Sari la conținut
Forum Roportal
ady_9

(Vand) Notebook Dell Inspiron 1520

Postări Recomandate

Pai nu ne-ai spus motivul real de ce vrei sa-l vinzi?... Conteaza acest aspect, mult... eu am 3 laptopuri si sincer nu le-as vinde.... pentru ca eu le-am asezat in ordine: afaceri, prieteni, dusmani... adica... pe unul fac afaceri, pe unul vb cu prietenii si pe unul ma cert cu dusmanii :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa il vand pentru ca am nevoie de un laptop cu diagonala mai mare a ecranului pentru ca folosesc laptop-ul pe post de desktop replacement.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ady, un sfat amical. Daca vrei sa-l vinzi, trebuie fie sa reduci destul de dramatic din pret, fie sa incerci sa-l vinzi altfel. Sunt in tema cu preturile pentru ca imi voi lua si eu un laptop in curand si urmaresc piata. Daca te uiti la asta:

 

http://www.cel.ro/notebook/notebook-dell-i...-2gb-vhp-red-l/

 

comparatia e simpla:

 

- Brand-uri, platforme identice

- Placa video identica

- HDD cu 40 Gb mai mare, dar mai incet (7200 vs 5400 rpm) la cel de pe cel.ro: as spune egalitate (hdd de 7200rpm - mai bun pentru jocuri, dar se incalzeste mai repede)

- Procesoare: al tau T7500, cel de pe cel.ro T7250. Avantaj tu, insa nu major (conform benchmark-urilor). In plus, e foarte plauzibil ca cine isi ia azi un laptop cu oricare din cele procesoare isi va face un upgrade de cpu la T9300, in vreun an

- sistem de operare inclus in ambele cazuri

- nou vs. second. Ceea ce ai scris tu ("cat se poate uza un laptop in doua luni") nu schimba faptul ca e second. Un magazin ofera in 99.9% din cazuri mai multa siguranta decat o persoana fizica pe care nu o cunosti. Cine poate fi sigur, de exemplu, ca nu-ti vinzi laptopul pentru ca are ceva probleme, desi greu de depistat, si n-ai chef sa-ti bati capul cu garantia? Exemplele ar putea continua.

 

In zona de pret care ti s-a sugerat (2800-3000 RON) ai putea avea o sansa sa-l vinzi, daca te grabesti. Alternativ, incearca sa-l vinzi intre apropiati, cunoscuti, prieteni: faptul ca te cunosc poate fi un argument pozitiv. Sunt convins ca te-ai uitat pe anunturile de pe softpedia: e plin de laptopuri care nu se vand, pentru ca proprietarii incearca sa le vanda fara sa piarda prea mult. Ori pur si simplu nu ai cum sa faci asta. La viteza cu care se misca piata, pierzi aproape in fiecare zi fata de ce ai investit in hardware. Daca nu poti sa accepti asta, eu zic sa nu-l vinzi. Il conectezi la un LCD maricel, daca asta era problema, si gata. Pentru ca altfel nu ai cum sa nu pierzi substantial la revanzare cu exceptia unui noroc chior. Orice alegi fa-o repede - intr-o luna, maxim doua, va incepe si la noi invazia de laptopuri cu T9300 (deocamdata doar emag-ul are un Dell la pret bunicel), si laptopul tau va mai pierde substantial din valoare.

 

Daca ai fost sincer cu motivul pentru care vrei sa-l vinzi, eu zic sa-l tii, nu merita. :)

 

Bafta. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×