Sari la conținut
Forum Roportal
Miss Bitch

Bataia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tot asta am spus si eu. Probabil ca jigsaw are niste sabloane bine consolidate si are si impresia ca le aplica in educarea propriului copil. Evident, va da gres. Socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa. :lol:

 

Uite aici cine are o gandire dusa la extreme.

 

http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...mp;p=1059566760

 

Nu esti adepta violentei dar esti de acord sa iti bruschezi fizic copilul daca..."nu te asculta".

 

Chiar nu inteleg de ce spuneti ca eu gandesc la extreme cand spun ca un copil trebuie acceptat neconditionat, ca trebuie negociat cu el, ca nu trebuie intimidat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde ai dedus ca voaia sa fie agresiv cu gura, si nu voia doar sa nu fie agresat cu gura?

Asta-i valabil dupa parerea ta, daca toti oamenii sunt agresivi si atunci esti fie agresat, fie agresor.

 

Ai vazut tu copil batut si agresat care mai devreme sau mai tarziu sa nu se manifeste ca atare? Daca nu la 20 de ani, atunci la 40. Dar tot o va face, ca va fi din pozitie de victima ori de agresor, asta intr-adevar nu se stie, dar sigur nu va sti sa se plaseze pe pozitie de egalitate cu ceilalti si nici nu-i va trata pe altii ca pe egalii lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am prins ca sunteti gica-contra, nici o metoda nu e buna, toate sunt criticate, dar nici nu propuneti solutii alternative.

Bataia e interzisa chiar si in forme simbolice, manipularea nu se admite, interdictile produc frustrari.

Faceti enunturi generale preluate din folclorul tv, de la redactori care nu au nici cea mai elemtara experienta de crestere si educare a copiilor, pentru ca inca sunt copii.

Cu ce metode poti sa educi un copil cu personalitate, care se conduce dupa "eu vreau".

 

Opinia mea, impartasita larg in occident e ca un copil de cand se naste nu trebuie sa fie abuzat fizic si emotional.

Intr-adevar un copil iti testeaza limitele, ca o face din orgoliu nu te priveste decat daca vrei ca ogoliul tau sa triumfe asupra orgoliului lui. Ori sper ca nu doresti sa te rezumi la atata, la a castiga cu orice pret confruntarea cu un copil de 3 ani. Nu de alta, dar sti cum e romanul, face copii ca sa-i aduca la batranete o cana cu apa si in schimb se pomeneste ori cu un retevei dupa ceafa ori ca e abandonat in azilul de batrani ori pur si simplu scos afara din casa.

 

Eu sper ca nici unul din voi nu isi doreste asa ceva ci tocmai cred ca va doriti sa va primiti cana de apa cu multa dragoste si acceptare, de care ati dat si voi dovada cand copilul era mic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Plus ca stii bine ca ceea ce a vrut sa zica gheorghe35 cu "atingerea simbolica"

 

Nu cunosc expresia "atingere simbolica", acum aud prima data de ea.

Editat de j

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pana la coada, care este metoda aia exceptionala de a educa un copil? Ca eu din toata polologhia asta n-am vazut nici macar un rand despre "exceptionala tehnica" pe care o cunosti tu.

 

Ti-am spus, daca copilul plange dinadins, sa te provoace, inseamna ca deja exista un conflict cultivat intre tine si el. Inseamna ca deja copilul a primit mesaje de respingere si ti le transmite inapoi. A-l bate inseamna a i le confirma, ca de fapt el asta cauta, confirmarea ca tu nu-l vrei. Cea mai buna metoda e de a-l lasa in pace sa planga pana-i trece, de a zambi impaciuitor si tolerant ori daca e mai mare, de ai atrage atentia spre joaca, de a te juca cu el, ce doreste el. De a-i atrage atentia cu ceva.

Asa, azi il atingi simbolic, maine va urla mai tare, poimaine il atingi si mai tare, va urla si mai tare. Ori...foarte grav, isi va reprima sentimentele de frustrare de frica, fata de tine, dar le va canaliza spre altii, ori spre obiecte, poate incepe sa chinuie animale, sa distruga lucruri prin casa, mai tarziu sa fure bani, sa devina pasionat de jocuri de noroc. Adica PSIHOPAT.

 

Copiii nu se fac din dorinta de a avea neaparat un copil, ci din dragoste in cuplu.

Nu e dragoste in cuplu, ai optiunea de a te informa, educa, in asa fel ca sa educi bine copilul. Chiar si in absenta tatalui. Autoeducatie nu exista. E nevoie sa apelezi la profesionisti. Altfel doar repeti modelul parental. Mama singura, fiica singura. Copil singur. Si tot asa. La nesfarsit.

Editat de j

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×