Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Avortul, contraceptia, etc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

draga claudia, nu dau verdicte

mi=am exprimat doar opinia personala, care evident e subiectiva

 

on:

dar a pacatuit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prezervativul nu face avort dar poate fi considerat curvie.

 

Sexul peste fire anal, oral si altele cu sotia /sotul chiar poate fi considerat preacurvie si trebuie spovedit ca si masturbare si utilizare prezervativ.

 

Masturbarea e interzisa.

 

Sexul oral poate strica dintii si gura copiilor si masturbarea se poate intipari pe fata langa ochi.

 

Sexul anal da alte pb.

 

hmm, extrem de interesant :suicide:

 

 

da' nu pricep aia cu masturbarea intiparita langa ochi ... e precum blugii aia cu penis ? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur ca un avort este intotdeauna traumatizant , mai ales pentru mama ... dar in rest , batetii campii cu multa , multa gratie ! :pardon:

Da, din punct de vedere fizic.

 

pai nu, a zis ca, daca nu vreti copii multi, sa nu lasati barbatii sa se atinga de voi. deci... cum se mai zicea pe aici, sexul e doar pt procreere. Atata!

 

:suicide:

Deci abstinenta ?!

 

Spovedania e suficienta pentru stergerea pacatului.

Parintele CLEOPA spune

"- Sufletele copiilor avortati unde sunt?

- Sufletele copiilor avortati stau intr-un loc unde nu este nici intuneric, nici lumina. Nici nu se bucura, nici nu se chinuiesc. Si ei striga la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, caci noi nu am vazut lumina soarelui, nu am vazut frumusetile din aceasta lume si nici nu am facut vreun pacat?" Si atunci glasul lor se ridica la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mana mamelor ucigase. Iar parintii, care au omorat copiii in pantece, daca fac canon, ii elibereaza pe copiii lor din acea stare"

E, hai, nu ma innebuni. Deci... mamele ucigase trebuie sa mearga sa faca canoane.

M-am linistit.

 

Mai presus de asa zisul pacat al avortului, pe care doar Dumnezeu il poate cataloga ca atare, trauma psihica si fizica a unei femei in urma unui avort este pur si simplu de nevindecat, cu toate terapiile posibile si imposibile.

Iar procedeele specifice "abatoarelor" noastre romanesti fac de zece ori mai grea intreruperea unei sarcini.

Eu nu stiu de ce tot puneti accent pe "trauma adusa de avort". Care naibii trauma ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:suicide: Ce simpatic esti! Pe cine cunosti tu ca a trait 200 de ani, mama?

 

Pai ai exemplele in Biblie.Matusalem e unul din ei . :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci abstinenta ?!

 

Da. :suicide:

Sau mai au hindusii o practica, transmutare si sublimare , adica sex fara pierderea samantei.

Dar nu suntem hindusi... :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre avort este ca e decizia personala a celor apti sa faca copii insa mai ales ai celor ce rationeaza.Sa ii aduci in lume sa aiba ce ingriji societatea e o greseala.Cat despre alimentatia vegetariana cred ca e o alta aplicatie gresita a celor care se cred deasupra celorlati prin aceasta.Un maestru in arte orientale a spus ca si vaca mananca exclusiv vegetale.Insa asta nu o face sfanta .Cred ca e bine sa mananci ce iti place ,sa te simti bine in corpul tau.In lumea de unde vin cei nenascuti se reintorc cei ce au nesansa sa nu primeasca acceptul de a reveni in aceasta lume,pana cand vor avea norocul sa fie acceptati ca si copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla cu avortul spontan, si poate imi explici si mie Dimineata de ce si pentru acest tip de pierdere de sarcina, adica fara voia ei, si care si asa ii cauzeaza suferinta, femeia trebuie sa faca canon.

Editat de Amarena
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Personal cred ca a aduce copii in asa o lume, la stradiul de degradare generala actual, e mai mare crima si pacat decat avortul propriu-zis.

oooo-la-la... hai sa nu mergem chiar atat de departe. :suicide:

 

 

Fiecare preot poate da canon diferit.De aceea e bine sa vorbesti cu preotul. Cum ai un medic care iti rezolva pb medicale si avocat pt problemele legale e bine sa ai preot cu care sa vorbesti si sa te invete pt pb spirituale.

nea-nea-nea... pai ce-i in biserica asta, democratie? fiecare stabileste reguli dupa cum il taie sfantul cap? te-am intrebat care-i canonul pentru avort. cati ani se opreste de la impartasanie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre avort, ca si pentru oricare alte pacate, mi se pare ca Dumnezeu le iarta (absolut nu dupa parerea mea prin simpla spovedania la orice preot) pe toate, intorcand in schimb alte pedepse (care imi pare ca se anuleaza daca lucrezi singur/a la propria purificare). Dar important cred ca este a sublinia ca nu este timp de pierdut. Greselile trebuiesc indreptate cat mai curand posibil. Cum? Cred ca raspunsul generalizat este prin purificare. Cum mai scrie in Biblie ca se iarta pacatele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×