Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Despre Isus Cristos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

topic destinat celor ce vor sa-l analizeze pe Isus Cristos din mai multe perspective: istorice, biblice, realiste, SF, etc.

fara jigniri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai, nu stiu ce sa zic, sincer. nu prea pare posibil ceea ce a facut el. DAR calugarii budisti ne demonstreaza ca nimic nu e imposibil. daca reusesti sa-ti canalizezi energia, poti sa devii invizibil, sa treci prin pereti, sa levitezi etc. nu ma intreba cum, pentru ca nu am incercat :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
topic destinat celor ce vor sa-l analizeze pe Isus Cristos din mai multe perspective: istorice, biblice, realiste, SF, etc.

fara jigniri.

La inceputul maturizarii sentimentului religios, in fazele de inceput ale vietii mele spirituale, Isus era un personaj pe care Il respingeam cu toata fiinta mea, evitam sa ma gandesc la el sau sa vorbesc despre el, dar dupa ce am vizionat filmul Isus din Nazaret, ceva s-a schimbat in inima mea de adolescenta. Am intrat in rezonanta puternic, am inceput sa simt cum o iubire abstracta imi invadeaza sufletul. La inceput m-am impotrivit acestor stari. Dar ele se accentuau, de la vise, pana in stare ade constienta , treaza fiind, aveam impresia ca imi apare in camera, ba ca Il vad pe perete etc. In acea perioada eram rockerita, asa ceva era total aiurea pentru mine. Dar dupa un timp si peripetii, L-am lasat sa ma inunde, sa imi cuprinda sufletul cu iubirea nemarginita-I. Fara acest sentiment viata ar fi searbada. Stiu ce inseamna sa simti ca traiesti degeaba pe lumea asta, ca viata nu are rost, ca fetele zambinde din discoteca si baruri ascund de fapt golul vietii lor, pustieteatea din sufletele lor pe care incearca sa il umple cu te miri ce, cu muzica zgomotoasa, cu oamnei, prieteni, bautaura etc.

Isus a dat vietii mele un nou impuls.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda,frumos. :tease:

ptr mine Cristos inseamna cam acelasi lucru,El mi-a dat un rost si un motiv sa traiesc.stiu ca El e cu mine si parca poverile sunt mai usoare,sau cel putin stiu ca le duc impreuna cu El. Am avut momente cand nu ma interesa parerea Lui,sau dragostea Lui..am avut momente cand pur si simplu vroiam sa fiu lasata in pace,dar El intotdeauna a fost acolo.Iar cand ma intorc si imi pare rau de ce am spus,sau ce am facut,El e acolo .Nu stiu de ce,probabil nu voi intelege niciodata de ce,dar e acolo,ma asteapta,ma iarta,ma intelege...si probabil ca niciodata nu se asteapta sa ma port altfel.Ma mangaie faptul ca El stie azi ce voi face maine,si totusi ma iubeste asa cum sunt..iar maine nu ma va iubi mai putin decat azi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iisus este un personaj de admirat. Scuzaţi viziunea laică :

Eu

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine,Isus este Dumnezeu intrupat din Cer. Isus este Mantuitorul meu si un model in viata.Isus mi-a revolutionat gandirea si viata, mi-a schimbat inima plina de rautate si pacat. Isus mi-a dat o perspectiva noua asupra aproapelui meu, mi-a dat o perspectiva noua asupra iubirii. Promisiunile lui privind Cerul ma fac sa vad in El pe preaiubitul inimii mele, cu care voi trai vesnic. Pentru mine Isus reprezinta Omul perfect, reprezinda ceea ce tinde omenirea astazi sa fie, reprezinta Omul fara pacat, Chipul dupa care noi am fost creati. Isus este Prorocul,Mesia,Preot in veci, este Cel care sta inaintea Tatalui ca Avocat pentru murdariile omenirii. Isus este JUdecatorul care va veni sa Judece lumea si va aduce Dreptatea dupa care atat de multi oameni ravnesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o persoana charismatica cu putere de convingere,cum de altfel sunt mii de predicatori in ziua de zi,predicatori ce au milioane de adepti.cam asa a fost si iisus pentru mine!
Să spui că un predicator obişnuit e ca Iisus e ca şi cum ai spune că... Ana Pauker e ca Mao Zedong. E o diferenţă de clasă, cel puţin. Plus de profunzime. Iisus a fost foarte profund. Un predicator nu se poate compara cu Iisus pentru simplul motiv că el nu face dec Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" La inceputul maturizarii sentimentului religios, in fazele de inceput ale vietii mele spirituale, Isus era un personaj pe care Il respingeam cu toata fiinta mea, evitam sa ma gandesc la el sau sa vorbesc despre el, dar dupa ce am vizionat filmul Isus din Nazaret, "...

 

Nici nu se putea fara un film de propaganda... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu se putea fara un film de propaganda... :lol:

La unii poate nu a fost nevoie, la altii poate da. Aveam 13-14 ani atunci , la varsta asta poate altii erau impresionati de meciuri de fotbal si ieseau pe strazi sa se bucure de victoria echipei favorite...Alta risipa de energie a maselor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×