Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Avortul, contraceptia, etc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avand in vedere ca e vorba de post si ca face parte dintr-un canon pe care si-l poate lua un crestin si ca sa te spovedesti trebuie sa tii post, cred ca nu e chiar asa de off.

Dar, din cate stiu, numai spovedirea nu sterge pacatul avortului. Spovedania, pe langa altele, e dovada faptului ca ai constientizat ceea ce ai facut si vrei sa indrepti dizarmonia produsa in univers.

Canonul poate fi orice, rugaciune, post ,matanii, botez de copii, fapte bune pt copii, pt cei din orfelinate etc.

Acum ca e luna cadourilor cum se zice si daca tot s-a ajuns sa se discute pe marginea acestui aspect, e bine ca cei care au facut ceva de genul asta sau au incitat sau au provocat, incurajat, participat sau au stat pasiv fara sa ia masurile necesare in preajma acestui subiect - sa faca gesturi pentru copii, rugaciuni (in linistea sufletului) de iertare (macar zise mecanic, pana incep sa simta ceva), alimente, hainute etc cu ce pot ei ajuta, avand in vedere ca cei doi bani ai vaduvei au cantarit mai mult decat punga cu bani a bogatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact sunt reguli ca de exemplu pentru avort, pentru femeile ce iau ierburi sau otravuri sa nu nasca si altele. Dar cazurile variaza foarte mult si sunt multe lucruri care conteaza asa ca a da un numar de ani care eu cred reprezinta numarul maxim de ani nu are importanta. Eu am dat ce poti face sa mai scazi din anii astia oricat ar fi si ASTA CONTEZA>

 

Roaga-te lui Dumnezeu urmatoarele.

Doamne ajuta-ma sa ma spovedesc si sa spun toate pacatele.

Doamne pune in gura duhovnicului leacul si canonul potrivit pentru mine si ajuta-ma sa ma mantuiesc si sa scap de pacate.

Spuhne asta inainte de spovedire de cate ori poti plus sunt rugaciuni speciale ce pot fi zise inainte de spovedire.

 

Verifica-ti pacatele de pe constiinta si spune-le pe toate. DACA ITI ESTE RUSINE DU-te IN CEALALTA PARTE A ORASULUI SAU IN ALTA LOCALITATE UNDEVA UNDE MAI POTI MERGE CA O SA FII INCERCAT?TA CU RUSINE MARE< NU CAND FACI LUCRUL URAT CI CAND VREI SA TE SPOVEDESTI.

 

In momentul in care ai spus pacatul daca ai spus toate pacatele ce sunt pe constiinta ta, pacatul se iarta. Canonul sterge multe din consecinte.

 

Nu promite ceea ce nu poti face. Mai bine spune DACA FAC STA SI ASTA POT SA VIN SA IMI SCADETI UN AN PENTRU FIECARE? decat SIGUR FAC ASTA SI ASTA ca daca nu reusesti sa faci nu e bine. Daca nu poti face ceva spune imediat sa-ti dea altceva.

 

Cat faci canonul diavolii nu te supara si nici magia nu se prinde de tine. Sunt magicieni/ne care atunci cand diavolii se intorc impotriva lor si nu mai rezista se spovedesc si cer canon si unii au ajuns chiar sfinti.

 

Ca semn ca spovedanie a mers bine, constiinta care e ingerul tau pazitor n-o sa-ti mai ridice inainte pacatul asta. Mai poti cere si alte semne de la Dumnezeu.

 

Nu te lauda cu canonul ce l-ai facut si cu faptul ca te-ai spovedit sa nu pierzi din plata.

 

Chiar daca esti oprit/ta de la Sfanta Impartasanie, in cazuri de boli grele sau pe moarte sau inainte de operatii grele te poti duce la preot si probabil ca te va impartasii.

 

Cum putem intra

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact sunt reguli ca de exemplu pentru avort, pentru femeile ce iau ierburi sau otravuri sa nu nasca si altele. Dar cazurile variaza foarte mult si sunt multe lucruri care conteaza asa ca a da un numar de ani care eu cred reprezinta numarul maxim de ani nu are importanta. Eu am dat ce poti face sa mai scazi din anii astia oricat ar fi si ASTA CONTEZA>

 

in traducere directa: "habar n-am, dar nu ma doare mana sa bat campii si sa bag copy-paste cat ma tine forumu'... "

 

ce crezi tu nu ma intereseaza. ma intereseaza regula bisericii ortodoxe. n-o stii, haide pa! ciocu' mic si nu mai face valuri cu "sfintii parinti" si cu "iertarea prin spovedanie". ca tine sunt doi la kil, in orice directie m-as uita. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamne pune in gura duhovnicului leacul si canonul potrivit pentru mine si ajuta-ma sa ma mantuiesc si sa scap de pacate.

Atentie la cereri. De ce sa puna in gura duhovnicului si sa nu ii ceri sa te lumineze pe tine pentru a intelege singura ce e bine si ce e rau?

 

Cererea limiteaza oferta... Deci nu doar in economie este valabil :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti dumnezeii neamurilor sunt idoli. (Psalm 95,5)

YHWH nu este si el decat un zeu tribal, la fel cum indienii isi au zeii lor, sau grecii sau egiptenii, la fel e si YHWH. Meritul religiei iudaice e ca a impus monoteismul. Ca sa stii cum au ajuns la aceasta idee, arunca o privire in Egipt, in perioada 1350-1340 ien. Nu e inventia evreilor monoteismul, doar ca ei au reusit sa il aplice si apoi sa isi impuna zeul neamului lor ca dumnezeu universal.

 

Nu mi-ai raspuns al intrebare: ce se intampla cu femeile care pierd sarcina fara sa doreasca acest lucru: de ce trebuie si ele sa faca canon si sunt "condamnate", cand deja sufera pentru pierderea lor?

 

Nu le stiu pe toate.

Cred ca e bine ca farmacistii/stele sa nu vanda pilule contraceptive iar medicii sa se opreasca a participa la avorturi.

De ce sa nu vanda pilule contraceptive? Trebuie cumva sa turnam copii cu nemiluita? Pana cand or sa ajunga pe strazi sa cerseasca de multi ce sunt, pentru ca nu au parintii cu ce sa ii hraneasca? sa traiasca din mila vecinilor?

Nu e mai bine sa nu se ajunga la avort prin evitarea unei sarcini pe care nu o doresti? Sau te pomenesti ca si daca nu iti doresti cate 10-15 copii esti o pacatoasa si trebuie sa te supuna biserica la vreun canon? :blink:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca e bine ca farmacistii/stele sa nu vanda pilule contraceptive iar medicii sa se opreasca a participa la avorturi.

Daca ar fi sa ne luam toti care doar cred ... dar "nu stiu" ...si azi am fi fost in obscurantismul evului mediu ...noroc ca lumea se conduce dupa cei care STIU si nu dupa cei care CRED!

 

Faptul ca se face un avort trebuie sa fie doar solutia extrema ...cine nu doreste copii poate sa cumpere pilule anticonceptionale ...si nu sa se conduca dupa biserica care are ca dumnezeu ..tocmai un ucigas de bebelusi nevinovati! ...vezi Exod 10 versul 27

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sa nu vanda pilule contraceptive? Trebuie cumva sa turnam copii cu nemiluita? Pana cand or sa ajunga pe strazi sa cerseasca de multi ce sunt, pentru ca nu au parintii cu ce sa ii hraneasca? sa traiasca din mila vecinilor?

Nu e mai bine sa nu se ajunga la avort prin evitarea unei sarcini pe care nu o doresti? Sau te pomenesti ca si daca nu iti doresti cate 10-15 copii esti o pacatoasa si trebuie sa te supuna biserica la vreun canon? :blink:

Ia sa facem niste matematica:

"Dumnezeu" spune sa procreezi mai mult decat eiti poti permite de fapt, situatia ta si a copiiiiiiiilor (am scris cu mai multi de i, pentru ca sunt multi, multi copii) se inrautateste, traiesti in mizerie, si ei la randul lor vor trai in mizerie, dar exista o scapare: sa crezi in GIZAS. El iti poarta jugul, iti odihneste sufletul samd.

Nu e destul de subliminal pentru dvs?

Mai punem sau lasam asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand nu existau pilule contraceptive femeile faceau cate 5-6 copii. Atunci cand fantana era in curte si WC langa gard. Acuma conditiile sunt mult mai bune. Mancarea se arunca de multi fermieri si pe plan global USA, Franta ,EUROPA, fermierii sunt platiti sa stea degeaba. Nu se pune problema de suprapopulatie sau foamete.

Daca peste noi vin tulburari vin din cauza crimelor si necredintei nu din cauza suprapopulatiei. Suprapopulatia nu exista in realitate.

Da si ce facem atunci, turnam copii cu droaia in speranta ca se va schimba sistemul si nu vor muri de foame si nu vor ajunge pe strazi sa creseasca? Ce te faci cand ai deja 10 -12 copii, si ii vezi ca mor de foame? Ca traiesc cu un colt de paine pe zi? Daca il au si pe ala? Faci in continuare copii, sau alegi sa te protejezi (presupunand bineinteles ca esti o persoana cat de cat informata si responsabila).

Cat de iresponsabil poti sa fii ca sa nu iti pese ca din ce bani castigi (si in cele mai multe cazuri este vorba despre suma de 0 lei pentru ca cei in cauza nu muncesc) sau vei castiga in urmatorii ani (si in cele mai multe cazuri nu exista nici cea mai mica perspectiva a unui serviciu de nici un fel si interesul pentru a gasi un serviciu este 0) nu vei putea hrani 10 copii, si totusi sa ii faci? :tease:

Stiri vin si de la cel rau si de la cei buni. Ca sa te mantuiesti ia-ti stirile si informatia de la preot/biserica in problemele cele mai importante.

Tu chiar nu intelegi ca LUMINA SFANTA chiar vine la Ierusalim Anual la ortodocsi, Iordanul se misca in sens invers de Boboteaza, trupurile sfintilor nu se corup, apa isi schimba miscarea moleculara si IIsus chair vorbeste cu sfintii ortodocsi si ca asa cum Daniel vedea gandurile asa si calugarii/preotii imbunatatiti pot vedea aceste ganduri? Dumnezeui chair exista si minuni s-au intamplat si in familia nostra de ex la inmormantarea bunicului meu cand s-a inmultit mancarea si altele.

Si asta ce legatura are cu ce vorbim noi aici? Nu te-ai putut abtine sa nu faci putina propaganda, sau cum?

 

Faptul ca se face un avort trebuie sa fie doar solutia extrema ...cine nu doreste copii poate sa cumpere pilule anticonceptionale ...si nu sa se conduca dupa biserica care are ca dumnezeu ..tocmai un ucigas de bebelusi nevinovati! ...vezi Exod 10 versul 27

Nu ar trebui sa se ajunga acolo atata timp cat exista metode de evitare a unei sarcini. Dar din pacate, biserica in loc sa ajute nevoiasii, ii infunda si mai mult in mizerie si saracie, indemnandu-i sa se impuiasca in nestire sub amenintarea pedepsei divine pentru folosirea prezervativului sau pilulelor.

Ia sa facem niste matematica:

"Dumnezeu" spune sa procreezi mai mult decat eiti poti permite de fapt, situatia ta si a copiiiiiiiilor (am scris cu mai multi de i, pentru ca sunt multi, multi copii) se inrautateste, traiesti in mizerie, si ei la randul lor vor trai in mizerie, dar exista o scapare: sa crezi in GIZAS. El iti poarta jugul, iti odihneste sufletul samd.

Nu e destul de subliminal pentru dvs?

Mai punem sau lasam asa?

Mai pune, mai pune... :blink:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×