Sari la conținut
Forum Roportal
Justine_

De ce iertam?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu in mod rational ca nu fac bine, ca nu ar trebui sa mai cedez daca vreau sa ies din acest cerc, dar ma cuprinde mila de fiecare data, si in plus ajung sa ma gandesc ce fel de om sunt sa las alt om in singuratatea lui, cand stiu ca sunt singura persoana cu care mai are o relatie cat de cat.

In cazul acesta...subconstientul tau e cu mult mai intelept decat ratiunea ta!

 

Iertarea nu tine de persoana care iti face rau... nu spune nimic despre ea... ci spune doar despre tine.

Daca nu ierti... persoana cealalta de multe ori e prea putin afectata... in schimb tu vei fi macinata de veninul pe care il tii in tine. Pe tine te afecteaza... nu pe celalalt.

 

Poti daca vezi cealalta persoana continua in aceiasi directie si iti face rau in continuare... suplimenteaza compasiunea cu curaj. Mergi si fii deschisa cu persoana respectiva... spune-i direct "atitudinea ta ma raneste si stiu ca inima ta nu vrea sa faca asta!"

 

Trebuie sa-i tratam pe cei din jur nu asa cum sunt ei ci asa cum ne dorim noi sa fie. Multi nu vad lumina propriului suflet si uneori e datoria noastra sa le-o aratam. E datoria noastra sa avem incredere in ei atunci cand nici ei nu mai au incredere.

 

Iar pentru a facilita schimbarea trebuie sa exprimam atat efectul pe care il are comportamentul persoanei cat si omul nou pe care noi reusim sa-l vedem. Trebuie sa exprimam toate acestea pentru ca cealalta persoana trebuie sa constientizeze atat intunericul pe care il genereaza cat si lumina de care e capabila. Trebuie sa inteleaga toate astea inainte de a se schimba.

 

Daca doar tacem si suportam... nu facem decat sa incurajam partea negativa. Trebuie sa indicam spre lumina din celalalt... trebuie sa oferim alternativa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, dar sunt oameni pe care poti sa-i ierti de foarte multe ori si tot raman in rau, nu se pot schimba,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am iertat pe cineva. Am trecut cu vederea, poate. Mi-am reconsiderat acuzatiile, daca a fost cazul, dar tot am stiut ca a gresit. Am contiunat din slabiciune, de drag de cele mai multe ori, insa tot vinovat a ramas. Nu am pedepsit pentru ca m-am considerat infrant, sau pentru ca nu am vrut sa fac rau...dar de iertat, la modul absolut, nu cred ca am facut-o vreodata.

Editat de Sparkenbroke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iertarea nu tine de persoana care iti face rau... nu spune nimic despre ea... ci spune doar despre tine.

Daca nu ierti... persoana cealalta de multe ori e prea putin afectata... in schimb tu vei fi macinata de veninul pe care il tii in tine. Pe tine te afecteaza... nu pe celalalt.

 

 

Daca doar tacem si suportam... nu facem decat sa incurajam partea negativa. Trebuie sa indicam spre lumina din celalalt... trebuie sa oferim alternativa.

 

Cred ca nu iertare este cuvantul pe care am vrut sa il folosesc in conextul asta. Mai degraba intrebarea pe care mi-o pun este de ce imi deschid din nou sufletul in fata acestei persoane - nu in sensul de a face confidente, ci de a o lua de la capat de fiecare data, de a ii mai acorda o sansa, convinsa fiind ca exista posibilitatea ca ceva sa se schimbe in bine pe termen lung. Ceva in mine tot spera, si spera, si spera, de ani de zile.

 

Am citat aceste doua portiuni din ceea ce mi-ai scris pentru ca mi-a placut foarte mult. Asa este, iertam pentru noi. In cazul asta insa nu stiu care este cuvantul potrivit pentru ce am vrut eu sa spun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nu iertare este cuvantul pe care am vrut sa il folosesc in conextul asta. Mai degraba intrebarea pe care mi-o pun este de ce imi deschid din nou sufletul in fata acestei persoane - nu in sensul de a face confidente, ci de a o lua de la capat de fiecare data, de a ii mai acorda o sansa, convinsa fiind ca exista posibilitatea ca ceva sa se schimbe in bine pe termen lung. Ceva in mine tot spera, si spera, si spera, de ani de zile.

 

Am citat aceste doua portiuni din ceea ce mi-ai scris pentru ca mi-a placut foarte mult. Asa este, iertam pentru noi. In cazul asta insa nu stiu care este cuvantul potrivit pentru ce am vrut eu sa spun

Iertare... :blink:

Iertarea nu implica tolerarea anumitor comportamente negative.... ci din contra... respingerea lor. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce iertam?

 

De ce iubim?

 

Iertare... :blink:

Iertarea nu implica tolerarea anumitor comportamente negative.... ci din contra... respingerea lor. :P

 

 

Eu cred ca iertarea implica acceptare pana la un punct.

Daca implica respingere, atunci nu e iertare. Sau poate nu e iertare totala, ci iertare conditionata. te iert daca te skimbi.Deci nu ierti, ci conditionezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu poti conditiona iertarea ... Ori ierti, ori doar uiti si asta nu inseamna ca ai si iertat ... Iertarea implica impacarea cu tine insati ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×