Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Misterele cartofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Grenadir mars – Potato pasta

grenadir-marsh

Grenadir mars - Potato pasta - Emperors Crumbs

Cautam " pomegranate" si am dat de reteta asta, nume pe care n-am auzit din copilarie, atunci credeam ca bunicul inventeaza denumiri de mancaruri si nu voiam sa auzim de asta!!!

Mama-i facea de cateva ori dar noi eram scutiti sa gustam ce nu vrem si acum ma lovesc cu reteta foarte simpla si de post.  Cred ca are origini nemtesti sau din Austria.

O sa fac o foaie de taitei ca asa facea si mama, mai departe nu stiam ce se intampla ...muraturi am.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai simpla dar foarte buna reteta este un fel de Chiftele de Cartofi.   Se pot face din cartofi fierti sa cruzi dar sint diferite la gust. 

Eu din cartofi fierti am facut azi, reci deja.  Le-am razuit pe partea de mere, am adaugat sare, piper, patrunjel verde, 2 oua batute si le-am amestecat bine cu mana.

Le-am format ca burgersi si le-am prajit in ulei pe ambele fete pana s-au inrosit.   Cu salata de varza acra, ceapa, ulei si piper le-am mancat.   Am baut si zeama de varza acra. 

Se poate manca cu orice insa cea din cartofi cruzi este putin mai complicat ca lasa zeama cartofii la razui si acea zeama se arunca, se stroc cartofii, nu sa ramana fara vlaga, doar sa nu picure apa din ei, se adauga faina alba sai de Naut, ceapa ticat chiar foarte fin, patrunjel verde, sare-piper, 3 oua si se procedeaza ca si in reteta anterioara.  Se prajesc ceva mai lung timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analiză: Românii se dau în vânt după cartofii congelați din import. În Patria Cartofului sunt doar două fabrici de procesare

gandul.ro/financiar/macroeconomie/agricultura/consum-romanii-se-dau-in-vant-dupa-cartofii-congelati-din-import-industria-locala-de-procesare-se-reduce-la-doua-fabrici-de-chipsuri

Nimic de zis ca sint buni cartofii prajiti, dar numai in secuime cati cartofi se cultiva era mult prea deajuns pentru toata Romania, dar s-au culitvat peste tot si s-au vandut tarilor arabe pe bani marunti cu vapoare intregi sa nu congeleze pe camp ca venea gerul devreme cateodata.   Nu prea erau locuri destule de pastrare al alimentelor de pe camp.   Rusii le mai carau cu trenuri iar azi abia se cultiva catrofi ca n-au cui sa vanda producatorii.  Ce rusine ce se intampla, o foamete daca apare dupa COVID vor muri multi ca nici cartofi n-are tara.  Oare de unde vine uleiul, din Turcia cea de Floarea Soarelui???   Noi n-am avut pamant mult dupa colectivizare ca ne-au confiscat aproape totul, dar anual obtineam 120 de vagoane de tren de cartofi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evz.ro/comunicate/cele-mai-delicioase-moduri-de-a-gati-cartofii-in-bucataria-franceza

 

Gratin Dauphinois - de cand ma stiu in secuime se gatea si era foarte bun, dar eu nu l-am mai facut de foarte mult timp, nu este deloc mancare de Post.  Trebuie sa evit pe cat posibil produsele lactate iar in asta intra lapte, smantana, unt si branza rasa.   Nu tin minte sa fi auzit ca in Franta se facea asta prea des.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primii cartofi românești nu au căutare pe piață. Fermierii se așteaptă la vremuri grele

Primii cartofi românești nu au căutare pe piață.

Sint din sera :eek: nu stiam ca se cultiva cartofi in sera, dar daca nu se vand e rau,  Am crescut pe cartofi si le apreciez oricum, e hrana planetei, mai bun ceva nu va mai fi inventat sau altoit.  Aseara am facut mancare de cartofi si am adaugat foarte multe verdeata, marar si patrunjel verde, a fost la inaltime cu salata de ardei copti.  Este si postul Pastelui in acea zona si tot nu se poate vinde cartofi???    In State se da in ratie Ketchup langa cartofii prajiti oriunde s-ar cumpara, au anuntat aseara la stiri Americane. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

RÖSTI, THE NATIONAL DISH OF SWITZERLAND

"Rösti or rööschti is a Swiss dish consisting mainly of potatoes, in the style of a fritter. It was originally a breakfast dish, commonly eaten by farmers in the canton of Bern, but is now eaten all over Switzerland and around the world. The French name röstis bernois makes direct reference to the origins of the dish." 

image.jpeg.39fe2b84b64dc0a4a0096a2a8d234ad7.jpeg

Imi era foame si am poftit Rösti, dupa luni si luni de tinut tot feluri de posturi am ajuns la capatul puterilor si la 6 dimineata imi pregateam cartofi.  Acum voi dormi mai bine la rece si fara griji ca n-am de mers niciunde azi.   Tot vorbeam de Elvetia mai devreme, e specialitatea lor, e foarte simpla mancare la ori ce ora se poate oferi langa aproape orice, mai ales la copiii.  Acolo se gasescde cumparat 2 tigai care se pot lega, special de prajit Rösti, ca se intoarce doar tigaia,fara efort obtinem ceeace se vede pe poze. 

roesti - Bing images

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce a găsit un bărbat într-un sac de cartofi pe care l-a luat din târg! „Și vă întrebați de ce nu cumpără lumea de la români” (fanatik.ro)

Fain, un pic de pamant pe care-l poate folosi si la bloc.    Se pune intr-in ghiveci solul duper bun, plus cateva seminte de patrunjel si apa = frunze gustoase si proaspete de verdeata!!! 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

See related image detail

The One Secret Effect of Eating Potatoes (msn.com)

Cine refuza asta, n-am idee dar mie-mi plac cartofii indiferent de ce se spune despre aceasta leguma!!!  In America sint mai scumpi decat in multe tari din Europa desi este acasa la el, nu voi intelege niciodata de ce este permis asta!!!   Chiar acum o sa-mi fac niste cartofi prajiti in ulei de avocado si cu salata verde si altele le voi termina!!!  Nu cred ca mai exista secrete decat pentru noii nascuti despre cartofi, pana-si dau seama ce-i bun in McD's si pentru copiii cu 2 dinti abia iesiti ...  Unii prefera banane pentru Potasiu, eu am de luat si o pilula imensa desi mananc cartofi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Special Hungary Recipe of the week: Dödölle         https://dailynewshungary.com/recipe-of-the-week-dodolle/

Asta e una din acele specialitati de care n-am auzit sau am uitat insa n-am gatit in timpul petrecut in Transilvania si nu cunosc pe nimeni care sa fi pronuntat acest cuvant, si nici de acum n-o sa gust dar este o curiozitate al naturii si atasez la MINUNI.  Credeam ca stiu totul despre cartofi, dar minuni mai sint.   Aici am cunoscut foarte multi din Ungaria, si din cei care s-au nascut aici cu 120 de ani in urma, dar nimeni n-a pomenit de asa ceva, desi topicul convorbirilor cel mai des a fost despre mancarea de toate zilele.   

O singura femeie tanara cu 5 copiii m-a intrebat odata despre reteta mea de "Krumplifőzelék" un fel de mancare de cartofi, ca au mancat undeva si le-a placut foarte mult dar ea nu reuseste sa-i dea un aspect sau gust.  Pentru asta fiecare casa are un secret s-ar crede, dar nu toata lumea stie sa-l faca mai deosebit nici cu reteta in mana :chef:  Mai avea odata si fiul un party si eu preparam cartofi prajiti pentru copiii dar le-am taiat in cubulete cartofii, nu lungi si se bateau pentru cartofiori ca   n-au mai mancat asa de bun nimic, niciodata, asa se exprima, iar parintii erau fericiti ca o reteta asa de simpla, cat de mare diferenta face in viata copiiilor. 

PS: pe moment imi fac tot un fel de mancare de cartofi in stil maghiar "Paprikás krumpli" dar nimic asemanator din pozele din site-urile cu acest nume, ca am si eu reteta mea de 100 de ani! Fara carne, carnati, slanina prajita, oua fierte sau alte ingrediente decat cartofi, ceapa, usturoi, boia, sare-piper, apa, patrunjel verde tocat.

 

Rog moderatorii sa stearga postarea de mai sus ca eu n-am reusit mai bine, multumesc!!!          

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×