Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Isus a promis ca se va intoarce!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oho, parca ar fi un film de razboi ceresc. :P

Cine sunt acesti martori? Cumva tu esti unul dintre ei??

Adica se creeaza un proces in care sunt judecati Dumnezeu si Satana cu planurile lor??

Cui trebuie Dumnezeu sa demonstreze???

Lui Satana???

Un crestin autentic pentru mine este un sfant. Citeste Vietile Sfintilor si ai sa gasesti raspuns la intrebarea ta.

Eu sunt crestina, dar nu fac predici. Ma stradui sa traiesc dupa legea dreptei credinte.

Abia acum am inteles ca esti adventista.

Ma retrag in credinta mea ortodoxa.

 

Intr-adevar totul pare desprins dintr-un film stiintifico-fantastic de genul "Razboiul stelelor". Dar Biblia vorbeste de un asemenea razboi care a avut loc in cer (Apocalipsa 12, 7-9). De fapt cei care fac filmele s-au inspirat din Biblie.

 

Daca vei citi cartea lui Iov, din Vechiul Testament, vei vedea ca aceasta aducere de dovezi in favoarea dreptatii lui Dumnezeu este reala.

 

Martorii sunt in acest caz locuitorii lumilor nacazute in pacat. Ei au asistat la rebeliunea lui Lucifer din cer, au auzit acuzatiile ridicate de el la adresa guvernarii lui Dumnezeu, si doresc sa stie cine are dreptate.

 

In alta ordine de idei, Biblia invata ca noi insine trebuie sa fim sfinti, si nu sa ne onoram sau numai sa ne mandrim cu sfintii din veacurile trecute. Vietuirea sfanta este posibila pentru orice crestin, nu in putere proprie bineinteles, ci prin locuirea Duhului lui Hristos in el.

 

Eu sunt un crestin dupa Biblie. Biblia este indreptarul meu. Daca greseste Biblia, atunci gresesc si eu, si imi cer iertare. Dar daca Biblia nu greseste, atunci este bine sa tinem seama de cuvantul ei, si nu de "datinile" oamenilor. Iudeii au avut un respect mai mare pentru "datinile batranilor" decat pentru Cuvantul lui Dumnezeu, si stim ce s-a intamplat cu ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

In alta ordine de idei, Biblia invata ca noi insine trebuie sa fim sfinti, si nu sa ne onoram sau numai sa ne mandrim cu sfintii din veacurile trecute. Vietuirea sfanta este posibila pentru orice crestin, nu in putere proprie bineinteles, ci prin locuirea Duhului lui Hristos in el.

Da, noi insine trebuie sa fim cat mai aproape de ei, sfintii.

 

Eu sunt un crestin dupa Biblie. Biblia este indreptarul meu. Daca greseste Biblia, atunci gresesc si eu, si imi cer iertare. Dar daca Biblia nu greseste, atunci este bine sa tinem seama de cuvantul ei, si nu de "datinile" oamenilor. Iudeii au avut un respect mai mare pentru "datinile batranilor" decat pentru Cuvantul lui Dumnezeu, si stim ce s-a intamplat cu ei.

Daca iudeii ar fi avut acest respect nu l-ar fi rastignit pe Isus Hristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca voi, cei credinciosi, nu sunteti de acord asupra interpretarii Bibliei, cum va asteptati sa ne convingeti pe noi, astia "ratacitii"? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca voi, cei credinciosi, nu sunteti de acord asupra interpretarii Bibliei, cum va asteptati sa ne convingeti pe noi, astia "ratacitii"?  :P

 

Noi nu incercam decat sa trezim interesul pentru studiul Bibliei. Singurul care poate "convinge" este numai Dumnezeu. Totusi fara o dorinta sincera de a afla Adevarul, nici Dumnezeu nu poate sa ajute prea mult.

 

"Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima."(Ieremia 29,13)

 

Inca ceva. Dumnezeu ingaduie interpretarile diferite ale Bibliei si ratacirile de la Adevar, pentru a vedea ce este in inima noastra. Multi sunt descurajati si renunta de a mai cauta, altii, mai putini, cauta mai departe ca dupa o comoara, si Adevarul se lasa intotdeauna gasit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in raspunsul meu la intrebarea

Pai daca voi, cei credinciosi, nu sunteti de acord asupra interpretarii Bibliei, cum va asteptati sa ne convingeti pe noi, astia "ratacitii"?  :P

 

subscriu la:

 

Singurul care poate "convinge" este numai Dumnezeu.

 

voi, cei necredinciosi, in schimb, de ce vreti sa ne spulberati credinta???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frate Catalin, si tu ai sau ai preluat multe idei preconcepute despre adevarul biblic. Daca ai lasa ca Duhul Adevarului sa te calauzeasca in studiul Bibliei ai putea sa eviti multe greseli de interpretare.

 

Legat de a doua venire a lui Isus, exista un text care ne spune ca am putea grabi revenirea Sa.

Deci depinde si de noi ca Isus sa vina mai repede. Intrebarea este, ce ar trebui noi sa facem ca sa grabim aceasta a doua venire?

 

"Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiţi voi, printr-o purtare sf

post-6956-1126711575_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi nu incercam decat sa trezim interesul pentru studiul Bibliei. Singurul care poate "convinge" este numai Dumnezeu. Totusi fara o dorinta sincera de a afla Adevarul, nici Dumnezeu nu poate sa ajute prea mult.

 

"Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima."(Ieremia 29,13)

 

Inca ceva. Dumnezeu ingaduie interpretarile diferite ale Bibliei si ratacirile de la Adevar, pentru a vedea ce este in inima noastra. Multi sunt descurajati si renunta de a mai cauta, altii, mai putini, cauta mai departe ca dupa o comoara, si Adevarul se lasa intotdeauna gasit.

 

 

 

Frate Elia,

 

 

Ma intristeaza profund cind vad cum sintem noi doi priviti pe acest forum...Cela deja ne-a etichetat drept vinzatori de iluzii ...pe mine si pe tine si ca am avea pretentia ca stim planul lui Dumnezeu,dar tocmai apostolul Pavle spune ca nu s-a ferit sa ne vesteasca tot planul de mintuire!Daca s-ar citi Biblia cu atentie si cu smerenie si fara idei preconcepute,cine ar mai indrazni sa scoata sau sa adauge ceva la CE ESTE SCRIS??Sa fii sanatos!Domnul sa te binecuvinteze!

post-6956-1126712646_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
voi, cei necredinciosi, in schimb, de ce vreti sa ne spulberati credinta???

 

Eu una nu incerc sa spulber credinta nimanui. Fiecare are dreptul sa creada sau nu.

Ma deranjeaza doar cand cineva se considera superior celorlalti pentru ca crede sau pentru ca nu crede.

Editat de corinae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu una nu incerc sa spulber credinta nimanui. Fiecare are dreptul sa creada sau nu.

Ma deranjeaza doar cand cineva se considera superior celorlalti pentru ca crede sau pentru ca nu crede.

 

Daca am lasat cumva impresia de superioritate imi pare nespus de rau.

Un adevarat crestin trebuie sa exceleze in modestie, fiind constient de saracia sa in duh. Cu cat stim mai mult, ne dam seama cat de putin stim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×