Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Cristi

Ce vrem unii de la alţii. De ce nu am mai evoluat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Răspunsul meu ar fi următorul: bărbaţii vor de la femei material genetic sănătos, iar femeile vor de la bărbaţi resurse materiale pentru creşterea puilor şi bineînţeles, material genetic de calitate. Şi când scriu material genetic de calitate, mă refer la faptul că bărbatul trebuie să prezinte acele trăsături fizice şi psihice, care-l ajutau să supravieţuiască în EEA (environment of evolutionary adaptedness). Creierul uman este construit dintr-un numar foarte mare de structuri cognitive/circuite neuronale specializate, cu rol adaptiv. Aceste structuri cognitive sunt la fel ca acum 10 - 20.000 de ani. Pentru a se dezvolta noi structuri cognitive, conditiile de mediu ar trebui sa fie: 1. noi, 2. relativ constante, 3. relevante pentru reproducere, solicitante pentru dezvoltarea de structuri cognitive noi.

 

Conform culturii populare, ne selectăm partenerii în primul rând după anumite criterii ce ţin de psihic, cum ar fi educatia, inteligenţa, caracterul, personalitatea. Bun. Dacă lucrurile stau aşa, de ce timp de mai bine de 10 -20.000 de ani nu am mai evoluat deloc dpdv emotional si intelectual?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evolutia inainteaza foarte incet din punctul de vedere al unui om.

Rezultatul se vede dupa sute-mii de generatii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

 

Barbatii vor de la femei cur si sani si picoare si stomac plat si fidelitate si sex mult si bun.

Femeile vor de la barbati bani si masina si statut si frumusete fizica si statut de smecher si cadouri si atentie si fidelitate si desigur making love multa si buna.

Punct.

Ce o dam atata in gropi cu materialul genetic ? Cand se intalneste unul cu una de li se moaie chilotii la amandoi, ei cand vede ce multi bani are el si el cand vede ce bunaciune este ea, nu se gandeste nimeni la supravietuirea si propagarea speciei. doh.gif Se gandesc amandoi unde sa si-o puna mai repede.

 

Concluziune: Alea care nu arata bine si aia care sunt saraci si/sau urati...sa-si suga degetul si sa-si accepte soarta. Material genetic my ass. Mno, am zis.

Conform culturii populare, ne selectăm partenerii în primul rând după anumite criterii ce ţin de psihic, cum ar fi educatia, inteligenţa, caracterul, personalitatea.

 

Ete na. Nu conteaza daca unul este dezichilibrat psihic, ne-educat, prost gramada, fara caracter si cu o personalitate de adoarme motanul in bocanci. Bani sa are, ca peste restul se trece usor cu vederea si cu un alcoolism bine dezvoltat. Cand bei de nu mai stii de tine, accepti orice dar fiindca alcoolul costa scump pe termen indelungat e necesar sa aibe ghiolbanu bani ca sa poa sa-l cumpere pentru iubita sa. laugh.png

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Răspunsul meu ar fi următorul: bărbaţii vor de la femei material genetic sănătos, iar femeile vor de la bărbaţi resurse materiale pentru creşterea puilor şi bineînţeles, material genetic de calitate. Şi când scriu material genetic de calitate, mă refer la faptul că bărbatul trebuie să prezinte acele trăsături fizice şi psihice, care-l ajutau să supravieţuiască în EEA (environment of evolutionary adaptedness). Creierul uman este construit dintr-un numar foarte mare de structuri cognitive/circuite neuronale specializate, cu rol adaptiv. Aceste structuri cognitive sunt la fel ca acum 10 - 20.000 de ani. Pentru a se dezvolta noi structuri cognitive, conditiile de mediu ar trebui sa fie: 1. noi, 2. relativ constante, 3. relevante pentru reproducere, solicitante pentru dezvoltarea de structuri cognitive noi.

 

Conform culturii populare, ne selectăm partenerii în primul rând după anumite criterii ce ţin de psihic, cum ar fi educatia, inteligenţa, caracterul, personalitatea. Bun. Dacă lucrurile stau aşa, de ce timp de mai bine de 10 -20.000 de ani nu am mai evoluat deloc dpdv emotional si intelectual?

Cam cum ar arata evolutia asta pt tine?

Mie chiar imi place cum e la ora actuala. Eu sa fac copii si el sa mynceasca cat eu sunt in maternal,kinda motiv. Apoi sa intre el in paternal,eu sa Muncesc. De fapt aici barbatul ære paternal 14 saptamani, deci am mai evoluat. Apoi vreau ca barbatul sa fie ala care poarta pantalonii, nu må gadila iesirile feministe prost intelese. Scuze tastatul, sunt pe tlf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca de multe ori vrem de la altii ceea ce noi nu suntem in stare sa dam..Ma intreb cum poti evolua asa,

Prin colaborare?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă lucrurile stau aşa, de ce timp de mai bine de 10 -20.000 de ani nu am mai evoluat deloc dpdv emotional si intelectual?

Informeaza-te despre pragmatismul tinerilor din Orientul Indepartat si ai sa vezi in ce fel de sfere se imparte lumea. Densitatea de 1000 locuitori/km2 are o importanta mai mult decat neinsemnata, pe langa spiritul de auto-conservare al est-asiaticilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×