Sari la conținut
Forum Roportal
timida

Dupa un anumit numar de ani ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

desi voi mai manca multa "mamaliga" pana voi face pasul asta cu casatoria imi permit sa-mi dau si eu cu parerea..

eu zic ca monotonia e buna si cu siguranta se va "instala" in orice relatie,fie ea casatorie sau nu.e in firea lucrurilor sa fie asa si noi nu putem schimba asta.pesonal nu cred in marea iubire sau in lucruri care raman neschimbate.omul e supus devenirii intocmai ca toate lucrurile care il inconjoara.nu cred in lucruri marete care se intampla pur si simplu,nu cred in minuni..cred doar in viata care mi-a fost data si in puterea mea de a ma adapta,de a ma forma printre altii si odata cu ei.nu pot schimba eu cursul lucrurilor oricat de mult mi-as dori asta.

timpul m-a invatat sa am rabdare.

rutina este cred eu un alt mod prin care dragostea se manifesta,iubesc rutina si o caut de multe ori pentru ca am nevoie de acea liniste pe care numai amprenta pe care si-o lasa timpul asupra unei relatii ti-o poate da.acel somn linistit,acea atmosfera care se naste numai intre 2 oamenii care se cunosc de mult prea mult timp pentru a mai cauta in ei resursele unei explicatii care oricum nu va dezvalui trairile de dincolo de trup.

monotonia este o stare necesara pe care o traim zilnic in familiile noastre..si e atat de placut..stiu de exemplu ca intr-o zi de sambata in jurul orei 9,tata va veni si ma va ruga sa ma trezesc,rugandu-ma sa ne bem cafeaua impreuna,stiu ca vecinul de la 3 fumeaza in fiecare dimineata pe geam facand cu randul cu sotia lui pentru ca au un copil mic,stiu ca batranul de la parter va iesi sa-si plimbe catelul si ma voi intalni cu el exact in scara cand voi pleca la scoala...si lista ar putea continua la nesfarsit..

lucrurile astea exista in noi,fac parte din ceea ce suntem ca oameni.

ca sa concluzionez pentru ca m-am "intins" cam mult..fara rutina viata noastra ar fi o lupta continua,o incercare disperata de a gasi un strop de liniste..

 

nu e musai sa fiti de acord cu mine!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai noi putem sa luptam altfel incat sa nu apara monotonia!! :tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca absolut niciunu nu v-ati obosit sa cititi ce a scris Cescuta, dar va recomand sa cititi.

Monotonia e buna, doar ca depinde cum privesti.

Pentru unii monotonia inseamna sfarsitul relatiei, pentru altii reprezinta o provocare, iar pentru o mica parte inseamna siguranta. Voi decideti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La un moment dat apare monotonia.Ar fi obositor sa te surprinda mereu persoana cu care esti fie ca o face intr-un mod placut sau neplacut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti iubesti partenerul de viata cu adevarat, este foarte putin probabil sa intervina monotonia. Dar asta depinde de la caz la caz, este foarte dependent de cum iti cultivi si intretii relatia, de cum traiesti, de cum definesti...monotonia...Daca dupa 2-3 ani, intervin momente dese de "tacere" atunci, you' ve got yourself a problem, babe....

S-ar putea, ca dupa 20 de casatorie se te simti chiar FB cu sotia ta.

N.B. - ceea ce ma face sa zimbesc, este ca cei mai multi care scriu aici "presupun" doar cum e o relatie lunga.

Eu nici pina in prezent nu m-am plicitsit de nevasta mea (atit de multe mi- a facut...) (w00t)

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(w00t) floare de castan

Interesanta tema, dar... utopica, dupa parerea mea.De ce?Sunt fericiti cei care au cunoscut dragostea in casnicie... Ce te faci cand dragostea dispare odata cu casatoria, cand, ca un robot, mergi la serviciu, ingrijesti si educi copiii, esti gospodina exclusiva a casei, iar sotul ( mai poate fi numit astfel?!) este departe de toate acestea, n-are nici o responsabilitate casnica,este un musafir care cere sa fie doar servit...

Veti spune ca o asa casnicie trebuie intrerupta. Da, asa ar trebui,dar din nenumarate motive (din care primeaza simtul datoriei fata de copii) nu te hotarasti sa faci pasul... Si anii trec, copii pleaca la casele lor si ramai singura, singura... singuratatea in doi e mai dureroasa, dar nici acum nu te hotarasti sa rupi lantul...

Concluzia: bucurati-va cat timp cunoasteti dragostea si respectul, traiti "clipa" pentru a avea amintiri frumoase cand acestea se duc... In anumite situatii sunt suficiente amintirile frumoase pentru a te considera fericit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa vb intai de parintii mei:-sunt dependenti unul de altul.Ma uit la maica-mea cum trece de la o stare la alta:e singura in bucatarie si tranteste pui inghetati pe jos si e nervoasa si cand intra taica-miu in casa se comporta de parca nimic nu s-ar fi intamplat:"ma grabeam si i-am scapat".Si au zile cand ies in oras impreuna...Mie mi se par tare ciudati!Adica eu nu stiu cu cine seman ( (w00t) ) .Si daca el nu e acasa nu concepe sa nu vb la tel si sa nu ii zica tot ce are pe suflet.Ii vad cum se urmaresc din priviri etc..si vb aia sunt de mai bine de 20 de ani impreuna...cred ca din acest pct de vedere am un ex destul de bun.Nu stiu cum au facut de au transformat rutina in placere.Whatever,..pt mine este rutina tot ce fac ...nu stiu daca si pt ei.Din nefericire, pt mine iesirea din monotonie insemna colaterale...nu ca ar fi fost monotonie :santa2: (nu stiu de ce am impresia ca despre asta e vb la topic-ul asta)Dar am trecut si de faza asta.Cred ca era varsta.Whatever...

 

(Am scris fara aliniate pt ca textele astea sunt cel mai greu de citit...si in general nimeni nu se uita pe ele...vb de mine iar)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-ar putea, ca dupa 20 de casatorie se te simti chiar FB cu sotia ta.

 

 

N.B. - ceea ce ma face sa zimbesc, este ca cei mai multi care scriu aici "presupun" doar cum e o relatie lunga.

 

 

 

 

 

well in cazul meu abia am sarbatorit 13 ani de la casatorie.... si stau si ma gindesc ce repede a trecut timpul....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma tem de monotonie. Va mai dura, desigur, destul de mult pana voi ajunge si eu la casatorie, daca voi face aceasta vreodata. Te indragostesti, e frumos, apoi vin copiii, astepti sa creasca, sa ajunga la sericiu, sa ajunga la casa lor... iti petreci dupa casatorie, asa, toata viata asteptand... si bineinteles ca la un moment dat apare monotonia, nefericirea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ma tem de monotonie. Va mai dura, desigur, destul de mult pana voi ajunge si eu la casatorie, daca voi face aceasta vreodata. Te indragostesti, e frumos, apoi vin copiii, astepti sa creasca, sa ajunga la sericiu, sa ajunga la casa lor... iti petreci dupa casatorie, asa, toata viata asteptand... si bineinteles ca la un moment dat apare monotonia, nefericirea...

esti optimista :roll: ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×