Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

DOMNUL ISUS:revolutie sau lumanare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu te-am provocat la o rugaciune inaintea lui Dumnezeu in Numele lui Isus Hristos si avem ca martori forumistii nostri.Lasa povestile...Daca nu ai curaj blestemele din deuteronom 28 si injuraturile personale o sa fie la ordinea zilei in limita regulamentului.Daca nu ai nimic de spus...defapt ce vrei pe forum?Esti drogat?

Gelu, cum crezi ca ai putea sa provoci la rugaciune in Numele Domnului Isus si ai nevoie si de martori, cand aici ai luat Numele Domnului in desert. Ca si cum te-ai folosi de El si puterea Lui cand ai nevoie, si nu inteleg ce vrei sa demonstrezi, facand concurs. Vad ca ai si "spate" sunt curios cu ei te-ai rugat, sau doar pana treci podul. Te vad mai cizelat cand vrei, nu imprastiat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu te-am provocat la o rugaciune inaintea lui Dumnezeu in Numele lui Isus Hristos si avem ca martori forumistii nostri.Lasa povestile...Daca nu ai curaj blestemele din deuteronom 28 si injuraturile personale o sa fie la ordinea zilei in limita regulamentului.Daca nu ai nimic de spus...defapt ce vrei pe forum?Esti drogat?

Dumnezeu nu ma cheama sa blestem pe nimeni! Dumnezeu ma cheama sa binecuvintez! Ceea ce pot face este sa ma rog lui Dumnezeu sa te binecuvinteze!

Dumnezeu nu poate fi ispitit sa faca rau la nimeni, asa cum dumneata ai dori, orice I-am cere trebuie sa spunem "Voia Ta Doamne sa se faca". Mai erau ca tine doi ucenici care vroiau sa se pogoare foc din cer peste o localitate. Domnul le spune clar ca "nu stiti de ce duh sunteti calauziti".

Acelasi lucru ti-l spun si eu: Nu stii de ce duh esti calauzit, de aceea nu pot decat sa am mila de dumneata!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu ma cheama sa blestem pe nimeni! Dumnezeu ma cheama sa binecuvintez! Ceea ce pot face este sa ma rog lui Dumnezeu sa te binecuvinteze!

Dumnezeu nu poate fi ispitit sa faca rau la nimeni, asa cum dumneata ai dori, orice I-am cere trebuie sa spunem "Voia Ta Doamne sa se faca". Mai erau ca tine doi ucenici care vroiau sa se pogoare foc din cer peste o localitate. Domnul le spune clar ca "nu stiti de ce duh sunteti calauziti".

Acelasi lucru ti-l spun si eu: Nu stii de ce duh esti calauzit, de aceea nu pot decat sa am mila de dumneata!

 

da la ce te cheama ca noi inca nu am inteles. sa dai in alte religii doar? tu zici ca iti e mila dar l-ai praji la foc mic ca iti incurca planurile pe aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ca regula generala a la cioanas,da,tre sa starpim musulmanii si restul religiilor.

eu sunt sigura ca de mila ce-i este,deja infige niste ace in vreo papusa cu numele celor care-l calca pe bataturi.binecuvantarea neoprotestanta.

 

nashpa de el ca eu am protectie so acele lui nu fac decat sa imi scrijeleasca un pic insesizabil aura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toata lumea asociaza Numele lui Isus cu umilinta,ascultarea si smerenia bisericilor istorice sau contemporane.Isus a fost un revolutionar sau un popa,profet sau ce o fi fost, care a dat sfaturi omenirii pentru ultimii 2000 de ani?

Vrei să inventezi roata ? Păi Gelule, scrie clar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da la ce te cheama ca noi inca nu am inteles. sa dai in alte religii doar? tu zici ca iti e mila dar l-ai praji la foc mic ca iti incurca planurile pe aici

 

Nu dau in nici o alta religie, doar o compar cu Scriptura. Daca te referi la Coran, din punct de vedere crestin si biblic, coranul este o alta evanghelie, adica una falsa! Apostolul Pavel spune ca o astfel de evanghelie sa fie anatema.

Sa intelegi ca nici un crestin nu doreste sa desfiinteze obligat alte religii, insa orice crestin va spune ca Adeavartul Dumnezeu este Cel care si-a dat Fiul sa moara pentru noi!

Dumnezeul lui Mahomed nu are Fiu si Isus nu a murit si inviat niciodata, nu este decat o inventie omeneasca acest lucru. Parerea mea este ca dumnezeul lui Mahomed minte, de fapt nu este dumnezeu, este cel rau care se prezinta intr-un inger de lumina!

Cred ca nu-ti place sa auzi parerea mea si a Bibliei, de aceea ii dai sus si tare ca Biblia ar fi o facatura a papilor si ca toata alegerea care a facut-o Tatal pentru evrei este de fapt 0 si daca s-ar putea ar trebui desfiintati ca si natiune. De unde aceste influente? De la cel care uraste crestinii si evreii, stii cine este?

Eu te iubesc ca si om, insa niciodata nu voi inceta sa-ti spun ca Dumnezeul cel Adevarat este Dumnezeul Scripturii si nu Dumnezeul lui Mahomed, asta demonstrat cu Scriptura binenteles!

 

tie ti-e mila de toata lumea,sfantu cioanas.de ce nu incerci sa arunci intai un ochi in ograda ta,poate duhul tau nu e ala bunu?

Pai sigur, duhul care are mila de toata lumea nu este bun si cel care ne indeamna sa ne blestemam este super.....

Loreda iti dau cateva repere care iti vorbesc despre Duhul lui Dumnezeu, care ne descopere pe Isus si este plin de mila si dragoste!

 

1IOAN 4: 2 Duhul lui Dumnezeu sa-L cunoasteti dupa aceasta: Orice duh, care marturiseste ca Isus Hristos a venit in trup, este de la Dumnezeu;

1IOAN 4: 3 si orice duh, care nu marturiseste pe Isus, nu este dela Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a carui venire ati auzit. El chiar este in lume acum.

1IOAN 4: 4 Voi, copilasilor, sinteti din Dumnezeu; si i-ati biruit, pentruca Cel ce este in voi, este mai mare decit cel ce este in lume.

1IOAN 4: 5 Ei sint din lume; deaceea vorbesc ca din lume, si lumea ii asculta.

1IOAN 4: 6 Noi insa sintem din Dumnezeu; cine cunoaste pe Dumnezeu, ne asculta; cine nu este din Dumnezeu, nu ne asculta. Prin aceasta cunoastem duhul adevarului si duhul ratacirii.

1IOAN 4: 7 Prea iubitilor, sa ne iubim unii pe altii; caci dragostea este dela Dumnezeu. Si oricine iubeste, este nascut din Dumnezeu, si cunoaste pe Dumnezeu.

1IOAN 4: 8 Cine nu iubeste, n'a cunoscut pe Dumnezeu; pentruca Dumnezeu este dragoste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mie imi sunt dragi textele respective...dar sunt doar pentru inima...nu pentru viata reala,contemporana.

 

Eu cred ca ele sunt foarte reale... par utopice... stiu asta... pentru ca a fost o vreme cand le consideram si eu utopice...

 

Secretul consta in a nu privi la cuvinte, cuvintele sunt impotente si exista si tendinta de a le absolutiza.... trebuie privit dincolo de ele, la intelesul lor.

 

Imparatia lui Dumnezeu nu este ceva spre care sa tindem ci este ceva la care trebuie sa ne trezim. Cuvintele alea nu au rolul de a iti ghida viata spre ceva ci de a ne trezi la viata pe care am fost chemati sa o traim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu ma cheama sa blestem pe nimeni! Dumnezeu ma cheama sa binecuvintez! Ceea ce pot face este sa ma rog lui Dumnezeu sa te binecuvinteze!

Dumnezeu nu poate fi ispitit sa faca rau la nimeni, asa cum dumneata ai dori, orice I-am cere trebuie sa spunem "Voia Ta Doamne sa se faca". Mai erau ca tine doi ucenici care vroiau sa se pogoare foc din cer peste o localitate. Domnul le spune clar ca "nu stiti de ce duh sunteti calauziti".

Acelasi lucru ti-l spun si eu: Nu stii de ce duh esti calauzit, de aceea nu pot decat sa am mila de dumneata!

 

Am vorbit deja cu cineva sa-mi faca rost de un pistol.

Sfantule! Ia spune mata, Petru de ce duh era insufletit cand i-a ucis prin cuvantul sau in numele Domnului pe Anania si Safira?

O fi fost dracu?

Ti-am mai zis ca ma c.c in mila si bunatatea ta,nu ma mai freca la melodie cu texte...

 

Vrei să inventezi roata ? Păi Gelule, scrie clar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isus a fost in invatator, unul din marii intelepti ai lumii, care a incercat sa arate oamenilor o cale mai buna, sa le ofere un set de valori morale dupa care sa se ghideze. Invatatura lui este simpla pentru a putea fi inteleasa de oricine, chiar si de cei a caror nivel intelectual si spiritual este mai scazut.

Ce au facut din el "urmasii" lui a fost din cauza ca au dorit sa impuna aceasta invatatura deasupra tuturor celorlalte, si le trebuia un motiv pentru a legitima actiunea lor. Esenta invataturii lui Christos a fost deturnata de la acel set de valori morale catre dogme de genul numai prin Christos te mantuiesti, crestin=good, alta religie=bad, samd...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu dau in nici o alta religie, doar o compar cu Scriptura. Daca te referi la Coran, din punct de vedere crestin si biblic, coranul este o alta evanghelie, adica una falsa! Apostolul Pavel spune ca o astfel de evanghelie sa fie anatema.

Sa intelegi ca nici un crestin nu doreste sa desfiinteze obligat alte religii, insa orice crestin va spune ca Adeavartul Dumnezeu este Cel care si-a dat Fiul sa moara pentru noi!

Dumnezeul lui Mahomed nu are Fiu si Isus nu a murit si inviat niciodata, nu este decat o inventie omeneasca acest lucru. Parerea mea este ca dumnezeul lui Mahomed minte, de fapt nu este dumnezeu, este cel rau care se prezinta intr-un inger de lumina!

Cred ca nu-ti place sa auzi parerea mea si a Bibliei, de aceea ii dai sus si tare ca Biblia ar fi o facatura a papilor si ca toata alegerea care a facut-o Tatal pentru evrei este de fapt 0 si daca s-ar putea ar trebui desfiintati ca si natiune. De unde aceste influente? De la cel care uraste crestinii si evreii, stii cine este?

Eu te iubesc ca si om, insa niciodata nu voi inceta sa-ti spun ca Dumnezeul cel Adevarat este Dumnezeul Scripturii si nu Dumnezeul lui Mahomed, asta demonstrat cu Scriptura binenteles!

 

parerea mea e ca apostolul pavel avea probleme grave . si voi la fel. eu cred ca unii crestini au mari probleme cu alte religii si daia dau cu pietre si mai si zic ca au citit qoranul si unii crestini in loc sa isi iubeasca apropele se bucura cand ii moare capra si unii crestini sunt habotnici si lui dumnezeu nu ii place asa ceva .

multumesc lui dumnezeu ca am trecut la islam si nu sint asociat cu asa gen de crestini.

hai salamu aleikum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×