Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

cateodata visez ca cad si ma trezesc dintr-o data cu sira spinarii inghetata.. :o: :huh:

acesta nu cred ca apartine de subiectul acesta,fiind la nivelul subconstientului(vis) ir pt ca te trezesti cu sira spinarii inghetata,este posibil ca in timpul somnului sa ai anumite atacuri PSI.Controlandu-ti energia(se stie ca in timpul noptii se refac energiile rinichiilor)Iti recomand sa te rogi din inima lui D-zeu si ingerasului tau pazitor,ca sa ai aparatori in timpul somnului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm... am citit acum catva timp o chestie undeva ca o persoana povestea ca are senzatia de cadere etc si ziceau altii ca ar putea o avea o tumoare pe creier ... desi, nu prea cred ca e adevarat, eu am aceasta senzatie numai in cosmaruri. Pe cand faza cu simtitu pe alta parte, yo nu am prea patit, in schimb pot sa ma controlez astfel sa am impresia ca sunt intr-o pozitie total diferita ... Nu stiu, cred ca e o fascinatie a mintii, nu poate avea legatura cu paranormalul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmmm... am citit acum catva timp o chestie undeva ca o persoana povestea ca are senzatia de cadere etc si ziceau altii ca ar putea o avea o tumoare pe creier ... desi, nu prea cred ca e adevarat, eu am aceasta senzatie numai in cosmaruri. Pe cand faza cu simtitu pe alta parte, yo nu am prea patit, in schimb pot sa ma controlez astfel sa am impresia ca sunt intr-o pozitie total diferita ... Nu stiu, cred ca e o fascinatie a mintii, nu poate avea legatura cu paranormalul.

 

Presupun ca toata lumea are acea senzatie de cadere... apare in general la o varsta frageda.. apoi se transforma in tresariri ale corpului, parca toti muschii se contracta odata. si aceasi senzatie de cadere in gol.. cel putin la mine asa este.

 

La treaba cu mutatul in pat ... am patit-o si o patesc.. cand ma trezesc, sau sunt in stare de somnolenta nu imi dau seama ce pozitie am in pat sau vis-a-vis de fereastra.. dar cred ca e legat de oboseala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vi s-a intamplat ca noaptea cand inchideti ochii sa va simtiti ca sunteti intr-o alta pozitie in pat?De ex:atunci cand stati cu capul inspre un perete,intins, drept,de-a lungul patului,sa va simtiti ca stati pe latimea patului?sau chiar sa stati exact in "polul" opus al patului?

 

Cine stie ce este acest "fenomen"?

nu cred ca e nici un fenomen. mi s-a intamplat si mie dar numai atunci cand eram obosita si pierdeam orientarea in spatiu. dar mie imi placea asta, era o stare placuta :bye:

nu e o problema daca ai senzatia ca esti pe inversul patului..e mai grav cand esti in miscare si iti pierzi orientarea asta :o:

i se mai zice si ameteala

 

 

dar cel mai urat este cand atipesti si deodata parca ai cadea si tresari brusc..urasc acele faze ;) -_-

da, e ca si cum sufletul ti-a cazut din ceruri in corpul tau (uneori am impresia ca m-am si batut cu cineva pe acolo...)

 

 

mai sunt niste tresariri care imi apar in timp ce sunt intinsa. e o senzatie cum c-ar vrea sa iasa sufletul din corp si nu se poate desprinde de corp si atunci incearca sa ia si corpul in sus :bye:

stiintific as putea spune ca mi se contracta niste muschi (asa cum se "zbate" ochiul)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie una nu prea mi s-a intamplat sa consider in cealalta parte a patului...A! ba da! atunci cand am schimbat patul si statea in alta pozitie decat cel de dinainte...in schimb, mi s-a intamplat sa am senzatii de cadere in gol! si asta chiar inainte sa adorm ehhh... :friends: :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In timpul somnului, se considera in religiile orientale ca sufletul sau corpul astral paraseste trupul sau corpul fizic si circula de aiurea pe unde vrea el, raminind legat de acesta prin "coarda/lantul de argint", undeva la nivelul ombilicului. La trezire se reintoarce lent.

Atunci cind reintoarcerea corpului astral in cel fizic se face brusc si nu treptat (de obicei cind nu esti complet adormit sau la zgomote bruste in apropiere), apare senzatia de cadere in somn.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mai sunt niste tresariri care imi apar in timp ce sunt intinsa. e o senzatie cum c-ar vrea sa iasa sufletul din corp si nu se poate desprinde de corp si atunci incearca sa ia si corpul in sus :airkiss:

stiintific as putea spune ca mi se contracta niste muschi (asa cum se "zbate" ochiul)...

 

 

asta am auzit si eu mai demult.se zice ca in somn sufletul iti iese din corp si "se plimba" prin univers,iar daca esti intr-o stare mai proasta fizc sau psihic,sufletul se chinuie sa iasa si atunci apar acele vise in care parca ai cadea dar nu mai ajungi jos si ai o senzatie ca se rupe ceva in tine.asta mi s-a intamplat si mie ,dar mai in tinerete.acum am numai acele tresariri smucite chiar inainte sa adorm,e foarte nasol cateodata.despre senzatia ca sunt in alta pozitie nu am patit-o :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se asociaza aceste caderi si cu o lipsa de calciu ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×