Sari la conținut
Forum Roportal
Miss Bitch

Bataia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A zis. Acceptare, negociere, etc. Alea sunt solutiile.

Nu a zis cumva si de o tabara, un centru unde sa inveti asa ceva, un workshop?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lipsa de solutii reale din partea ta.

 

Daca tu faci un copil ca asa vrei tu ca apoi sa ai nspe asteptari de la el, nu te mira ca iti va seca nervii.

Pentru solutii reale trebuie sa platesti draga mea, atunci cand ai gresit, nu ti le da nimeni pe forum. Decat ca idei.

Tu vrei cumva sa dau copy paste la manuale de educat copiii? Pai mai intai e nevoie sa te REEDUCI pe tine.

Fara a fi REEDUCATA, nu faci altceva decat sa-ti educi copilul EXACT cum te-a educat mama ta pe tine, in aceleasi prejudecati.

 

La urma urmei, bataia este expresia unui model parental mostenit dar si a incapacitatii de ati depasi conditia. Cu alte cuvinte, constiinta de sine mica nu iti spune ca nu e bine si persisti in a repeta ca marioneta ceea ce ti s-a aplicat.

Consecinta? Asemenea oameni vor fi marginalizati din ce in ce mai mult in viata REALA. Isi vor pierde joburile, prietenii, familia, vor ajunge la consum de droguri, si toate astea pentru ce? Pentru ca au tinut mai mult la propriul ego decat la mersul natural al lucrurilor.

 

Sunt parinti care dau peste maini copilului daca el se preocupa de organele genitale la varsta de 3 ani, lucru absolut normal si firesc. Consecinta? Copilul va incepe sa defecheze necontrolat pe el.

Va recomand sa cititi etapele dezvoltarii psihice umane de Erik Erikson dar si fazele orala, anala, falica, oedipiana descrise de Freud. Sunt atatea capcane in care sigur vom cadea atunci cand ignoram legile emotionale, cand credem ca putem si fara...dragoste, cand instinctul il ridicam la rang de lege care ne domina total.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai cam dovedit punctul meu de vedere. Ultimul tau argument e pur emotional.

 

Consider o femeie isterica cand incepe sa tipe incontrolabil si irational la mine, sa ma loveasca si sa ma zgarie, sa arunce cu lucruri dupa mine, sa sparga tot ce prinde ce in mana etc.

Dragul meu, era modul meu de a ma limita .

Din punctul meu de vedere locul tau este in secole de mult apuse.

Cat despre capacitatea mea de cearta este redusa, stai linistit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur....promit sa ma inscriu in workshop. :lol: :focus:

Nu , nu vreau copy-paste din manuale de educat copii.

Nu, nu sunt de acord cu bataia, nu sunt de acord cu reeducarea fortata. Ceea ce ma necajeste: ideea ca tanara abuzata isi va cauta un partener care sa o abuze. Reflectia imaginii tatalui. Iar, mai departe , nu se face nimic pentru a o ajuta sa se elibereze.

Nu, nu putem fara dragoste. In mod special admir dragostea, intelegerea, empatia existente pe forum de o vreme incoace.

Imi vine in minte un exemplu....undeva pe la politica useri, pe care nu ii mentionez acum, se injura de mama focului, ajung sa fie auzite dorinte ca tari sa fie distruse de bombe atomice, se ataca persoana celui care posteaza, fiind numit imputit siiiiii o lista lunga.

Ufff, crede-ma am citit fazele descrise de Freud.

 

Esti confuza si in cautarea unui nou model parental, este? Nu ma ocup de asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ca opinia ta este impartasita larg in occident insa la cate cazuri de abuz fizic si emotional exista la ei , n-as spune ca ar putea fi modelul cel mai bun de urmat.

 

Nu doar ca e impartasita, e si aplicata. Ca urmare, societatea occidentala e acolo unde e iar noi suntem la nivelul la care suntem.

 

eu as vrea sa vad rezultatele opiniei tale , teoriilor tale. asa ti-ai educat copiii, asa ai reusit sa fii un parinte perfect, datorita educatiei tale au reusit copiii tai in viata? pe urma , mai vorbim.

 

Ho ho, stai putin ca nu m-ai angajat psihoterapeutul tau personal. Am dreptul la opinie pe un forum public. Cand te duci la un cabinet de psihoterapie atunci sa-i ceri socoteala aluia, ia sa vad mataluta, de cate ori ai divortat, de ce, cum ti-ai educat copii, cati au ajuns prin canale, cati prin balamuc, cati sunt realizati etc. Daca individul iti demonstreaza ca e un om de succes (profesional, ca parinte, ca partener in relatie), poti incepe reeducarea personala cu el. Daca nu e un om de succes slabe sanse sa aiba autoritate asupra ta. Poate iti va spune lucruri bune dar nu ti se vor inregistra in computer.

Editat de j

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:airkiss: poate ca te angajez da' trebuie sa demonstrezi ca esti un om de succes (profesional, ca parinte, ca partener in relatie) , nu?

 

Strange bani, voi fi foarte scump!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×