Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sufletul este acel ceva nevazut care pune viata in functie in opinia mea, care "turn ON" toate organele vitale, iar cand ne paraseste, sintem morti!!!

Corect parțial....deoarece cu voia Lui Dumnezeu Tatăl Ceresc poate fi văzut sufletul oricui chiar cu ochii trupului așa cum eu mi-am vazut partea superioară a sufletului în anul 1996.

Editat de Seriosul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ay caramba!!!  = Nu ... mai incet cu functiile tatalui ceresc, se aplica mai mult intre cercuri restranse unde toata lumea crede ce mormaie unu' ,,, serios!!! 

Când Dumnezeu Tatăl Ceresc va trimite la Dvs. Duhul Sfânt , adică Duhul Adevărului , nu veți mai gândi așa...și vă veti pocăi și Dvs.!Eu m-am născut din părinți creștin-ortodocși și vreau să devin cu adevărat un creștin ortodox dar nu sunt de-acord cu așa zisa "religie creștin-ortodoxă" deoarece încalcă Poruncile Lui Dumnezeu Tatăl Ceresc.Nu mă interesează alte secte religioase , dar vreau ca Dumnezeu Tatăl Ceresc să schimbe cât mai repede așa zisa "religie creștin-ortodoxă" de astăzi cu o religie cu adevărat creștin-ortodoxă care să respecte Cuvântul Său așa cum a fost transmis Poprului Iudeu prin Profeții Săi și prin Fiul Său Domnul Iisus Hristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu scufund DELOC in religii, secte nici atit ... imi traiesc viata cum vreau EU, nu cum vor altii.

Aveți doar impresia că trăiti cum vreți Dvs. , dar într-o zi veți afla că de fapt ați trăit și veți trăi doar cum Vrea Dumnezeu Tatal Ceresc!

Editat de Seriosul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma poti ameti pe mine cu vrajeli din Paradis, pastreaza-le pentru virgine pioase, credincioase, etc.!!! 

 

Vezi ca aia cu virginele e prin alte parti... mai cunoscute tine decat noua. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Facand o analiza sociologica scurta, bazata pe ce se intampla in vremurile astea, am putea spune ca "sufletul" e pe cale de disparitie. Din pacate e cumva regretabil pentru ca omul are nevoie sa-si descopere si latura spirituala. Se simte o dezorientare asa, o robotizare a oamenilor.

 

Probabil se va gasi in timp o solutie de upgrade, cum s-a facut si de la Zeus si ai lui la Isus si povestile nemuritoare, si se va trece la ceva mai credibil pentru zilele noastre. Poate, sa speram, varianta reala si clara in ceea ce priveste provenienta noastra si o conexiune optima intre stiinta si spiritualitate.

 

Daca tot mai multi oameni isi pierd credinta si spiritualitatea, se intampla mai mult din cauza lor decat din cauza propagandei "ateista". Pentru ca ateul pacatuieste cu vorba, iar credinciosul cu fapta. Asta e o realitate suparatoare, demonstrata statistic in ceea ce priveste abuzul, violenta, crima, prostia, etc. Din pacate si ateii, frustrati cumva si ei, dezvolta adesea o vehementa la fel de salbatica ca si cea a habotnicilor. 

 

Suntem intr-o perioada de tranzitie din punctul asta de vedere si cred ca toate nebuniile astea care se intampla din cauza religiei, inclusiv violentele islamistilor, contribuie la "ateizarea" oamenilor, dar sa speram ca in timp se va gasi solutia aia miraculoasa pentru a valorifica capacitatile omului in a-si descoperi latura spirituala pentru ca e un factor important in procesul de "umanizare".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×