Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

Misterele cartofului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

PieS daca pui ceva rece dupa ce scurgi toata apa iese pireul cleios??? :lol2:

Asta nu stiam :D

 

Exact...ori lasi putina apa fierbinte,in care au fiert cartofii,si tot in care in prealabil s-a pus sare si putin zahar...ori lapte fierbinte.

 

Si gata cu cartofii :(

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact...ori lasi putina apa fierbinte,in care au fiert cartofii,si tot in care in prealabil s-a pus sare si putin zahar...ori lapte fierbinte.

 

Si gata cu cartofii :lol2:

Da, si eu pun zahar, sare, putin delikat, lapte si unt. Iese mai bun cu putin unt. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, si eu pun zahar, sare, putin delikat, lapte si unt. Iese mai bun cu putin unt. :o:

 

Tu tot pe cartofi esti? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ama, chiar are dreptate. Ia cartoful, neamule ... ajunse acest topic :think:

 

Pe vremea cand fusai eu fata fara minte si ma maritai in tari straine ... Mi-a luat ceva timp sa invat sa gatesc ca la aia ... Pana cand intr-o zi a venit mama la noi. Si am pus-o sa-mi faca ciorba de perisoare, salata de beuf si sarmale in foi de vita din carne amestec de miel si vitel. Stiti cat a mancat raposatul meu sot? o portie de salata, 2 farfurii de ciorba si 20 de sarmale :o: M-a intrebat cand o sa fac si eu sarmale la fel de bune ca maica-mea ... si i-am spus ca dupa vreo 20 si ceva de ani de casnicie, timp in care am hranit 3-4 guri ... :think: Si i-a placut si ciulamaua si mamaliga, dar sincera sa fiu acolo nu prea gateam romaneste ca eram eu prea inebunita dupa mancarea lor :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' pun si eu o intrebare la subiect : care e romanca sotului strainez ? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dracu' stie. Scria pe punga "cartofi pentru prajit". :-

Si pe alta punga "cartofi pentru fiert si salate". :-

Deci daca ai cumparat cartofi ..de la supermarket direct taiati ..aia de prajit sunt poshati de aia . :doh:

Iar cei de fiert sunt cruzi..din cauza aia nu ti-a iesit piureul.

:jester: m-ati innebunit cu pireul vostru!!

O sa zic sa schimbe numele topicului in Cartoful - hrana noastra cea de toate zilele, subtitlu Modalitati de a prepara cartoful si tipuri de cartofi :jester: Si o sa zic sa-l mute la gastronomie :cheer:

 

PieS daca pui ceva rece dupa ce scurgi toata apa iese pireul cleios??? :D

Asta nu stiam :stars:

Dar ce era aia rece ..sampanie ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×