boli si nu oameni , cand esti cu ochii dupa bani si nu te arde la inima suferinta cuiva , si ce gandeste - nici atat , cum crezi ca m-ar trata pe mine ? cu doctorii ? calmante / antidepresive ? si popa , cu ce ?

am ajuns la trista concluzie ca mori mai linistit , pe camp , decat in spital , unde nimanui nu-i pasa de tine .

nu astept de la preot sa-mi descifreze enigmele sufletului meu , pentru ca nu poate .

nu astept de la doctor ceva pentru ca el trateaza diagnostice si nu pe mine .

sufletul meu e suficient de capabil sa-si aduca linistea , ceea ce se si intampla .

ratiunea nu exista in chestiile astea imposibil de explicat .

doar instinctul , daca stii sa-l asculti .

Extraordinar,ce-ti mai place sa te victimizezi. Atunci spune-mi,cine este capabil sa-ti rezolve tie problemele ? Spune-mi. Daca nici popa,nici doctorul,nici Obama,atunci cine ? Cine ?

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca e ceva psihic....si totul se leaga de momoria ta legata de persoana respectiva.Ceea ce te va ajuta in mod sigur este trecerea timpului.Cu timpul te vei detasa de memoria/obsesia ta.

 

Dar oricum OBAMA te poate ajuta si el :o: :)

 

am ales sa trec si totusi din sensul opus venea o masina cu viteza foarte mare - ca sa apuce semaforul , nici nu am clipit , am apasat acceleratia si am trecut .pur si simplu mi-am privit moartea in ochi , stiam ca nu trebuie sa trec desi nu venea nici-o masina si totusi ceva ma chema .

asta e povestea pe scurt , scurt de tot .

Asta e paranoia....

Eu ti-as recomanda sa mergi in concediu....sa faci ceva care sa te scota din rutina....viziteaza-ti mai des prietenii,mergi la cinema,gaseste-ti un hobby {nou},citeste carti cu teme diferite,reviste.....absolut orice, numai sa fie o activitate noua pentru tine.IA-TI UN ANIMAL DE COMPANIE.

Editat de Toranagasama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa-ti dau un reply,dar ai editat mesajul.

Ai spus foarte bine :) 'sufletul meu isi poate gasi si singur linistea' ,doar ca ai nevoie de timp.Lucrurile astea dureaza uneori chiar ani,dar pana la urma va fi bine.

De obicei nu e bine sa dai sfaturi,dar indraznesc sa-ti spun doar atat ... nu sta singura cand ai momente in care simti ca nu poti duce.Stai cu prietenii,sau iesi pur si simplu in oras,printre oameni.

Si gandeste-te ca nu esti singura,au reusit si altii ,ai sa reusesti si tu.

:o:

Editat de Indyy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as putea crede ca a plecat de langa mine din ziua in care v-am povestit .nu am o explicatie logica .

Am sa postez aici un citat din Krishnamurti care ar putea sa ti se potriveasca. :o: Sper sa nu te superi deoarece stiu ca ai cerut inchiderea topicului.

"Cui ii pasa de necazurile celorlalti? - spune Krishnamurti - avem fiecare atat de multe probleme incat ne lipseste ragazul pentru problemele altora. Ca sa faci pe cineva sa te asculte trebuie sa platesti cumva: in bani, in rugaciuni, sau in credinta. Ascultatorul de profesie isi va face meseria, dar asta nu inseamna nicidecum descatusare durabila. Noi dorim sa ne destainuim in mod liber, spontan, fara nici un fel de remuscare ulterioara. Purificarea prin spovedanie nu depinde de cel care asculta, ci de cel care doreste sa-si deschida inima. A avea inima deschisa inseamna a asculta, nu doar la tine insuti, ci la fiecare influenta, la fiecare miscare din jurul tau. Ca va fi sau nu va fi posibil sa facem ceva tangibil cu ceea ce auzim, ramane de vazut, dar simplul fapt de a fi deschisi aduce cu sine propria actiune. O asemenea ascultare purifica inima, curatind-o de toate lucrurile mintii. Ascultarea cu mintea este simpla flecareala, in ea nu exista eliberare nici pentru noi nici pentru ceilalti; ea este doar o continuare a suferintei."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×