Sari la conținut
Forum Roportal
doar_xxx

Daewoo Matiz

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deoarece sunt posesorul unui matiz se ac/rsp euro4 de cateva luni, astept parerile voastre despre aceasta marca de autoturism. Daca s-ar putea as vrea numai parerile unor cunoscatori. Oare am facut o alegere buna..?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea "Oare am facut o alegere buna..? " e cam anapoda sa ti-o pui dupa ce ai achizitionat masina.

In plus, orice alegere tine seama de niste preferinte ale cumparatorului precum si de restrictii.

spre ex

preferinte:

- sunt casatorit si as dori o masina spatioasa; sau

- sunt tanar si as dori o masina mai sportiva

- sunt mai patriot, nu doresc decat masina "made in Romania" etc

restrictii

- nu am decat 5000 EUR

- nu indeplinesc conditiile pentru a lua un credit etc

Ce alte variante ai avut invedere cand ai facut alegerea? (banuiesc ca nu ai avut de ales intre Daewoo Matiz si Volvo S40)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea "Oare am facut o alegere buna..? " e cam anapoda sa ti-o pui dupa ce ai achizitionat masina.

In plus, orice alegere tine seama de niste preferinte ale cumparatorului precum si de restrictii.

spre ex

preferinte:

- sunt casatorit si as dori o masina spatioasa; sau

- sunt tanar si as dori o masina mai sportiva

- sunt mai patriot, nu doresc decat masina "made in Romania" etc

restrictii

- nu am decat 5000 EUR

- nu indeplinesc conditiile pentru a lua un credit etc

Ce alte variante ai avut invedere cand ai facut alegerea? (banuiesc ca nu ai avut de ales intre Daewoo Matiz si Volvo S40)

 

Nu ma intereseaza spatiul din portbagaj, nici pretul nu m-a interesat. Ma intereseaza doar daca cei care au avut sau au matiz au avut probleme cu el si cat ii costa intretinerea masinii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- nu am decat 5000 EUR

 

6000

 

Nu ma intereseaza spatiul din portbagaj, nici pretul nu m-a interesat. Ma intereseaza doar daca cei care au avut sau au matiz au avut probleme cu el si cat ii costa intretinerea masinii.

n-ai nicio treaba cu el...nici nu simti ca ai masina...la cheltuieli ma refer. numai daca vrei sa-i faci casco( de fapt nici ala nu e prea scump in comparatie cu alte masini)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paul are evident dreptate. Depinde ce vrei de la masina. Am condus, demult, un Matiz pentru un an, chiar mi-a placut. Dar e mica si incomoda pentru drumuri lungi, mai ales pe vreme rea. Depinde doar de tine. Eu imi caut o masina de clasa medie acum, sa ma tina si de drumuri lungi, veniri in tara, s.a.m.d. Inchiriez de doua saptamani un C1, care la inceput mi s-a parut ridicol de mic. Acum insa, dupa o gramada de kilometri pe dealurile intortocheate ale Liguriei, vad clar care e avantajul unei masini mici aici, si parca nu mai sunt sigur de ce vreau. In concluzie, pentru ce e, Matiz-ul e foarte okay. Intrebarea e doar daca tu vrei ceea ce reprezinta Matizul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din scurta mea experienta pot sa spun ca e o masina perfecta pentru incepatori: mica, destul de rapida, putin sofisticata...e perfecta pentru a invata sa circuli in oras. Inafara e bunicica dar nu pe vreme rea (furtuna sau iarna...asta in nici un caz ... e prea usoara). Sper ca pot sa spun ca am invatat sa conduc masina pe Matiz. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paul are evident dreptate. Depinde ce vrei de la masina. Am condus, demult, un Matiz pentru un an, chiar mi-a placut. Dar e mica si incomoda pentru drumuri lungi, mai ales pe vreme rea. Depinde doar de tine. Eu imi caut o masina de clasa medie acum, sa ma tina si de drumuri lungi, veniri in tara, s.a.m.d. Inchiriez de doua saptamani un C1, care la inceput mi s-a parut ridicol de mic. Acum insa, dupa o gramada de kilometri pe dealurile intortocheate ale Liguriei, vad clar care e avantajul unei masini mici aici, si parca nu mai sunt sigur de ce vreau. In concluzie, pentru ce e, Matiz-ul e foarte okay. Intrebarea e doar daca tu vrei ceea ce reprezinta Matizul.

 

 

Mi-am luat Matiz doar ptr servici (drumuri de oras, doar 2,5-3 km). Cand si cand o iesire la un gratar (30 km max)... M-am gandit la o masina ptr ORAS si ceva iesiri in weekend, o masina care sa necesite costuri mici de intretinere. Ptr alte iesiri mai am si un Cielo. :o:

Editat de doar_xxx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×