Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

rodie-640x395.png

Sint curioasa daca se gasesc aceste fructe in Romania in fiecare alimentara sateasca si cat costa???    La ultima mea vizita n-am vazut, inca nu era Romania in NATO.

Culoarea asta imi place foarte mult, daca nu era noapte mergeam sa-mi cumpar una.   La mine in zona una foarte mare costa 3 dolari sau 2 la 5 dolari si se vinde in toate locurile unde se vand alimente.   Am doar Sirop de Pomegranate acasa dar si de Coacaze Negre si-l bem cu lamaie si apa minerala gazoasa sau Dasani, vara mai ales care deja se apropie.   Maine iar ma aprovizionez ca-s grele sticlele si nu se vand oriunde decat la arabul unde se cumpara marfurile maghiare si franceze.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sparanghel 1

https://www.impact.ro/leguma-regilor-alimentul-care-l-a-imbogatit-pe-un-roman-din-germania-s-a-intors-in-tara-si-a-dat-lovitura-cu-el-359357.html?utm_source=EVZ+Link+Text&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

*Abia astept sa fie mai tarziu un pic si merg sa-mi cumpar 10 fire pentru pranz din magazin.  Am 4 ciuperci, fasole verde ultra fine pastai, ceapa in 3 culori ca si ardei gras si vor fi pe o tava ca un gratar plus o friptura de vita.   Garnitura de orez o sa mai fie si Sauce Béarnaise care merge cu toate astea excelent.   In articol scrie ca nu prea se mananca in Romania bunatatea asta.*   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pepene-400x250.jpg   https://substantial.ro/4-semne-ale-unui-pepene-cu-nitrati-care-va-pot-ajuta-sa-evitati-otravirea/

4 semne ale unui pepene cu nitrați care vă pot ajuta să evitați otrăvirea.    Află care sunt lucrurile de care să ții cont în momentul în care cumperi un pepene verde. 

Un pepene verde nu ar trebui să fie ușor când îl ridici.

Pune o bucată de pulpă/miez de pepene în apă înainte de a mânca un pepene verde!   -    Asta doar acasa se poate face, noroc ca in America se poate duce inapoi in magazinele mari pepenele, dar nu la piata libera sau magazine mici al diferitelor natiuni. 

Verificați dacă pepenele are găuri.   -    Avem de cumparat ochelari care maresc ca altfel nu se observa acele gauri!!! 

 O coajă galbenă este semnul unei concentrații mari de nitrați.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

grapefruit-1-1024x668.jpeg

Suc presat din grapefruit baut cu medicamente pe reteta poate fi mortala!!!   Pe langa toate bunatatile ce contine acest fruct, nu se amesteca deloc cu substante chimice!!!

Am citit acum, sint sigura ca foarte multa lume stie deja dar eu n-am stiut ca obiceiul meu de a lua medicamente e alta, doar cu apa si pe urma ceai dau cafea, dar sincer acest suc il beau extrem de rar.   La copiii sa nu se faca aceasta gresala, este mai bine de tinut minte mai ales in tarile unde nu se cultiva aceste fructe si nu se anunta la vanzarea lor.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cirese_foto_pexels_16518100.jpg

”Cireșele îngrașă, deci fie mâncați cu măsură, fie înlocuiți o masă cu 1 kg de cireșe”

* ... nutriționistul glumeste???   La ce pret se vand, nu cred ca cineva se va ingrasa sau face Diabet!!!  Pe langa asta, cat este le lung sezonul cireselor dintr-un an?*

https://www.dcnews.ro/nutritionistul-bilic-stiti-ce-putin-inseamna-jumatate-de-kilogram-de-cirese_874662.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pepene-rosu-300x200.jpg

https://www.doctorulzilei.ro/nu-mai-arunca-coaja-de-pepene-beneficii-uimitoare-pentru-sanatate/

Am aruncat toate cojile desi erau foarte groase partile albe al cojii dar eram deja satula de ciopartit uriasul fruct, ma dor bratele binisor.  Poate data viitoare o sa consider insa daca ma vede omu' o sa ma diagnozeze cu ceva dar le voi adauga plantelor precis dupa ce dau pe razuitor sa se transforme/descompuna mai repede in pamant.  

Mai avem un pic din pepenele urias ca se mananca repede pe caldura locala ca altceva nu prea merge, supa este lichida si se bea in loc de apa putin incalzit.  

 

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

xWhatsApp-Image-2022-06-21-at-15.58.43.jpeg.pagespeed.ic.mFFg-rW33U.webp

Noi nu avem din aceste fructe deloc in acest sezon, Visini niciodata, dar anul asta nici Ciresi nu avem ca in alti ani.   Doar la inceput de sezon au fost etalate extrem de scump si deloc apetisante fructe aduse de foarte departe pesemne.   Am intrebat dar nu avea respuns managerul de ce nu se aduce desi comanda.    Mereu mancam pepeni, caise si multe alte fructe inainte de ciresi, fruct care nu prea este cunoscut de toti din acest Stat imens.   

Mai era cineva la cules de cireși  zilele astea, sint irezistibile aceste fructe si nu numai de oameni!!!    

Ursul  a fost filmat într-o gospodărie din județul Vrancea, în timp ce mânca liniștit cireși dintr-un copac. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cseresznye

Imi vine rau doar ca ma uit la poza asta, la boabele uriase de ciresi si la noi nu sint de cumparat niciunde.   Sper ca de 4 July sa ne BAGE in alimentari, ca nici la furat nu putem merge ca nu se cultiva in zona de clima subtropicala acest fruct care necesita inghet/ger pe timpul iernii.  Acel cool down mai mare decat se intampla aici intr-un an mai deosebit nu este deajuns, altfel s-ar cultiva si aici ca avem caldura pentru coacerea fructelor.   Astea au crescut in Ungaria undeva si cu tone se culeg zilnic pana mai sint pe pomi.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cireșe, Olga. Cireși sunt pomii care fac cireșe. 

Și acum odihnesc ca am făcut un chec cu ele ca acum sunt pe terminate, foarte dulci. 

De luat numai din livada. La porțile livezilor se găsesc de vânzare. Anunțuri multe și ușor de găsit locurile.

Ca la piață marfa e proasta. Comerciantul amesteca diverse soiuri de cireșe, unele coapte, unele acre, altele mici și dulci, altele mari și apoase, etc. Asa e prin zona pe-aici. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×