Sari la conținut
Forum Roportal
doar_xxx

Daewoo Matiz

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mda, nu stiu ce sa zic.

Banuiesc ca noile tehnologii l-au facut mult mai rezistent in timp, dar asa ca idee, cam la 2 ani cred ca ar fi ideal sa il schimbi.

Sau, macar cum ti s-a sugerat, sa il verifici, daca nu .

Da. Asa cum am spus si intr-un post anterior, temperatura de rezistenta era destul de buna, -25, dar uitandu-ma putin pe forumuri la discutii, am inteles ca in afara de protejare la temperaturi scazute, in timp se fac depuneri si-si pierde calitatile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. Asa cum am spus si intr-un post anterior, temperatura de rezistenta era destul de buna, -25, dar uitandu-ma putin pe forumuri la discutii, am inteles ca in afara de protejare la temperaturi scazute, in timp se fac depuneri si-si pierde calitatile.

Este si normal, tinand cont ca indeplineste doua functii, in completare cu apa, de a raci motorul, si de a nu ingheta lichidul din sistemul de racire a motorului.

Si, cum orice lichid, in timp, se degradeaza fiind supus la diferite tratamente termice, acesta isi pierde din proprietati.

matizul sau antigelul? :)

 

matiz n-am. antigelul e albastru. :)

Antigelul.

Dar la ce l-ai pus, la muraturi ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

servus eu am matiz an fabricatie 2000 si merge impecabil ulei si benzina atat consuma financiar am facut buc -paltinis in 5 ore pe vreme rea de intretinut ce sa spun este ok parerea mea merge bine si la drumlung daca nu te grabesti foarte tare una peste alta este ok

Editat de Stafan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8)

da` de ce intrebi? ce problema ai intampinat? spune mai clar. :P

Pai eu schimb dupa ce trece de 60 spre 70. Dar cineva mi-a zis ca bine ar fi sa schimb de la 80 si mi s-a parut mult. La 80 deja se tureaza cam mult... voi la cat schimbati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai eu schimb dupa ce trece de 60 spre 70. Dar cineva mi-a zis ca bine ar fi sa schimb de la 80 si mi s-a parut mult. La 80 deja se tureaza cam mult... voi la cat schimbati?

 

Poi eu schimb vitezele in functie de turatiile motorului, nu in functie de km/h. Asta cu km/h depinde de masina si in primul rand de motor. Daca tie ti se pare ca la 80 e prea turata, schimb-o mai repede. Te sfatuiesc sa te iei dupa turometru si dupa auz la schimbatul vitezelor 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×