Sari la conținut
Forum Roportal
crs_tzep

2 placi video AGP 8x care e mai buna ?

Postări Recomandate

Am urmatoarea configuratie:

 

-AMD Sempron 2800+ 64 biti

 

-Albatron K8X250GB Pro nForce3-A

 

-GeForce4 MX 440 with AGP8X (64 MB)

 

-512 DDR PC3200 noname ................ restul nu conteaza

 

 

Calculatorul e folosit pt filme inernet ocazional si jocuri vechi (starcraft warcraft cs)

 

M-am hotarat sa imi iau o placa video .... am mai multe optiuni

 

1. Platforma: NVIDIA

Chipset: Geforce 6200

Interfata: AGP 8x

Memorie: 256Mb

Banda memorie: 64-bit

Frecventa procesor grafic: 350

Frecventa memorie: 533

DVI: Da

TV-OUT: Da

 

2.Platforma: ATI

Chipset: RADEON 9250

Interfata: AGP 8x

Memorie: 256Mb

Banda memorie: 128-bit

Frecventa procesor grafic: 240

Frecventa memorie: 400

DVI: Da

TV-OUT: Da

 

Raspundeti serios va rog ca nu sunt noob in calc .... dar nici gamer asa ca nu pre m-au interesat placile video . Pe scurt eu as lua radeonul pt ca este pe 128 biti insa are procesorul si memoria cu ceva MHz mai putini

Ma intereseaza la jocuri ce conteaza mai mult la o placa video memoria sau porcesorul ????? pt ca mai am si alte placi in gand dar sunt pe 128 Mb insa au procesoare mai mari decat radeonul 9250

Editat de TZEP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ATI 9250 e foarte slaba, nu misca REAR si QUAKE 4 pe ia, daramite Hitman ultimul.

 

Nvidia 6200 mai merge, desi e depasita si aia.

 

Recomandabil e ASUS N7600GS/HTD/256M Nvidia GF7600GS, AGP 8X, 256MB DDR-128bit , HDTV , DVI-I ; 2nd VGA la 125 euro

sau ati pe agp de la 9800 in sus. Din pacate placi ati bune pe agp nu prea mai sunt, iar cu placa ati, ori de care ar fi poti sa-ti iei adio de la multe jocuri vechi (IGI 2, Max Payne 1 - merge numai cu un patch special). Apar mari distorsiuni in texturi, si daca nu gasesti patch la jocul respectiv nu-l mai joci decat cu placa nvidia.

 

Cu placa ATI ai multe surprize la jocuri vechi si noi. Merg bine jocurile contemporane cu anul productiei placii. Asa e ATI.

Cu nvidia merge orice conform evident cu puterea ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ATI 9250 e foarte slaba, nu misca REAR si QUAKE 4 pe ia, daramite Hitman ultimul.

 

Nvidia 6200 mai merge, desi e depasita si aia.

 

Recomandabil e ASUS N7600GS/HTD/256M Nvidia GF7600GS, AGP 8X, 256MB DDR-128bit , HDTV , DVI-I ; 2nd VGA la 125 euro

sau ati pe agp de la 9800 in sus. Din pacate placi ati bune pe agp nu prea mai sunt, iar cu placa ati, ori de care ar fi poti sa-ti iei adio de la multe jocuri vechi (IGI 2, Max Payne 1 - merge numai cu un patch special). Apar mari distorsiuni in texturi, si daca nu gasesti patch la jocul respectiv nu-l mai joci decat cu placa nvidia.

 

Cu placa ATI ai multe surprize la jocuri vechi si noi. Merg bine jocurile contemporane cu anul productiei placii. Asa e ATI.

Cu nvidia merge orice conform evident cu puterea ei.

Cred ca glumesti...ATI 9250 e muuuuuuuuult mai buna ca pocnitoarea aia de 6200. Amandoua sunt proaste, dar daca ar fi sa aleg as alege ATI 9250. Diferenta de la 64bit la 128 e uriasa.

Editat de Master_Best

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar asta ???

 

GeForce FX 5500 AGP 8x 256/128 RAMDAC 400 MHz (170 ron)

 

restul nu cunteaza

 

Si inca ceva nu dau mai mult de 200 ron pe VGA pt ca nu este un calc de jocuri cum am si mentionat ....

Dar poate o sa ma si joc ceva ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice placa sub 120 euro (pret la negru), nu face fata la jocurile noi.

Eu am sapphire radeon 9600pro cu 256 ddr si nu face fata la Quake 4 si ultimul hitman.

Am jucat Fear la 1024/768 setari minime la efecte si medii la texturi cu un FPS de 26 doar.

 

Daca nvidia aia are bus numai de 64 bit chiar nu e buna de nimic la jocuri.

 

Chiar si un bus de 128 bit e putin de aceea zic ca un ati 9800 cu bus 256 ar face fata la jocurile din 2006-2007, mai tarziu nu.

 

Deja agp e depasit. PCIE e acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nVidia 6200 < Ati 9250 < nVidia 5500...

 

Pare ciudat ca nVidia 6200 < nVidia 5500 ?

 

Ei bine... 6200 foloseste memoria RAM... e ca o placa video onboard... so... orice altceva, ORICE...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nVidia 6200 < Ati 9250 < nVidia 5500...

 

Pare ciudat ca nVidia 6200 < nVidia 5500 ?

 

Ei bine... 6200 foloseste memoria RAM... e ca o placa video onboard... so... orice altceva, ORICE...

E si normal, la vremea ei 5500 a fost de gama medie, pe cand 6200 e de gama low. Foarte low.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×