Sari la conținut
Forum Roportal
balena

AFTER-SCHOOL

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand ai de crescut un copil de varsta scolara , in cl. IV , mi-am pus problema ce fac cu el cand i se termina orele ? Si am gasit o solutie scoala de dupa scoala. Adica un fel de club cu copii de varsta lui , cu activitati recreative , in cadrul abonamentului intra transportul si masa , precum si cateva ore de limbi straine. Mai bine dau 400 ron pe o scoala dupa-masa decat sa dau explicatii sefului ce tot dau la telefoane si stau toata ziua cu tel. in mana. Oricum e tel. meu, eu platesc abonamentul, dar explicatiile tot i le dau.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci cum consideri ca este mai bine,insa poti avea si dezavantaje,tu iti cunosti,desigur,cel mai bine copilul,eu doar iti spun ce stiu.Copiii prescolari si scolari este bine sa invete si sa aiba diverse activitati extra-scolare,insa ce este prea mult poate sa dauneze.De ce spun asta? Un copil suprasolicitat,care are un program fix si care invata deja prea multe nu isi mai traieste copilaria,nu se mai simte liber si ajunge sa fie frustrat si sa isi interiorizeze aceste frustrari,poate sa arate ca si cum totul e in regula,de dragul parintilor,insa cu un program incarcat exista mereu riscul sa nu mai simta dorinta de a invata,sa se plictiseasca.Un copil trebuie sa parcurga in mod normal etapele de dezvoltare si nu este recomandat sa fie suprasolicitat,fiindca ajunge exact opusul a ceea ce-ti doresti.Nu spun ca asa va fi si cu copilul tau,insa au fost cazuri in care copii de nota 10 mai tarziu au avut parte de esec,cazand in celalalta extrema,tocmai din cauza unui program incarcat cu prea multe activitati.Ai discutat si cu copilul tau daca isi doreste acest lucru? E bine sa fie si el de acord,sa vezi daca ii place sau nu noul program ce vrei sa il faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este o idee buna sa invete copilul cat mai multe de mic. Si eu am invatat limbi straine, engleza de la 3 ani, franceza de la 6, in clasele primare am fost la o scoala de muzica si am luat cateva lectii de vioara si pian. Si am avut si timp liber, pentru joaca. Si, cum spunea mama unei colege de scoala, daca tot e sa te joci, sa te joci cu folos. Sigur ca astfel de activitati trebuie alese in functie si de ce-i place copilului, daca-i place ce face, e perfect.

Editat de mysterious*girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt PRO after school.

1. n-am unde si cu cine sa o las pe fi-mea cand va avea 7-10 ani ( si singura acasa exclus)

2. nu-i chinuie nimeni acolo, au masa, activitati recreative...si isi fac lectiile, asa ca acasa vor avea restul timpului liber.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am ajuns sa nu am alta solutie decat after school-ul. Intre ora 8 si 16 e la scoala, face ore, mananca, doarme, face lectiile. Momentan este bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca nu mie clar! Pana la ce ora e programul de scoala normal? Si after school inseamna aceasi locatie sau o duci in alta parte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la 8 la 12 e programul normal si o data pe saptamana sau chiar de 2 ori de la 8 la 11.

Ea sta de la ora 8 la ora 16, in aceeasi scoala, in aceeasi locatie, cu aceeasi invatatoare. Mananca, dorm o ora si apoi fac temele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ok. Stii ca este supravegheata si are si temele facute.

Uite o chestie buna pe care am preluat-o si noi de la alte tari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta varianta mai ieftina si, cred eu, mai buna pentru copii este sistemul Step-by-step, daca este facut asa cum scrie la carte. Eu nu sunt de acord cu ideea "vine acasa cu temele facute". Fiecare parinte ar trebui sa fie interesat de progresul copilului, de cum reuseste sa-si duca la bun sfarsit sarcinile de lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×