Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Facand o analiza sociologica scurta, bazata pe ce se intampla in vremurile astea, am putea spune ca "sufletul" e pe cale de disparitie. Din pacate e cumva regretabil pentru ca omul are nevoie sa-si descopere si latura spirituala. Se simte o dezorientare asa, o robotizare a oamenilor.

[...]

 

Dezorientare, robotizare? ;)

Hei, dar tu le spui frumos, eu as zice ca oamenii risca sa devina mai rai decat animalele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord. Per ansamblu, omenirea a dezvoltat foarte mult in ultimii zeci de ani valori precum compasiunea si ajutorul catre cei in nevoie. Sunt mii de proiecte umanitare pentru zonele defavorizate, pentru eradicarea bolilor in lumea a treia, pentru acces la educatie, se face mult voluntariat in aceste directii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine.

Chiar ieri am vazut la stiri, cum o mama isi tragea pe jos propriul copil de parca era un obiect.

Da, ai ghicit. Evenimentul s-a petrecut undeva prin UK, daca nu ma insel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 pentru eradicarea bolilor in lumea a treia, pentru acces la educatie, se face mult voluntariat in aceste directii.

Asa sint expuse in tarile dezvoltate insa realitatea este alta!!!   Reclamele sint doar pentru cei cu inima slaba sa doneze. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt de acord. Per ansamblu, omenirea a dezvoltat foarte mult in ultimii zeci de ani valori precum compasiunea si ajutorul catre cei in nevoie. Sunt mii de proiecte umanitare pentru zonele defavorizate, pentru eradicarea bolilor in lumea a treia, pentru acces la educatie, se face mult voluntariat in aceste directii.

 

Eu m-am referit din punct de vedere spiritual pentru ca altfel "sufletul" nu exista. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, Eu am cunoscut doua persoane care au facut voluntariat in Africa prin doua filiere diferite. Unul era pe educatie, unul pe sanatate.

De fapt, cunosc trei, stiu pe cineva din State care a facut voluntariat si la noi in tara.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, unii se nasc fara!


Voluntariat e alta treaba, iar programele de adunat bani sa vaccineze pe niste copiii sau sa-i opereze sau sa le construiasca scoli ... e altceva.

 

Multi vor sa experimenteze fostele tari comuniste, pe banii lor se angajeaza pentru o vreme sa faca ce vor ca este la alegere. 

Se distreaza practic, insa este scris pe CV  si se uita bine la persoana dupa ce revine, ca este caritabil la maxim.   

Am vazut recent la TV un show despre romania undeva cu voluntari pe o ferma, lucrau pentru mancare si dormeau in corturi adusi de ei.

Coseau iarba, mangaiau caprele, mancau organic din gradina, asa ceva nu era posibil de facut de unde veneau ei.

Fara telefon, TV, nu curent electric, sau apa instalata ... 

 

Unde duceam pachetele pentru expediere se lauda femeia ca fii-su este missionar, din usa-n-usa umbla prin satele aproape de rude prin Banat ca erau pocaiti.

S-a nascut aici si nu stia limba romana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, nu duce in derizoriu munca voluntarilor. 

Nu te supara, dar tu vezi numai  interese ascunse si pocaiti peste tot? 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi frumos sa se studieze problema asta fara a pleca de la idei preconcepute - ori ca nu exista, ori ca exista dar neaparat se duce intr-un loc anume.

Parapsihologia stiu ca se ocupa, insa nu e foarte raspandita si nici acceptata la scara larga.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Facand o analiza sociologica scurta, bazata pe ce se intampla in vremurile astea, am putea spune ca "sufletul" e pe cale de disparitie. Din pacate e cumva regretabil pentru ca omul are nevoie sa-si descopere si latura spirituala. Se simte o dezorientare asa, o robotizare a oamenilor.

 

Probabil se va gasi in timp o solutie de upgrade, cum s-a facut si de la Zeus si ai lui la Isus si povestile nemuritoare, si se va trece la ceva mai credibil pentru zilele noastre. Poate, sa speram, varianta reala si clara in ceea ce priveste provenienta noastra si o conexiune optima intre stiinta si spiritualitate.

 

Daca tot mai multi oameni isi pierd credinta si spiritualitatea, se intampla mai mult din cauza lor decat din cauza propagandei "ateista". Pentru ca ateul pacatuieste cu vorba, iar credinciosul cu fapta. Asta e o realitate suparatoare, demonstrata statistic in ceea ce priveste abuzul, violenta, crima, prostia, etc. Din pacate si ateii, frustrati cumva si ei, dezvolta adesea o vehementa la fel de salbatica ca si cea a habotnicilor. 

 

Suntem intr-o perioada de tranzitie din punctul asta de vedere si cred ca toate nebuniile astea care se intampla din cauza religiei, inclusiv violentele islamistilor, contribuie la "ateizarea" oamenilor, dar sa speram ca in timp se va gasi solutia aia miraculoasa pentru a valorifica capacitatile omului in a-si descoperi latura spirituala pentru ca e un factor important in procesul de "umanizare".

 

 

Eu m-am referit din punct de vedere spiritual pentru ca altfel "sufletul" nu exista. 

Adevărul e că paradigmele actuale pe care sunt construite știința și cercetarea nu lasă loc pentru astfel de concepte precum „suflet”, „spirit”, „spiritualitate”. Acești termeni sunt folosiți cel mult metaforic. Singura disciplină care a încercat de-a lungul timpului să-i expliciteze cumva a fost filosofia. Că vrem sau că nu vrem, lumea e materialistă, asta e.

Ar fi frumos sa se studieze problema asta fara a pleca de la idei preconcepute - ori ca nu exista, ori ca exista dar neaparat se duce intr-un loc anume.

Parapsihologia stiu ca se ocupa, insa nu e foarte raspandita si nici acceptata la scara larga.

 

Se mai ocupă și filosofia iar psihologia face cumva concesii. Adică se scaldă în ape călduțe, în sensul că nici nu neagă nici nu afirmă tranșant :) 

Conform paradigmelor actuale, deși sunt o serie de personalități care luptă pentru recunoașterea parapsihologiei ca știință, parapsihologia nu e considerată disciplină științifică, riguros vorbind, ci pseudoștiință. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×