Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana@ Elena

Filme cu substrat psihologic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am inteles un cu totul alt mesaj din film.E referitor la identitatea masculina,dar cu o alta concluzie:

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic54299.html

 

Eu cred ca filmul a avut succes pentru ca a trezit niste instincte uitate in barbatii de azi, molesiti de prea bine, de sex pe tava, de civilizatie, de educatie, de politete, de o societate care interzice conflictul deschis, direct, obligandu-i sa caute supape. Subterana din Fight Club ofera o astfel de alternativa, un fel de contact direct, de senzatie de a fi viu, macar prin contact epidermic cu pumnul, de senzatie ca in sfarsit ceva se intampla, ca apoi bataia sa se termine printr-un zambet prietenesc, ca o initiere intr-o fratie, un rit de trecere recuperat. Cred ca aceeasi senzatie o au huliganii din fotbal, care se caftesc pe cinste, avand grija sa nu se omoare. Vorbeam de efeminarea asta generala a masculilor de azi, la care Fight Club a oferit o reactie. Dar si baietii aia in negru din film aveau ceva sinistru, de nazi, de misogini, de cult homoerotic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt deja gay,nu am nevoie sa ma iau la bataie cu baietii ca sa ajung la "zambetul prietenesc".Prefer sa incep cu el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt deja gay,nu am nevoie sa ma iau la bataie cu baietii ca sa ajung la "zambetul prietenesc".Prefer sa incep cu el.

 

 

Cred ca alternativa din Fight Club se adreseaza heterosexualilor, tocmai pentru ca ei au uitat starea de fratie sau de initiere (riturile de trecere pierdute descrise de van Gennep), sau o au alterata de bizareriile societatii decadente de azi. Eu asa am simtit, ca a lovit undeva intr-un punct slab al masculilor de azi. Pentru ca degeaba incearca masculii de azi sa compenseze golul prin marcat de puncte (cu cate femei a fost), ceva s-a pierdut. In plus, niste studii stiintifice arata ca in apa de la robinet revin substantele cheie din anticonceptionale (intra in panza freatica din nou prin circuitul reciclarii apei potabile, care nu e perfect), estrogeni, cu rol direct in efeminare fizica. Mai mult, poluarea prin pesticidele din alimente contribuie la asta. Nivelul testosteronului si al calitatii spermei a scazut in ultimii ani. Efecte psihosomatice trebuie sa fie si ele, chiar daca nu foarte evidente. Nu sunt gay, deci nu pot vorbi in numele acestora, pentru ca nu le cunosc din interior psihologia (desi am citit niste carti psihologice despre asta). Insa te intreb cand te-ai batut ultima data, si cum te-ai simtit. Eu de fiecare data cand m-am batut m=am simtit excelent. Avea ceva din extazul ala din Fight Club. Ca o arta uitata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Violenta nu e "o arta" -violenta nu e ceva dezirabil si de aplaudat sau de emulat.Nu exista nimic "initiatic" in violenta...e doar un rau stravechi.

Daca doresti sa continuam discutia,poti sa postezi pe topicul la care am dat deja link.Aici suntem offtopic.

The End.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

There will be blood - ura controlata, izbucnind in anumite momente spre anumite persoane, dirijat, constientizat, proiectie la maxim, sinistru film

A streetcar named desire - o persoana ce isi cauta mecanismele defensive in fata unui agresor

 

Cred ca ar fi interesant, Oneiros, sa reiei filmele astea si sa le analizezi tranzactional, cum ai facut la Defendor (faza cu salvatorul necerut nu am vazut-o, dar ai dreptate).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ar fi interesant, Oneiros, sa reiei filmele astea si sa le analizezi tranzactional, cum ai facut la Defendor (faza cu salvatorul necerut nu am vazut-o, dar ai dreptate).

 

Ce facea defendor facem si noi aici pe forum in mod steril la anumite arii daca nu putem transpune nimic in real. Defendor traia intr-o lume a iluziilor, se credea ceea ce nu era si nu putea fi nicidecum. Daca m-as apuca sa analizez (toate) filmele, as fi ca el.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce facea defendor facem si noi aici pe forum in mod steril la anumite arii daca nu putem transpune nimic in real. Defendor traia intr-o lume a iluziilor, se credea ceea ce nu era si nu putea fi nicidecum. Daca m-as apuca sa analizez (toate) filmele, as fi ca el.

 

dar ce anume ar trebui transpus in real? ca nu mi-e clar. toti au impresia ca trebuie sa atinga un scop vital, dar nu stiu clar care anume.

cum zicea un personaj din filmul The Big Kahuna: "stiu ca am o misiune divina, dar am uitat care"!

parca asiaticii nu au obsesia asta cu indeplinirea unor obiective in viata, cum o au occidentalii (pe filiera protestant-capitalista, materialista)

 

in alta ordine de idei, ceea ce ai facut tu aici e ceva important, e o lucrare, o opera de trezire a constiintelor. cei care fac asta prin carti nu fac ceva real? pentru mine toata activitatea ta pe acest forum este ceva folositor in intelegerea trecutului si prezentului meu si este ceva foarte REAL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 16 ani, mi se pareau filme bune asa zise filmele de actiune. Perioada asta a durat pana aproape de 30 de ani (cam mult).

 

Ma deranja sa aud pe unii spunand, "Oare de ce exista filme de genul Rambo". Astazi vad alt mesaj intr-un film de genul Rambo First Blood. Vad copilul speriat, inebunit de frica, aparandu-se de un tata tiran. Vad o societate care-i exploateaza fricile pentru propriile interese de razboi. La 16 ani, vedeam doar violenta. Pentru ca asta se cultiva in familia mea.

 

Internetul favorizeaza propagarea informatiei. Acum avem carti bune, filme bune, gratuit, la indemana. Poate ca ar trebui sa le cumparam, poate ca nu mai avem timp de shoping, si nici posibilitati materiale. Nevoia de schimbare rapida e prea mare.

 

The Island Of Dr. Moreau 1996 - Hard way to be a man...walkin` on two feet...si imposibil sa fi D-zeu

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×