Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

DOMNUL ISUS:revolutie sau lumanare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toata lumea asociaza Numele lui Isus cu umilinta,ascultarea si smerenia bisericilor istorice sau contemporane.Isus a fost un revolutionar sau un popa,profet sau ce o fi fost, care a dat sfaturi omenirii pentru ultimii 2000 de ani?

CUM IL VEDETI AZI PE CEL CARE ESTE ISUS HRISTOS DOMNUL DOMNILOR?A FOST,SAU ESTE, UN REVOLUTIONAR SAU REPREZENTANTUL RELIGIILOR?Nu vreau sa sugerez din start un raspuns.CE REIESE DIN EVANGHELIILE SCRISE DE MARTORII OCULARI ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toata lumea asociaza Numele lui Isus cu umilinta,ascultarea si smerenia bisericilor istorice sau contemporane.Isus a fost un revolutionar sau un popa,profet sau ce o fi fost, care a dat sfaturi omenirii pentru ultimii 2000 de ani?

CUM IL VEDETI AZI PE CEL CARE ESTE ISUS HRISTOS DOMNUL DOMNILOR?A FOST,SAU ESTE, UN REVOLUTIONAR SAU REPREZENTANTUL RELIGIILOR?Nu vreau sa sugerez din start un raspuns.CE REIESE DIN EVANGHELIILE SCRISE DE MARTORII OCULARI ?

Gelutu, Gizas este personificarea mielului bland, sacrificat fara vina, umilintei, supunerii, resemnarii samd.

Deci 'toata lumea' are dreptate cand il asociaza astfel.

Asta e si diversiunea crestinismului, speculeaza la maxim si intr-un mod perfid sentimentul uman al compasiunii.

A fost un revolutionar (in cazul in care a existat, fireste) cu siguranta, fiind singurul om (?) capabil sa invinga instinctul si natura umana insasi.

Mai mult, a fost un raufacator care a indemnat omul la un comportament suicidal: intoarce obrazul celalalt, daca cineva iti cere sa mergi cu el o mila, mergi doua, etc etc etc. Astea nu sunt sfaturi bune, ci indemn la suicid in conditiile in care, el fiind Dumnezeu insusi, a creat o lume in care toate lucrurile astea se platesc negresit.

Mai plastic, e ca si cand te indeamna sa pui mana direct in polizor ca o sa iti fie mai bine...

 

Ce ti-a mai gatit doamna sotie?

 

 

 

Gelutu, ai fi avut si tu in sfarsit putin umor fin daca denumeai topicul: 'Domnul Iisus - Revolutie si Reforma'.

Editat de K0ntr0VerSy#11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gelutu, Gizas este personificarea mielului bland, sacrificat fara vina, umilintei, supunerii, resemnarii samd.

Deci 'toata lumea' are dreptate cand il asociaza astfel.

Asta e si diversiunea crestinismului, speculeaza la maxim si intr-un mod perfid sentimentul uman al compasiunii.

A fost un revolutionar (in cazul in care a existat, fireste) cu siguranta, fiind singurul om (?) capabil sa invinga instinctul si natura umana insasi.

Mai mult, a fost un raufacator care a indemnat omul la un comportament suicidal: intoarce obrazul celalalt, daca cineva iti cere sa mergi cu el o mila, mergi doua, etc etc etc. Astea nu sunt sfaturi bune, ci indemn la suicid in conditiile in care, el fiind Dumnezeu insusi, a creat o lume in care toate lucrurile astea se platesc negresit.

Mai plastic, e ca si cand te indeamna sa pui mana direct in polizor ca o sa iti fie mai bine...

 

Ce ti-a mai gatit doamna sotie?

 

 

 

Gelutu, ai fi avut si tu in sfarsit putin umor fin daca denumeai topicul: 'Domnul Iisus - Revolutie si Reforma'.

Salut! De ce treci asa rar prin zona.Fara tine e cam plictisitor.

Textele la care te referi sunt pentru prosti.Intoarce obrazul dar pune mana si pe bici atunci cand trebuie.Acesta e domnul Isus.

 

PS.Azi am mancat hrana rece ca a fost ocupata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! De ce treci asa rar prin zona.Fara tine e cam plictisitor.

Pentru ca de cand cu kl0nele astea m-a scarbit conducerea forumului si nu sunt in stare sa scriu decat prostii jenante pe topicuri de doi bani, iar daca tu apreciezi prezenta mea chiar foarte modesta pe aici, e un lucru care teoretic ar trebui sa dea de gandit inchistatilor de moderatori...

Textele la care te referi sunt pentru prosti.Intoarce obrazul dar pune mana si pe bici atunci cand trebuie.Acesta e domnul Isus.

Pe dracu, Gelutu. Iar incepi cu personificarile tale de prost-gust.

Se poate aprofunda cu tine, desi nu prea ai limita cand spui porcarii.

Iar daca tu interpretezi 'doua pe fata - doua pe dos' un text biblic, cam negi natura lui divina, nu crezi?

Admitand ca YHWH e Dumnezeu, faci exact ca preotii pe care ii critica Domnul Gizas: cunosc Legea, insa o interpreteaza si o aplica dupa cum considera.

Ceea ce este de fapt esenta Bibliei: creaza confuzii, invrajbiri, razboaie, victime, suferinte.

Am sa repet: daca as fi Dumnezeu, as face periodic o hipnoza in masa si as arata absolut tuturor oamenilor cine sunt si ce vreau, nu i-as lasa sa bajbaie. Precum cuvantarea de Anul Nou.

PS.Azi am mancat hrana rece ca a fost ocupata.

N-o condamn, ba chiar o incurajez sa te paraseasca pentru unul mai bogat.

 

 

 

 

PS: auzi...dar ce 'lumanare', ti s-a oprit curentul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Textele la care te referi sunt pentru prosti.Intoarce obrazul dar pune mana si pe bici atunci cand trebuie.Acesta e domnul Isus.

Textele la care se refera sunt parte din textele cele mai dragi mie din biblie. Desigur.. asta ma face un prost in ochii tai... dar... nu-i bai.

Cele spuse de tine imi aduc aminte de replica parintelui Gabriel din The Mission.

"If might is right, then love has no place in this wold"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca de cand cu kl0nele astea m-a scarbit conducerea forumului si nu sunt in stare sa scriu decat prostii jenante pe topicuri de doi bani, iar daca tu apreciezi prezenta mea chiar foarte modesta pe aici, e un lucru care teoretic ar trebui sa dea de gandit inchistatilor de moderatori...

 

Pe dracu, Gelutu. Iar incepi cu personificarile tale de prost-gust.

Se poate aprofunda cu tine, desi nu prea ai limita cand spui porcarii.

Iar daca tu interpretezi 'doua pe fata - doua pe dos' un text biblic, cam negi natura lui divina, nu crezi?

Admitand ca YHWH e Dumnezeu, faci exact ca preotii pe care ii critica Domnul Gizas: cunosc Legea, insa o interpreteaza si o aplica dupa cum considera.

Ceea ce este de fapt esenta Bibliei: creaza confuzii, invrajbiri, razboaie, victime, suferinte.

Am sa repet: daca as fi Dumnezeu, as face periodic o hipnoza in masa si as arata absolut tuturor oamenilor cine sunt si ce vreau, nu i-as lasa sa bajbaie. Precum cuvantarea de Anul Nou.

 

N-o condamn, ba chiar o incurajez sa te paraseasca pentru unul mai bogat.

 

 

 

 

PS: auzi...dar ce 'lumanare', ti s-a oprit curentul?

 

Esti "dus"..dar esti simpatic.Moderatorii sunt si ei oameni si uneori o mai i-au razna ca tine.Vrei sa-i impusti?Apreciaza-le munca pentru ca trebuie sa selecteze ce prostii spun eu si tu.

Dupa gandire esti probabil copil dar ...ai rabdare...ai sa cresti mare si o sa intelegi si problemele spirituale.

 

 

Textele la care se refera sunt parte din textele cele mai dragi mie din biblie. Desigur.. asta ma face un prost in ochii tai... dar... nu-i bai.

Cele spuse de tine imi aduc aminte de replica parintelui Gabriel din The Mission.

"If might is right, then love has no place in this wold"

 

Il cauti prea mult pe Dumnezeu in filozofie si sentimente.Niciodata nu te-am considerat prost.Nu te cunosc decat din ce postezi.

Si mie imi sunt dragi textele respective...dar sunt doar pentru inima...nu pentru viata reala,contemporana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Textele la care se refera sunt parte din textele cele mai dragi mie din biblie. Desigur.. asta ma face un prost in ochii tai... dar... nu-i bai.

Jedi, textele au cu siguranta incarcatura emotionala, insa sunt utopii. Exista scriitori inzestrati, oratori uimitori samd. 'Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti' este pentru mine de exemplu un proverb ancorat in realitate...spre deosebire de 'vinde-ti tarina si da-ti avutiile saracilor si vei avea o comoara in Ceruri'.

Esti "dus"..dar esti simpatic.Moderatorii sunt si ei oameni si uneori o mai i-au razna ca tine.Vrei sa-i impusti?Apreciaza-le munca pentru ca trebuie sa selecteze ce prostii spun eu si tu.

Mai taci.

Ca sa poti intelege si tu: e momentul biciului. Comprendo?

Dupa gandire esti probabil copil dar ...ai rabdare...ai sa cresti mare si o sa intelegi si problemele spirituale.

Dupa analogiile tale si inevitabilele lalaieli crestine, esti un copil naiv, indiferent de varsta.

Cum mai poti crede intr-un dumnezeu just si iubitor, Gelutu? C'esti, copchil?

34.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! De ce treci asa rar prin zona.Fara tine e cam plictisitor.

Textele la care te referi sunt pentru prosti.Intoarce obrazul dar pune mana si pe bici atunci cand trebuie.Acesta e domnul Isus.

 

PS.Azi am mancat hrana rece ca a fost ocupata.

:stars: Intradevar Domnul Isus a folosit biciul, insa nu ia injurat pe oameni si nu S-a comportat ca si unul care ar ura oamenii! Adica asa cum zice Pavel:

 

1COR 13: 1 Chiar daca as vorbi in limbi omenesti si ingeresti, si n'as avea dragoste, sint o arama sunatoare sau un chimval zinganitor.

1COR 13: 2 Si chiar daca as avea darul proorociei, si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta asa incit sa mut si muntii, si n'as avea dragoste, nu sint nimic.

1COR 13: 3 Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si n'as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic.

Nu suntem chemati sa ascundem pacatul, insa suntem chemati sa fim plini de dragoste in tot ceea ce facem, chiar si atunci cand mustri sau certi pentru a indrepta. Noi nu avem dreptul si nu suntem chemati sa distrugem viata nimanui. Fiecare om este de pret in ochii lui Dumnezeu, de aceea omul trebuie iubit si pacatul trebuie urat!

Orice copil nu se va indrepta daca va vedea in parintele sau un abuzator, daca insa parintele ii arata copilului dragoste si foloseste totul sa-i arate copilului ca acel comportament nu este bun, se poate sa-l castige de partea lui!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai taci.

Ca sa poti intelege si tu: e momentul biciului. Comprendo?

 

Dupa analogiile tale si inevitabilele lalaieli crestine, esti un copil naiv, indiferent de varsta.

Cum mai poti crede intr-un dumnezeu just si iubitor, Gelutu? C'esti, copchil?

34.

Asta am spus si eu.

Dumnezeu este just...iubirea e alta poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×