Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Misterele cartofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rețete de post. Cartofi copți în folie de aluminiu. O rețetă simplă și ușor de făcut pentru această perioadă

Nu-i deajuns cartofi copti, trebuie si folie care-i mai scump decat 30 kg de cartofi, asta in State, ca n-am idee de preturile de acolo insa este foarte nesanatos.   

Schimba si gustul cartofului, odata am mancat/gustat in restaurant si nu mi-a placut deloc ca nici nu era copt ca lumea.   

De cand ma stiu faceam cartofi copti in cuptor, din pruncie, ca in secuime am mai spus, cartofii sint si azi hrana de baza.   Noi copiii le spalam si le intepam cu o furculita dupa ce scoteam gaurile negre sa nu fie ceva nedorit in acel cartof,  ca se coc mai repede si se poate manca cu coaja crocanta, are un gust afara din acest Univers.

Cei lunguieti sint ideali, si ca sa reamintesc ca doar odata pe an se recolteaza cartofii, iar cei noi sint doar la inceputul verii.

Cu un praf de sare numai sint excelenti, eu pun unt pe bucata ce bag in gura si prepar ceapa tocata, varza acra, patrunjel abia tocat cu ulei si usturoi razuit fin.   Asta-i reteta traditionala decand au fost adusi cartofii din America in Europa.   Ce ramane se curata de coji care ies usor si se vor manca a doua zi, rece sau incalzit.   

Cimbru sau alte buruieni din Italia n-au ce cauta acolo sa le strice gustul. 

In State se invelesc cartofii fierti in apa si se incalzesc in cuptor in restaurante, pe urma-ti sugesteaza sa le mananci cu smantana si branzeturi amestecat si-ti mai dau si ceapa tocata, ardei gras, rosii si multe salate sa le combini ce bagi in gura.

Eu nu particip la asa specialitati ca nu-mi place oferta, marfa veche si fara gust de copt, cica sa-ti amesteci miezul de cartofi in coaja ... cu toate alea.  Altii nu eu.      

In cuptor se verifica daca sint gata, cand un cartof intr-un servet de bucatarie se desface/sparge usor la strans in mana!!!

Cartoful copt n-are o perioada anume, este la moda tot timpul anului ca este foarte gustos daca nu se arde precum pe poza se vede.   Cand coaja este rosu, sint gata.   

 

https://evz.ro/retete-de-post-cartofi-copti-in-folie-de-aluminiu-o-reteta-simpla-si-usor-de-facut-pentru-aceasta-perioada.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartofii încolțiți sunt buni de mâncat? După ce aflați ce conțin îi veţi arunca imediat

*Cati Romani sau Secui au murit din cauza cartofului???    Americani mult mai multi ca toate alea le manaca cu coaja, se forteaza sa inghita de multe ori, am observat. 

E la moda ca asa se mananca, inventat de cineva si are multi urmaritori.  Cartofii piureu cu coaja noi ofeream porcilor mai mari, nici macar la purcei nu dadeam sa nu se inece!!! 

Dar tineretul modern il mananca cartoful abia spalat sau deloc fiert si mashed cu balegar cu tot pe coaja ca habar n-au ce fac sau de unde vine cartoful sau pe ce lume traiesc!!! 

De aceea si mor mai repede de prostiile pe care le fac in mai multe domenii.   Eu am aratat copiilor mei din ce cauza se spala si curata cartofii sau alte radacinoase, dar si alte legume si zarzavaturi, fructe, exceptie fac cei copti in cuptor sau fierti intregi si cum se procedeaza cu ei.   Cine a mancat la mine nu s-a imbolnavit.   Mintea este otravit al multori oameni cu idei plini de Vitamine si Sanatate.   It's good for you! ...  se apara inocent. 

O sa procedez cum este indicat in fraza de mai jos, insa in frigiderul meu, jumatatea de varza s-a facut intreg dupa o luna si ceva, eram in Europa.* 

"Medicii recomandă să pui un măr în mijlocul cartofilor pentru a întârzia procesul de încolțire.  Etilenul conținut și eliberat de măr este foarte benefic."    

"Chiar dacă îi depozităm unde trebuie, cartofii ajung să încolțească în câteva săptămâni și să își piardă din gust." 

Nu este adevarat!!!   Depinde unde sint pastrati, doar la intuneric, loc rece si uscat se pastreaza cartofii selectati, fara putregaiuri.   In secuime cartofi se manca cel mai des si stim cate ceva despre misterele acestora.  Doar spre primavara secuiasca, prin Mai incep natural sa incolteasca, dar si atunci curatati de acei muguri, se pot manca fara a muri!!!  Nici la porci nu se ca cu alea, nici fiert sau crud, asta stie oricare fiinta de acolo.   Metode de supravietuire se numesc aceste  "cunostinte taranesti" cotate de oraseni isteti. 

https://evz.ro/otrava-din-cartofii-incoltiti-de-ce-nu-trebuie-consumati-niciodata.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

_og_ydSta_1675973087.1762.jpg?resize=300%2C300&ssl=1    Kremzli, sub acest nume circula pe la NOI aceasta bunatate, dar niciodata pentru micul dejun!!! 

Coriandru si amidon nu intra in reteta mea, nici usturoi sau ceapa verde, ulei de masline si altele.   Trebuie sa fie pe placul meu ce gatesc, nu din retete indiene traduse acel sauce.  

Faina este mai bun decat amidon, iar Faina de Naut este cea mai ideala.  Este prea mult pentru un mic dejun, mi-ar veni rau doar sa simt acel miros de ulei ars.  

https://www.dcnews.ro/super-reteta-de-mic-dejun

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cartofi-copti-foto.v1-1536x1235.jpg?resize=200%2C200&ssl=1 https://evz.ro/cea-mai-gustoasa-si-simpla-reteta-de-cartofi-o-putem-face-cand-suntem-in-criza-de-timp.html

Credeam ca e vorba de cartofi copti in cuptor in coaja cum se vede pe poza, dar NU ... e nevoie de Parmezan si altele.  Din cate stiu Parmezan nu este mancarea fiecarui roman sau alt conlocuitor de pe teritoriul romaniei!!!   Secuii mananca Branza de Burduf in cele mai multe cazuri, romanii Telemea!!!   Este o reteta in prostie nici rapida sau ieftina, de gust nici nu vreau sa aud cand are si smantana.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartofi prajiti dar feliati subtiri cat 2 bete de chibrit am avut azi langa Cheeseburger facut de mine cu cascaval din Ungaria + o Portobello ciuperca prajit in usturoi razuit si unt + patrunjel verde, salate verzi, ceapa si hrean.   

Cartofii asa subtiri au alt gust decat mai mari taiati.  Aproape am mancat totul, din altele a ramas mult.   Supa de ciuperci va fi maine si crutoane.  

Cascaval maghiar se gaseste la arabul in magazin pe care-l inlargeste ca se construiesc pe 2 km blocuri pentru angajatii unui spital din apropiere si este important o alimentara bine aprovizionata cu articole diverse. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se folosesc Cartofi Dulci in Romania???  se cultiva sau se cunoaste macar marfa asta, ca eu n-am stiut de ei pana sa ajung in Amerika.   

Citesc in ziar ca se recomanda a le manca crud pentru o sanatate de fier, dar nici aici nu sint mancati cruzi decat de porci si alte animale care ataca pe camp recoltele.  

Eu le folosesc rar, poate de 2 ori pe an sau cand prepar Curcan si vreau mai diverse garnituri, atunci ma leg de cativa cartofi dulci si le prepar caramelizati daca nu gasesc Castane!!!

Consistenta este la fel si prefer Castanele, dar anul trecut n-au fost in magazine.  Si copiii mei prefera Castanele dar ei s-au acomodat mai bine si cu alte alimente locale.

Acesti cartofi dulci au pentru mine un gust aparte si departe de un cartof cu care sint foarte obisnuita si nu-l dau pe sofisticatii dulci.  Mai am o problema si cu toate cojile fructelor si legumelor ca NU le mananc doar ca ar vrea cineva ca sint "bune pentru tine" = "Are good for you"  :no:  incepand cu cojile de cartofi!!!   

https://www.doctorulzilei.ro/top-10-cele-mai-hranitoare-alimente-din-lume-ce-legume-si-fructe-in-stare-cruda-sunt-recomandate-pentru-o-dieta-sanatoasa/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cartofii verzi: inofensivi sau toxici. Care este adevărul

Cartofii verzi: inofensivi sau toxici. Care este adevărul?

*Azi cand educatia ar trebui sa fie mai avansat ca niciodata, se preda computer, stiinta de mers pe Luna, dar nu stie omu' ce sa manance sa nu moara

Pe noi ne-au invatat batranii satului, Veteranii de WWI si WWII despre supravietuire in natura, acomodarea si convietuirea cu animalele salbatice locale,

unde gasim mancare in natura, ce-i si ce nu-i de mancat, care sint ciupercile comestibile si de care sa nu ne atingem, sa respectam varsta, si multe altele.  

Unde am locuit noi, Raul Mures era foarte atractiv vara, DAR apa fiind extrem de rece, nu ne-au lasat sa intram niciodata ca se murea imediat de inima!!!

Cand deja intelegeam mai bine ce-i viata, ne-a explicat bunicul despre viata in armata in acele transee cu apa pana-n gat dar si la urmatoarea inmormantare

ne-a explicat ce este moartea, nu exact ce preotul catolic ne spune ca ne cheama cineva sus, ca sintem pusi jos in pamant si de acolo nu se misca nimeni.

Asa-i si cu cartofii, stiam toate partile unui cartof misterios, ce nu ne placea la aspect, mergea in oala porcului si era rezolvat selectarea pe culori. 

Tot acolo intrau si cei taiati de sapa sau altele instrumente agricole, cei care deja aveau un miros sau erau moi la pipait,  tot ce nu era perfect. 

Pentru ca selectia era imensa, nu trebuia sa economisim ca si asa nu se ducea in gunoi nimic ca aveam doar groapa de manura care tot pe pamant se intorcea primavara.

Soiul de cartof de pe poza cu coaja subtire alb-crem si in State se vinde foarte scump: 0,454 gr = 1,89 dolari. Foarte rapid inverzesc putin ca si de la NEON prind culoare.

Nu se arunca, ci se pune intr-o punga imensa cu restul de legume si fructe mai trecute si are un pret de 99 de centi pe un raft special.   Se intampla sa fie si 10 kg de cartofi,

din care se va arunca nici 1 kg pentru acei bani.   Unii merg la ora 6:00 AM la cumparaturi cand raful este plin de bunatati, la ora deschiderii.  

Doar se curata cartofii pana nu se mai vede culoarea verde, deci NU se mananca cu coaja si cu incoltirile sezonale sau chimicale, Insecticide ascunse intr-o groapa

in cartof care numai prin curatare se pot observa si elimina.    Atat de simplu e viata cateodata si intr-un oras mare!

 

https://evz.ro/cartofii-verzi-inofensivi-sau-toxici-care-este-adevarul.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Drojdia face minuni cu cartofii prăjiți. Încercați această rețetă

N-am auzit pe nimeni sa folseasca asemenea reteta cu boia iute si drojdie si nu cred ca in viata mea voi schimba metodele de mancat cartofi cu care sint obisnuita.

Nici nu le pun pe servetele sa scoata uleiul, mananc foarte rar si asa cartofi prajiti cu mujdei, dar le prefer copti in coaja.  Folosesc ulei de Avocado sau din Seminte de Struguri si au un gust foarte placut.  Pun si ardei gras intreg la prajit cu cartofi sa-l pot decoji repede si fara efort.  Nu tin minte sa fi vazut piper alb in magazinele alimentare traditionale, ma mai uit bine prin toate cand mai merg, in locurile de comanda special ca Amazon, costa destul de scump.   Am o rasnita transparenta cu piper colorat, acolo este si alb pe langa verde, rosu si negru, asa s-a vandut. 

 Sundhed Mixed Peppercorn Medley in Grinder | Rainbow Pepper Blend (Black, White, Pink, Green Peppercorns) | 170 Grams (5.9...   https://evz.ro/cum-sa-impresionezi-cu-cei-mai-gustosi-cartofi-prajiti-ingredientul-secret-pe-care-doar-cele-mai-pricepute-gospodine-il-cunosc.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cartofi-2.jpg

Ar renunta cineva la acesti cartofi dupa ce a vazut poza asta???   Artroza e una din acele motive pentru care nu trebuie sa mancam Cartofi, Pâine si Orez. 

Chinezii nu vor renunta la Orez si cei din Subcontinentul Indian, altii din Africa de Nord si alte parti al Lumii, iar dependenti de cartofi la fel nu renunta la

mancarea lor de baza, si cel mai putini la numar vor spune Adio la Pâine.  Asemenea reclame n-au efect si n-ar trebui sa apara sa incurce oamenii. 

Merg sa pun la fiert niste cartofi si oua, intr-o oala si vad ce o sa fac din ei cand sint fierti.  O sa-i mananc cu ceapa, unt si sare, paine, etc.,  dar o sa fac si o

salata de cartofi si mai las si in coaja daca-mi vin alte idei.   

Mai am si o reteta de cartofi albi din astea fiert cu orez si patrunjel verde.  Se incepe cu ceapa prajita si niste usturoi feliati subtire prajiti doar o secunda

sa nu se arda, se aduga cartofii se amesteca bine, pe urma se adauga orezul, dupa aceea lichid sa-l acopere la vreo 2 cm peste, patrunjelul tocat sare si

piper, pus capacul si lasat pana absoarba toata apa si sint fierti si cartofii care sint taiati in cuburi nu prea mici.   Impreuna au un gust foarte bun!!!

https://www.doctorulzilei.ro/painea-orezul-si-cartoful-interzise-daca-suferi-de-aceasta-afectiune-iata-care-sunt-efectele-negative/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×