Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Misterele cartofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1st...am realizat ca mancarea de aici e extrem de sanatoasa. atata vreme cat nu fol grasimi, fierb, baga la cuptor , etc...e sanatoasa. dar n-are gust ca in Ro. De placut nu-mi place, gatesc in stilul meu...international..azi ard o pasta, maine melci cu usturoi si unt, apoi couscous, bag si-o tocanita si tot asa. al meu traind in romania ceva ani buni, e deja obisnuit cu bucataria romaneasca si el e cel ce face sarmale si mititei..mai greseste el cand baga scortisoara la mici, in loc de bicarbonat ( incurca la tradus ingredientele). Astia de aici sunt lesinati dupa mancarea romaneasca, dar ce nu imi place mie la ei e chestia asta: au programneica: lunea.supa, martea peste, miercuri pui, joi salate, vineri..pana mea....si sapt de sapt urmeaza programu' ala...mi se pare..hm..AIUREA. Cat despre faza cu soacra..pe langa faptul ca-i trecuta cu socru in lumea celor drepti, barbata-miu si surorile lui au spus ca mama lor n-a fost o bucatareasa buna niciodata. bila alba pt mine. nu mai am timp acu..ca ma ia somnu..iti povestesc io gagica-mea :) cum m-a pacalit barbata-miu sa halesc piure facut din cartofi cu coaja cu tot: ''hun..e tipic norvegian', trebuie sa incerci'...

 

mai, sunt si o gramada de semi-preparate. adica toate sosurile care le fac ei sunt de la plic :doh: pe urma au niste feluri de mancare de-a dreptul gretoase... cum e kumpe sau lumpe aia... numai mirosul ma scoate din casa. iar brown sauce ala traditional cu care acopera friptura si cartofii e de-a dreptul scabros :pardon: deci viva mancarea romaneasca :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
well hun..eu vb de mancarica adevarata, nu de fake-uri specifice burlacilor

hey, ia fa bine si nu te lega de piureul nostru, ca a iesit pe piata ca fiind cel mai bun :doh:

No, io am tot incercat sa fac pireu de cartofi, da' am reusit sa fac doar niste .......lipici :) De atunci m-am lasat pagubasa. Ala cules de pe rafturi e cel mai bun :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hey, ia fa bine si nu te lega de piureul nostru, ca a iesit pe piata ca fiind cel mai bun :doh:

No, io am tot incercat sa fac pireu de cartofi, da' am reusit sa fac doar niste .......lipici :) De atunci m-am lasat pagubasa. Ala cules de pe rafturi e cel mai bun :lol2:

 

 

Pai lipici iese din ala de pe rafturi. Cel putin la romanica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lipici :lol2:

 

de ce, ma, lipici??

nu ma intreba de ce

 

Cred ca asta e singurul pireu pe care stiu sa-l fac. Lipici . Asa ca nu fac.

Chiar voiam sa cer reteta pe forum, da' am zis ca ma fac de ras :doh:

 

Pai lipici iese din ala de pe rafturi. Cel putin la romanica.

La noi iese un pireu pufos si fain.

 

sau fac eu comparatie intre ala de pe raft si lipiciul meu si cred ca ala e pe raft e mai fain? :) habar n-am!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de cartofi. Am observat asta ultima data cand am facut. Am fiert pentru piure, cartofi pentru prajit. Am zis ca ce naiba, care poate fi diferenta dintre cartofi si cartofi? Da' este. A iesit un piure sticloooos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cureti cartofii, ii tai cuburi, ii pui sa fiarba. Cand au fiert, ii scurgi, ii omori cu ceva pana se face pasta, apoi pui lapte si unt, cate putin, si "freci" :lol2: . Pui lapte pana se face cat de pufos vrei tu. Sare dupa gust.

Eu il prefer pe cel din cartofi, nu cel de pe rafturi.

 

later edit: da' nu pot nega ca cel de pe rafturi nu e al naibii de gustos... insa eu sunt mai obsedata cu mancarea "sanatoasa", mai ales cand am vazut pe cutie ca numa' 28% sare in cutia cu pricina :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×