Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

DOMNUL ISUS:revolutie sau lumanare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:stars: Intradevar Domnul Isus a folosit biciul, insa nu ia injurat pe oameni si nu S-a comportat ca si unul care ar ura oamenii!

Sigur, a lovit cu biciul inmuiat in Potiunea Dragostei Dumnezeiesti, nu?

Sigur ca nu ii ura, insa ii indemna sa isi urasca mama, tatal si sa-l iubeasca pe el.

Nu suntem chemati sa ascundem pacatul, insa suntem chemati sa fim plini de dragoste in tot ceea ce facem, chiar si atunci cand mustri sau certi pentru a indrepta.

Absolut, insa asta se numeste in termeni rationali c r i t i c a, iar orice om matur o accepta.

Noi nu avem dreptul si nu suntem chemati sa distrugem viata nimanui.

Care 'noi'? In numele Domnului s-au dus razboaie 'sfinte', s-au macelarit cetati.

Fiecare om este de pret in ochii lui Dumnezeu, de aceea omul trebuie iubit si pacatul trebuie urat!

Ba pardon, acelasi Dumnezeu considera ca evreii sunt poporul ales, fii lui Dumnezeu, restul fiind la discretia toanelor lui, toane pe care le destainuia profetilor.

Orice copil nu se va indrepta daca va vedea in parintele sau un abuzator, daca insa parintele ii arata copilului dragoste si foloseste totul sa-i arate copilului ca acel comportament nu este bun, se poate sa-l castige de partea lui!

Iar YHWH a invatat asta pe pielea lui: in VT ucidea fara scrupule, in NT pupa pe bot fara motiv. Egal schizofrenie.

 

Asta am spus si eu.

Dumnezeu este just...iubirea e alta poveste.

O-ntorci.

Dar oricum, eu am cedat in fata ratiunii, am terminat capitolul 'crestinism'.

Ratiunea este Adevaratul Eliberator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:stars: Intradevar Domnul Isus a folosit biciul, insa nu ia injurat pe oameni si nu S-a comportat ca si unul care ar ura oamenii! Adica asa cum zice Pavel:

 

1COR 13: 1 Chiar daca as vorbi in limbi omenesti si ingeresti, si n'as avea dragoste, sint o arama sunatoare sau un chimval zinganitor.

1COR 13: 2 Si chiar daca as avea darul proorociei, si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta asa incit sa mut si muntii, si n'as avea dragoste, nu sint nimic.

1COR 13: 3 Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si n'as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic.

Nu suntem chemati sa ascundem pacatul, insa suntem chemati sa fim plini de dragoste in tot ceea ce facem, chiar si atunci cand mustri sau certi pentru a indrepta. Noi nu avem dreptul si nu suntem chemati sa distrugem viata nimanui. Fiecare om este de pret in ochii lui Dumnezeu, de aceea omul trebuie iubit si pacatul trebuie urat!

Orice copil nu se va indrepta daca va vedea in parintele sau un abuzator, daca insa parintele ii arata copilului dragoste si foloseste totul sa-i arate copilului ca acel comportament nu este bun, se poate sa-l castige de partea lui!

Mi-a fost dor de tine?

De ce crezi ca te urasc?Ai curajul sa spui asta in fata lui dumnezeu in Numele lui Isus?Eu ma pun pe genunchi in acelasi timp cu tine(apropo cat e ora la tine?) si tu spune-i Domnului ce rau sunt si ce urat injur sfintii crestini pe forum.Daca tu gresesti ,toate blestemele din Deuteronom sa cada peste tine si daca eu am dreptate savina binecuvantarile din acelesi capitol.Valabil si invers.Ai curaj?Spune-mi exact momentul in care facem rugaciunea sau daca nu recunoaste public ca te indoiesti,ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:stars: domnu' Gelu...habar n-am daca in deuteronom or fi blesteme de-alea...dar e sigur ca gresesti...si pariurile tale sunt expresia fanatismului...nu te mai ruga,ca poate ca il gasesti odata intr-o dispozitie mai glumeatza pe Dumnezeu...si se uita in gura ta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O-ntorci.

Dar oricum, eu am cedat in fata ratiunii, am terminat capitolul 'crestinism'.

Ratiunea este Adevaratul Eliberator.

Nu ratiunea Kontro ci intelepciunea care vine de sus.Lasa-l dracului de crestinism.

De ce nu VEZI dincolo de aceste lucruri?

Nu ceda in fata ratiunii dar nici a crestinismului...daca esti baiat destept intelegi.

 

:stars: domnu' Gelu...habar n-am daca in deuteronom or fi blesteme de-alea...dar e sigur ca gresesti...si pariurile tale sunt expresia fanatismului...nu te mai ruga,ca poate ca il gasesti odata intr-o dispozitie mai glumeatza pe Dumnezeu...si se uita in gura ta!

 

Tu de unde ai aparut?

Daca ai o biblie citeste in capitolul 28.

Departe de mine fanatismul.Uneori imi reprosez ca sunt pre rational.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ratiunea Kontro ci intelepciunea care vine de sus.

G, eu nu sunt ateu. Ntelegi?

Lasa-l dracului de crestinism.

Pai negi insasi etimologia?

De ce nu VEZI dincolo de aceste lucruri?

Ce vezi tu, Gelu? Gizas a fost un intelept, ce a urmat dupa el este un cancer. Asta e ce cred eu.

Gizas a fost un OM. Remarcabil. Atat.

Nu ceda in fata ratiunii dar nici a crestinismului...daca esti baiat destept intelegi.

Exact asta spuneam, nu sunt genul care sa creada 'what u see is what u get'.

Citeste Maestrul si Margareta, mi-a placut ideea de acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a fost dor de tine?

De ce crezi ca te urasc?Ai curajul sa spui asta in fata lui dumnezeu in Numele lui Isus?Eu ma pun pe genunchi in acelasi timp cu tine(apropo cat e ora la tine?) si tu spune-i Domnului ce rau sunt si ce urat injur sfintii crestini pe forum.Daca tu gresesti ,toate blestemele din Deuteronom sa cada peste tine si daca eu am dreptate savina binecuvantarile din acelesi capitol.Valabil si invers.Ai curaj?Spune-mi exact momentul in care facem rugaciunea sau daca nu recunoaste public ca te indoiesti,ok?

Eu nu trebuie sa-I spun lui Dumnezeu ce faci dumneata pe forum, El stie bine si judeca faptele fiecaruia din noi! :stars:

Daca inca ne mai ingaduie este datorita Harului Sau si nu ca vreunul din noi am fi neprihaniti prin noi insine.

V-am mai spus domnule Gelupanda, dumneavoastra sunteti frustrat, anxios, manios, toate aceste nemultumiri din inima se datoreaza conflictelor nerezolvate din trecut. Cu aceasta nemultumire injurati, va razvratiti si impotriva lui Dumnezeu si mie imi este mila, cred ca si lui Dumnezeu. Sunteti un om chinuit si aveti nevoie de Dumnezeu! :doh:

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu trebuie sa-I spun lui Dumnbezeu ce faci dumneata pe forum, El stie bine si judeca faptele fiecaruia din noi! :doh:

 

Ăv cors. YHWH are cont pe roportal. Si stie foarte bine ce se petrece pe acest forum. Doar daca nu i-a picat conexiunea la internet... :stars:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu trebuie sa-I spun lui Dumnezeu ce faci dumneata pe forum, El stie bine si judeca faptele fiecaruia din noi! :stars:

Daca inca ne mai ingaduie este datorita Harului Sau si nu ca vreunul din noi am fi neprihaniti prin noi insine.

V-am mai spus domnule Gelupanda, dumneavoastra sunteti frustrat, anxios, manios, toate aceste nemultumiri din inima se datoreaza conflictelor nerezolvate din trecut. Cu aceasta nemultumire injurati, va razvratiti si impotriva lui Dumnezeu si mie imi este mila, cred ca si lui Dumnezeu. Sunteti un om chinuit si aveti nevoie de Dumnezeu! :doh:

 

Eu te-am provocat la o rugaciune inaintea lui Dumnezeu in Numele lui Isus Hristos si avem ca martori forumistii nostri.Lasa povestile...Daca nu ai curaj blestemele din deuteronom 28 si injuraturile personale o sa fie la ordinea zilei in limita regulamentului.Daca nu ai nimic de spus...defapt ce vrei pe forum?Esti drogat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×