Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai atunci poti sa ma crezi pe cuvant ca exista. Daca te incalzeste pe tine, pot sa fac un efort si sa il caut, pana atunci tu poti medita la aceasta problema si care ar putea fi motivul acestei discriminari a femeii, care dupa cum se vede

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai atunci poti sa ma crezi pe cuvant ca exista. Daca te incalzeste pe tine, pot sa fac un efort si sa il caut, pana atunci tu poti medita la aceasta problema si care ar putea fi motivul acestei discriminari a femeii, care dupa cum se vede
Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am spus ca nu imi place sa imi pierd vremea cu demonstratii inutile:

Uite versetele:

Levitic 12:1 Şi a grăit Domnul lui Moise şi a zis:

2 "Grăieşte fiilor lui Israel şi le zi: Dacă femeia va zămisli şi va naşte prunc de parte bărbătească, necurată va fi şapte zile, cum e necurată şi

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,exact cum am banuit,te iei de porunci ale lui Moise specificate in VT...

corecteaza-ma daca gresesc, dar nu Dumnezeu i-a dat poruncile lui Moise?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,exact cum am banuit,te iei de porunci ale lui Moise specificate in VT,care acum nu mai au nicio valoare. Am mai spus,evreii aveau nevoie de o baza solida pe care sa-si intemeieze noua religie deoarece existau multe pericole,iar cea mai mica scanteie putea sa distruga totul.

De ce nu privesti lucrurile si din alt punct de vedere - "Ce scrie in Legea lui Moise ? Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta, din tot sufletul tau, si pe aproapele tau ca pe tine insuti. Iar Mintuitorul i-a zis: Drept ai raspuns, fa aceasta si vei fi viu." (Matei 22, 37-40).

Un profesor imi spunea ca din anumite puncte de vedere,Biserica evolueaza odata cu societatea. Sau macar ar trebui. La inceput am fost revoltat,insa pe parcurs am realizat ca este necesar sa evolueze.

Viziunea evreilor asupra femeilor este alta mancare de peste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,exact cum am banuit,te iei de porunci ale lui Moise specificate in VT,care acum nu mai au nicio valoare.

In primul rand, aici se vorbeste despre femeie in Biblie, nu scrie femeia in NT. Deci pot sa dau oricate legi a lui Moise doresc.

In al doilea rand, nu conteaza ca nu mai sunt valabile acele legi astazi, conteaza ca au fost valabile la un moment dat, si ca au pus femeia intr-o pozitie inferioara, si asta inca din momentul in care se naste: o fetita "murdareste" pe mama care o naste o perioada mai lunga de timp decat un baiat. Astept o explicatie pentru aceasta aberatie.

In al treilea rand, ce mi-ai spus tu acolo e o gargara. Eu astept un raspuns concret, argumentat, pentru aceste versete. din levitic pe care tocmai ti le-am dat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu intelegi ca nu mai sunt actuale ? Daca este cineva pe aici care crede contrariul,nu are decat sa NE contrazica. :stars:

nu mai sunt valabile din a cui autoritate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corecteaza-ma daca gresesc, dar nu Dumnezeu i-a dat poruncile lui Moise?

De ce nu intelegi ca nu mai sunt actuale ? Daca este cineva pe aici care crede contrariul,nu are decat sa NE contrazica. :o:

 

In al doilea rand, nu conteaza ca nu mai sunt valabile acele legi astazi, conteaza ca au fost valabile la un moment dat,

:stars: Asta era dom'le ! :lol: Tanti Enki,nu mai sunt valabile,move on.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, inteleg ca nu ai explicatie pentru aceasta aberatie, si te ascunzi in spatele scuzei ca nu mai sunt valabile.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×