Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu am inteles bine tu crezi ca femeile sunt batute in "numele Domnului"?? In numele carui "Domn"???

Unde scrie ca trebue sa fie batute in numele oricarui "Domn"??

Ca ,eu am citit ca Dumnezeu este iubire!!! si daca e asa cum poate sa ceara ca femeile sa fie injosite ,batute sau altceva... in numele lui??

 

ordinea trebuie restabilita cu forta, sau daca nu, la tribunal, doar si Moise a dat voie la "carte de despartire"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca Dumnezeu i-a acordat barbatului o putere absoluta asupra femeii [cum cred unii ],mai degraba,Dumnezeu arata ca femeia ,in cadrul prevazut pentru ea ,ar fi avut calitati complementare celor ale barbatului,deci se completeaza receproc...

Da ma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este ...dar ierarhia trebuie corect pusa ... adica deasupra a tot si toate FEMEIA care este Creatoare de Viata adica Dumnezeu ...

 

lasa lasa , ca nu e Dumnezeu nu o mai salta atata in slavi . Ca daca nu ar fi samanta barbatului nu ar mai fi ea vazuta ca Dumnezeu :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ordinea trebuie restabilita cu forta, sau daca nu, la tribunal, doar si Moise a dat voie la "carte de despartire"

in capusorul tau asa o fi,nu pot contesta ...dar in al meu si al multor femei nu este asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am inteles din Biblie ceva cum ca DUmnezeu i-a spus femeii , uite barbatul tau asculta de el sa ii fii supusa , iar barbatului i-a spus , uite femeia ta , pentru ca ea iti e supusa tu a sa o iubesti si sa o respecti . Deci prin urmare , chiar haotic vorbind femeia trebuie sa se supuna barbatului. Daca stam putin si ne gandim nu asa fac si leoaicele ? instinctul animal ? primar si ajungem la stiinta :pardon:

Editat de Aend

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"...va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va uni cu femeia sa şi vor fi amândoi un trup."(Facere 2,24)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ordinea trebuie restabilita cu forta, sau daca nu, la tribunal, doar si Moise a dat voie la "carte de despartire"

ordinea nu se restbileste cu forta!!!

si cam de ce femeia trebue sa fie fortata la ceva??

Mai repet odata ca barbatului nu ea fost data o putere absoluta asupra femeii .. nicaeri nu este scris" na femeia fa cu ea ce vreai"

Ca ,sotul, este capul familiei nu inseamna ca femeia nu are nici un drept ... ce ca barbatul trebue sa-si asume mai multe raspunderi ca femeia .... so ajute la tot ce e mai greu ..in general sa raspunda ca in familie sa nu lipseasca nimic ... asta e barbat... !!!! femeia este ajutorul barbatului ..nu sluga lui...

Si este scris ca "Sotii sa-si iubeasca sotiile ca pe propriile lor corpuri"..si sotiile trebue sa respecte barbatii lor ..dar dupa cite cred ca stiti ca respectul se cistiga nu vine de la sine ... si nici odata noi crede ca o femeie poate respecta un barbat care se comporta brutal cu ea ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ordinea nu se restbileste cu forta!!!

si cam de ce femeia trebue sa fie fortata la ceva??

Mai repet odata ca barbatului nu ea fost data o putere absoluta asupra femeii .. nicaeri nu este scris" na femeia fa cu ea ce vreai"

Ca ,sotul, este capul familiei nu inseamna ca femeia nu are nici un drept ... ce ca barbatul trebue sa-si asume mai multe raspunderi ca femeia .... so ajute la tot ce e mai greu ..in general sa raspunda ca in familie sa nu lipseasca nimic ... asta e barbat... !!!! femeia este ajutorul barbatului ..nu sluga lui...

Si este scris ca "Sotii sa-si iubeasca sotiile ca pe propriile lor corpuri"..si sotiile trebue sa respecte barbatii lor ..dar dupa cite cred ca stiti ca respectul se cistiga nu vine de la sine ... si nici odata noi crede ca o femeie poate respecta un barbat care se comporta brutal cu ea ...

 

Uiti de fapt de ce se comporta barbatul brutal cu femeia ? Crezi ca mai traiesti in anii 1600 pe vremea lui Napoleon Bonaparte cand a te culca inainte de nunta cu o femeie insemna rusinea rusinii , iar saluturile constau in sarutari galante de maini ? Uita-te la TV peste tot si vezi cine este femeia de astazi : bikini , silicoane , decolteuri extrem de mari , operatii de buze si tot , toate facute cu un scop . Nu o sa-l definesc aici ma rezum la topic . De asta , femeia nu mai este respectata . Singura si-a facut-o cu mana ei si tot singura poate sa se scoata din situatia asta. Altfel se va plange mereu ca barbatul o bate o inseala si nu vrea decat sex cu ea . Spui ca "barbatul trebue sa-si asume mai multe raspunderi ca femeia .... so ajute la tot ce e mai greu ..in general sa raspunda ca in familie sa nu lipseasca nimic ... asta e barbat... !!!! " iar apoi "femeia este ajutorul barbatului ..nu sluga lui..." . Aici ce sa inteleg , ca de fapt barbatul trebuie sa aiba grija de femeie ? Sa nu ii lipseasca tigarile , implanturile cu silicoane , liposuctia , sauna , masca de fata , cremele de maini si toate chestiile astea ? Tare :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×