Sari la conținut
Forum Roportal
timida

Dupa un anumit numar de ani ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand iubesti cu adevarat n-ai cum sa te plictisesti de persoana pe care o iubesti! Intr-o relatie de lunga durata,unde cei doi se iubesc cu adevarat (iubirea adevarata inseamna sacrificiu personal,sa faci totul pentru fericirea celuilalt,sa-l ajuti mereu cand are nevoie de ajutorul tau,inseamna respect reciproc,rabdare,intelegere si ce e important,comunicare,sinceritate),nu au cum sa se plictiseasca.Vi s-a intamplat sa cunoasteti o persoana (nu ma refer doar la iubit/a,sot/sotie,ci chiar cineva apropiat,de incredere,cu care sunteti prieteni de ani buni) si sa gasiti mereu ceva de vorbit,fara sa existe "punctul mort" in discutie? Acelasi lucru e si cu persoana iubita,mereu simti nevoia sa vorbesti cu ea si te bucuri ca puteti vorbi orice,chiar si nimicuri din viata de zi cu zi,dar acele "nimicuri" pot deveni si cele mai frumoase cand le impartasesti cu persoana iubita.Daca doi parteneri nu sunt capabili sa iubeasca asa si sa pastreze frumusetea acestui sentiment ... atunci chiar s-au casatorit degeaba.Si la biserica preotul zice clar ca ceea ce leaga Dumnezeu omul nu poate desface,deci cei doi fac un juramant in fata Lui ... iar parerea mea este ca odata ce te-ai bagat in asta,mergi pana la moarte asa,dar macar sa mori cu zambetul pe buze ca iubesti si esti iubit cu adevarat.Da,e un risc,dar cand cei doi se iubesc cu adevarat,au incredere,sunt fideli,totul e ok!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie,cu tot obtimismul meu,imi este imposibil sa cred ca voi gasi pe cineva pe care sa il iubesc si sa ma iubeasca cu aceesi intensitate si sa nu ne plictisim unul de celalalt si dupa 40 de ani de cand ne-am cunoscut,si e trist caci pentru mine casatoria e sfanta si e pentru totdeauna,si mie frica ca vor trece anii si nu voi gasi un om alaturi de care sa am speranta ca voi trai toata viata si voi ramane singura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci asta inseamna ca toti oamenii sunt superficiali si incapabili de iubire adevarata,caci aceasta iubire nu moare niciodata! Oare de ce pare greu de practicat aceasta "teorie"? Pentru ca putini stiu sa iubeasca asa! Pentru ca unii nu iubesc pe cine trebuie,daca amandoi s-ar iubi asa,exista toate sansele sa ramana impreuna fericiti pana la adanci batraneti! Eu uneori stau si ma uit la batraneii care sunt casatoriti de o viata intreaga si sunt fericiti,se tin de maini si se privesc cu aceeasi caldura ca atunci cand erau tineri ... dar din pacate sunt rare aceste cupluri,insa jos palaria in fata unor asemenea cupluri! Par povesti,basme ... dar sunt reale pentru cei care le traiesc! "Dragostea indelung rabda,dragostea este binevoitoare,dragostea nu pizmuieste,nu se lauda,nu se trufeste.Dragostea nu se poarta cu necuviinta,nu se manie,nu gandeste raul.Nu se bucura de nedreptate,ci se bucura de adevar.toate le sufera,toate le crede,toate le nadajduieste,toate le rabda.Dragostea nu cade niciodata!" Oare oamenii nu cer prea mult? Iubirea nu e de ajuns? Dumnezeu este Iubire,iar fara iubire suntem nimic,cum am mai spus,niste persoane superficiale ... niste roboti ce se cufunda mereu in rutina asta cu munca,incat uita ca mai importanta e dragostea ... trist ca e asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand iubesti cu adevarat n-ai cum sa te plictisesti de persoana pe care o iubesti! Intr-o relatie de lunga durata,unde cei doi se iubesc cu adevarat (iubirea adevarata inseamna sacrificiu personal,sa faci totul pentru fericirea celuilalt,sa-l ajuti mereu cand are nevoie de ajutorul tau,inseamna respect reciproc,rabdare,intelegere si ce e important,comunicare,sinceritate),nu au cum sa se plictiseasca.Vi s-a intamplat sa cunoasteti o persoana (nu ma refer doar la iubit/a,sot/sotie,ci chiar cineva apropiat,de incredere,cu care sunteti prieteni de ani buni) si sa gasiti mereu ceva de vorbit,fara sa existe "punctul mort" in discutie? Acelasi lucru e si cu persoana iubita,mereu simti nevoia sa vorbesti cu ea si te bucuri ca puteti vorbi orice,chiar si nimicuri din viata de zi cu zi,dar acele "nimicuri" pot deveni si cele mai frumoase cand le impartasesti cu persoana iubita.Daca doi parteneri nu sunt capabili sa iubeasca asa si sa pastreze frumusetea acestui sentiment ... atunci chiar s-au casatorit degeaba.Da,e un risc,dar cand cei doi se iubesc cu adevarat,au incredere,sunt fideli,totul e ok!

Intr-o relatie de lunga durata, se vor cam plictisi dupa un numar de ani. Important este sa realizeze ca s-au plictisit si sa descopere de ce.

Da, s-a intampla sa gasesti persoane cu care poti discuta orice, dar guess what? Ori sunt doar amici, ori sunt persoane de acelasi sex.

La fidelitate ....stii.....nevoia de nou si de cucerire apare mai tot timpul. Si nu relatii cu probleme.

 

Atunci asta inseamna ca toti oamenii sunt superficiali si incapabili de iubire adevarata,caci aceasta iubire nu moare niciodata! Oare de ce pare greu de practicat aceasta "teorie"? Pentru ca putini stiu sa iubeasca asa!

Fara suparare , esti la prima dragoste....eu mai citesc alte posturi ale userilor. Nu e nimic rau in asta, doar ca este o fantezie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara suparare , esti la prima dragoste....eu mai citesc alte posturi ale userilor. Nu e nimic rau in asta, doar ca este o fantezie.

Da,sunt la prima si ultima! Nu ma cunosti ca om,nu il stii nici pe el cum e ca om si nu e nicio fantezie,asta e punctul tau de vedere,nu inseamna ca este si al meu.Iubirea nu e o fantezie ... Dumnezeu este iubire,iar fara El nu cunoastem adevarata iubire ... iar daca sustii ca este fantezie,e ca si cum pentru mine sustii ca nu exista Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,sunt la prima si ultima! Nu ma cunosti ca om,nu il stii nici pe el cum e ca om si nu e nicio fantezie,asta e punctul tau de vedere,nu inseamna ca este si al meu.Iubirea nu e o fantezie ... Dumnezeu este iubire,iar fara El nu cunoastem adevarata iubire ... iar daca sustii ca este fantezie,e ca si cum pentru mine sustii ca nu exista Dumnezeu!

Ce interesant...spre deosebire de ceilalti useri eu am intalnit oameni mai in varsta cu zeci de ani de casnicie si inca exista acea iubire, nu la fel ca prima data, dar nicidecum stinsa

Si mai mult daca tu te bazezi pe Dumnezeu e de asteptat sa dureze ani multi si sa iti si gasesti persoana potrivita pentru tine, cea mai potrivita...

Good luck! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie,cu tot obtimismul meu,imi este imposibil sa cred ca voi gasi pe cineva pe care sa il iubesc si sa ma iubeasca cu aceesi intensitate si sa nu ne plictisim unul de celalalt si dupa 40 de ani de cand ne-am cunoscut,si e trist caci pentru mine casatoria e sfanta si e pentru totdeauna,si mie frica ca vor trece anii si nu voi gasi un om alaturi de care sa am speranta ca voi trai toata viata si voi ramane singura...

Sentimentele evoluează, dar asta nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tinerete, dragoste, casatorie....respect, incredere, dragoste, iubire....

Vin copiii; avem necazuri, bucurii peste care trecem impreuna, zi de zi, an de an...

Ne stim dorintele si doleantele din priviri, poate si dintr-un oftat! si dintr-un zambet!

Cum putem evita rutina? monotonia?

Dragostea consolidata de un numar de ani, e mai puternica decat...la inceputul casatoriei?

 

:blink:

 

 

redescopera vechile pasiuni...hobby-uri noi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,sunt la prima si ultima! Nu ma cunosti ca om,nu il stii nici pe el cum e ca om si nu e nicio fantezie,asta e punctul tau de vedere,nu inseamna ca este si al meu.Iubirea nu e o fantezie ... Dumnezeu este iubire,iar fara El nu cunoastem adevarata iubire ... iar daca sustii ca este fantezie,e ca si cum pentru mine sustii ca nu exista Dumnezeu!

Nu sări ca o m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×