Sari la conținut
Forum Roportal
Oblomov

Profesoara batuta

Postări Recomandate

Nu stiu prea multe despre acea profesoara, ma intreb care o fi fost cauza, nu avea ea talent didactic, sau era pur si simplu doar vina elevului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu prea multe despre acea profesoara, ma intreb care o fi fost cauza, nu avea ea talent didactic, sau era pur si simplu doar vina elevului?

 

mda... cum spuneam...

 

eu si Horia traim intr-un univers paralel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda... cum spuneam...

 

eu si Horia traim intr-un univers paralel.

Eu cred ca faci partea din randul celor care ridica fiecare piatra pt a se convinge ca nu e niciun sarpe sub ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Idiot...Nu mai zic nimic.. :lol: inteleg sa faci panarama la ore, sa mai faci mishto de prof, dar nu sa`l injuri sa nu`l lasi sa iasa din clasa, si plus de asta mai si dai in el-in cazul de fata ese o ea...Mi se pare aiurea.... :P

Editat de DamnedGirl666

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Idiot...Nu mai zic nimic.. :lol: inteleg sa faci panarama la ore, sa mai faci mishto de prof, dar nu sa`l injuri sa nu`l lasi sa iasa din clasa, si plus de asta mai si dai in el-in cazul de fata ese o ea...Mi se pare aiurea.... :P

si mie mi s-a parut aiurea sa ma dea proful de mate cu capul de tabla deoarece am gresit un exercitiu ...

doamne ce m-am saturat ...saracii profesori ..victime fratele , iar brutele de elevi ,niste "panarame"

hai sa nu mai victimizam nici una din parti ...ambele parti au greselile lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi vine sa urlu cand citesc postari ca cele de mai sus, unde elevului bataus ii sar in ajutor cate 20 de avocati si impotriva femeii batute se ridica tot atatia procurori. Intre cei care incearca sa gaseasca scuze indidividului si cei care asista ca la spectacol la un act de huliganism nu e nicio deosebire.

Judecand la rece faptele:

1. elevul comite o fapta de violenta extrema (loveste cu pumnii si picioarele).

2. sechestreaza, avand complicitatea celorlalti, o persoana-circumstanta agravanta. Din punct de vedere juridic, daca ar fi adult, ar strange cel putin 5 ani(consultati codul penal) cu suspendare avand in vedere ca e la prima abatere.

3.Din punct de vedere moral, a lovit o persoana care ii este superioara ca pregatire intelectuala si ca varsta, iar din punct de vedere uman, a lovit o femeie fara aparare, situandu-se mai jos decat rudele noastre, primatele.

4. Incalca regulamentul scolar, proferand injurii, amenintari si lovind cu violenta extrema un cadru didactic.

5. Cei care nu au intervenit (cu o exceptie) se fac vinovati de complicitate si trebuie sa aiba parte de aceeasi pedeapsa.

6. Cel care a difuzat imaginile incalca atat regulamentul scolar, cat si dreptul la intimitate. Profesoara poate sa il dea linistita in judecata atat pe dl cameraman amator, cat si televiziunea care difuzat imaginile si sa ceara daune morale.

 

Acum.

 

Nu are nimeni de unde sa stie cat har pedagogic are nefericita. Poate ca e o profesoara extraordinara si el o loaza. Nu imi permit sa spun ca si reciproca e valabila, pentru ca niciun elev care se respecta si niciun OM nu recurge la injurii, daramite la bataie, chiar daca e nemultumit de pretatia cuiva. S-a ajuns pana intr-acolo incat sa se afirme vinovatia victimei si, in cazul in care nu se gasesc argumente, se aduc in discutie cazuri izolate de profesori care au incalcat legea si morala. E o greseala de logica aici: Daca X este profesor SI Daca X este corupt Atunci Toti profesorii sunt corupti. Si de aici concluzia-toti merita sa o incaseze.

 

Intr-un fel, ii scuz pe cei care sar in apararea colegului. E solidaritatea de varsta, apoi ii aud si pe cei mari spunand si ei tot felul de lucruri urate(si cei mari or fi stiind ei ceva, ca n-au trait degeaba) si cauta sa preintampine niste acuzatii ca , intr-un fel se simt cu musca pe caciula.

 

Iar in ceea ce priveste coruptia profesorilor si musca de care vorbeam: pe un forum de profil, cineva a avut nefericita idee sa faca un top al liceelor, avand drept criteriu suma stransa pentru protocol. Ce prompt i-au sarit colegii in cap sa nu faca asa ceva, ca ei nu vor reusi sa copieze! Am fost curioasa sa urmaresc pseudonimele: exact aceia care erau mai indarjiti impotriva profesorilor care iau spaga...Ipocrizia atinge sublimul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu exagera , sistemul de invatamant din Romania lasa mult de dorit , e la un nivel jalnic si nu-mi spune ca asta e din cauza elevilor

ambele parti au vina lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×