Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

De ce mi-ati inchis topicul ?

Postări Recomandate

Nu iau in considerare acest paragraf, pentru ca-mi pare desprins din filmele cu si despre dezechilibrati, imi cer iertare.

Ai dreptate , dar nu uita ca nu eu sint dezechilibratul ci psihiatrii care mi-au facut asa ceva.

 

Intr-adevar ceea ce am trait si inca mai traiesc e ceva de genul filmelor de groaza din alea cu lagare naziste in care persoanele nedorite sociali erau pur si simplu exterminate. Nu e vina mea ca aceste scenarii de filme de cosmar sint o realitate a vietii actuale prezente , ci este vina voastra a tuturor celor indiferenti , si a tuturor celor care nu se considera vinovati de crimele Sistemului .

Pe vremea nazismului nu se considera nimeni vinovat de crimele nazismului. Dupa ce s-au vazut ororile nazismului toata lumea a dat vina pe Hitler , numai ca sa nu-si accepte propria lor vina. La fel si in cazul comunismului , au existat crime inrozitoare oribile , si toata lumea stia dar nimeni nu facea nimic ci aplaudau crimele sistemului. Iar dupa ce l-ati impuscat pe Ceausescu voi nu ati desfiintat lagarele de exterminare. Acestea au ramas active.

 

In orice societate umana exista un numar de NEDORITI care trebuisc cumva exclusi din societate. Unii sint criminalii si infractorii pentru care exista puscarii , altii sint ciudatii , pentru care exista azile de nebuni.

 

Voi considerati ca fiind un lucru corect existenta azilului de nebuni unde trebuiesc izolati ciudatii. Numai ca se intra mult prea usor la o asemenea institutie . Un infractor face o crima si conform legii isi primeste pedeapsa. Dar la azilul de nebuni intra oameni nevinovati care n-au incalcat nici o lege , si totusi nevinovatii sint obligati la detentie la bataie si tortura groaznica fara sa fi incalcat nici o lege. Este oare drept asa ceva ?

 

Eu am ajuns acolo fiindca vorbesc cu Dumnezeu. Este o crima sa vorbesc cu Dumnezeu ? Ce lege am incalcat ? Cu ce drept am fost inchis la gratii ? Cu ce drept mi s-au bagat injectii in mine ?

 

Cu dreptul ... indiferentei voastre si a urii voastre fata de mine. Caci voi ma uriti pentru ca vorbesc cu Dumnezeu. Ma uriti pentru ca ma dau superior voua.

 

Ceea ce mi-e goaza sa stiu este ca desi eu sint acuma aicea relativ liber , iadul acela inca functioneaza , oamenii de acolo sint chinuiti si nu-i nimeni sa-i apere cu nimic. Si toate iadurile sociale inca functioneaza si nimeni nu se gindeste sa le opreasca , fiindca toti le considera normale.

 

Am vazut atit de multe nedreptati in lumea asta , si as vrea sa gasesc o cale sa ma lupt sa nu mai fie nedreptatile astea in lume. Caci nedreptatile care mi se fac mie , se fac tuturor. Voi insiva suferiti , copiii vostri vor suferi , si voi ginditi ca asa e viata , ca asa trebuie si este normal sa fie.

 

Dar nu-i normal. Lumea in care traim nu este o lume normala. Trebuie schimbata. Cu tam-tam sau fara tam-tam , cineva trebuie sa se ridice in picioare si sa schimbe lumea.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Am discutat despre problema mea cu diversi psihologi , ba chiar am fost si la niste seminarii de psihologie , si am discutat foarte civilizat cu oamenii , ei cu parerea lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nu-i normal. Lumea in care traim nu este o lume normala. Trebuie schimbata. Cu tam-tam sau fara tam-tam , cineva trebuie sa se ridice in picioare si sa schimbe lumea.

bun. solutia? cum vezi tu sa se faca aceasta schimbare a lumii de care vorbesti? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut atit de multe nedreptati in lumea asta , si as vrea sa gasesc o cale sa ma lupt sa nu mai fie nedreptatile astea in lume. Caci nedreptatile care mi se fac mie , se fac tuturor. Voi insiva suferiti , copiii vostri vor suferi , si voi ginditi ca asa e viata , ca asa trebuie si este normal sa fie.

 

Dar nu-i normal. Lumea in care traim nu este o lume normala. Trebuie schimbata. Cu tam-tam sau fara tam-tam , cineva trebuie sa se ridice in picioare si sa schimbe lumea.

 

ai dreptate ... dar speram incet incet sa se schimbe lumea asta nebuna...

 

tu cu tam tam, altii mai subtil, altii mai cu blandete... poate vom ajunge intr-o zi sa traim intr-o lume normala...

 

I'm still dreaming at that ... ;) :blink: ;) ;) ;) :D :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate , dar nu uita ca nu eu sint dezechilibratul ci psihiatrii care mi-au facut asa ceva.

 

Intr-adevar ceea ce am trait si inca mai traiesc e ceva de genul filmelor de groaza din alea cu lagare naziste in care persoanele nedorite sociali erau pur si simplu exterminate. Nu e vina mea ca aceste scenarii de filme de cosmar sint o realitate a vietii actuale prezente , ci este vina voastra a tuturor celor indiferenti , si a tuturor celor care nu se considera vinovati de crimele Sistemului .

 

 

Vina noastra? De ce? Daca tu nu faci nimic pentru tine, astepti sa facem NOI ceva?

 

Pe vremea nazismului nu se considera nimeni vinovat de crimele nazismului. Dupa ce s-au vazut ororile nazismului toata lumea a dat vina pe Hitler , numai ca sa nu-si accepte propria lor vina. La fel si in cazul comunismului , au existat crime inrozitoare oribile , si toata lumea stia dar nimeni nu facea nimic ci aplaudau crimele sistemului. Iar dupa ce l-ati impuscat pe Ceausescu voi nu ati desfiintat lagarele de exterminare. Acestea au ramas active.

 

Crime au fost de cand lumea si orori...

 

 

In orice societate umana exista un numar de NEDORITI care trebuisc cumva exclusi din societate. Unii sint criminalii si infractorii pentru care exista puscarii , altii sint ciudatii , pentru care exista azile de nebuni.

 

Pentru oamenii care au grave probleme psihice, este un lucru foarte bun ca exista acele spitale... de ce?

Simplu - pentru a nu deveni pericol pentru societate sipentru ei insisi.

 

 

Voi considerati ca fiind un lucru corect existenta azilului de nebuni unde trebuiesc izolati ciudatii. Numai ca se intra mult prea usor la o asemenea institutie . Un infractor face o crima si conform legii isi primeste pedeapsa. Dar la azilul de nebuni intra oameni nevinovati care n-au incalcat nici o lege , si totusi nevinovatii sint obligati la detentie la bataie si tortura groaznica fara sa fi incalcat nici o lege. Este oare drept asa ceva ?

 

Da, consider corect.

Da, ai dreptate ca unii ajung acolo fara sa fi avut vreo suferinta psihica, ci doar pentru ca reprezentau o piedica in calea cuiva.

 

Eu am ajuns acolo fiindca vorbesc cu Dumnezeu. Este o crima sa vorbesc cu Dumnezeu ? Ce lege am incalcat ? Cu ce drept am fost inchis la gratii ? Cu ce drept mi s-au bagat injectii in mine ?

 

Problema nu consta in faptul ca vorbesti cu Dumnezeu, problema e ca strigi in gura mare ca vorbesti cu El.

Adica "deranjezi ordinea publica".

Apropo's daca vorbesti cu Dumnezeu poate il intrebi pe El de ce ti se intampla aceste lucruri, si, poate, te sfatuieste El ce sa faci de acum incolo, ce zici?

 

 

 

Cu dreptul ... indiferentei voastre si a urii voastre fata de mine. Caci voi ma uriti pentru ca vorbesc cu Dumnezeu. Ma uriti pentru ca ma dau superior voua.

 

Nu suntem nici indiferenti si nici nu te uram. Daca ar fi fost asa, nu mai scriam pe topicurile tale.

De urat, nu avem motive, absolut nici un motiv.

De ce te "dai" superior noua?

Ai ceva de castigat?

Asa ti-a zis Dumnezeu?

Si, in definitiv, esti superior? Ti-ajuta la ceva superioritatea?

 

 

Ceea ce mi-e goaza sa stiu este ca desi eu sint acuma aicea relativ liber , iadul acela inca functioneaza , oamenii de acolo sint chinuiti si nu-i nimeni sa-i apere cu nimic. Si toate iadurile sociale inca functioneaza si nimeni nu se gindeste sa le opreasca , fiindca toti le considera normale.

 

 

Daca L-ai purta pe Dumnezeu in inima, cu siguranta nu ti-ar mai fi groaza de nimic. Gandeste-te un pic.

 

Am vazut atit de multe nedreptati in lumea asta , si as vrea sa gasesc o cale sa ma lupt sa nu mai fie nedreptatile astea in lume. Caci nedreptatile care mi se fac mie , se fac tuturor. Voi insiva suferiti , copiii vostri vor suferi , si voi ginditi ca asa e viata , ca asa trebuie si este normal sa fie.

 

Pai nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu, asadar si suferinta are un rol foarte important in vietile noastre.

Il iubesti pe Dumnezeu, vorbesti cu el, dar nu vrei sa suferi... interesant!

Atunci sigur nu-L intelegi.

 

Dar nu-i normal. Lumea in care traim nu este o lume normala. Trebuie schimbata. Cu tam-tam sau fara tam-tam , cineva trebuie sa se ridice in picioare si sa schimbe lumea.

 

Poate ai dreptate... intr-o oarecare masura asa gandesc si eu - lumea trebuie reinceputa!

Insa Dumnezeu este cel ce hataraste acest lucru!

 

Am discutat despre problema mea cu diversi psihologi , ba chiar am fost si la niste seminarii de psihologie , si am discutat foarte civilizat cu oamenii , ei cu parerea lor

 

 

Si la ce concluzie ai ajuns?

 

Oliver, as vrea sa raspunzi la toate intrebarile, nu doar la cele care-ti sunt pe plac.

Multumesc frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vrem sa te dam afara din lume, e falsa ta impresie. Avem loc toti pe acest pamant, indiferent de opinii, stai linistit.

 

Oliver, trebuie sa existe si ingeri fara aripi, handicapati si altele de genul acesta.

Lumea e plina de diversitate si e bine ca e asa. Important este sa acceptam ca aceasta este realitatea!

Sint si eu de acord ca oamenii sint diferiti si ca diversitatea face lumea interesanta. Dar nu toti gindesc asa. Majoritatea gindesc ca daca esti diferit de ceilati , trebuiesti adus la normal. Cunosti probabil celebra expresie care se aplica oriunde in lume : "Daca nu stii , te invatam , daca nu poti te ajutam , daca nu vrei te obligam" .

 

E o mare diferenta intre sloganele astea de gen Green Peace ca avem loc toti pe pamint si realitatea concreta a boschetarului alungat mereu de oriunde care vede clar ca el n-are nici un loc pe lumea asta.

 

Tu vorbesti din perspectiva unui om normal cu o viata normala. Eu vorbesc din perspectiva omului care a trecut prin diverse experiente sociale care l-au facut sa vada mai multe fete ale realitatii. Am testat pe propria mea piele limitele libertatii umane , si am aflat ca fiecare categorie sociala isi are realitatea ei.

 

In realitatea completa care include intregul ansamblu de realitati sociale , vezi ca oamenii se urasc unii pe altii si se lupta mereu sa se dea afara din lume unii pe altii. Fiecare incearca sa se impuna in fata celorlalti. Chiar si aici pe net este mereu o lupta intre oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate ... dar speram incet incet sa se schimbe lumea asta nebuna...

 

tu cu tam tam, altii mai subtil, altii mai cu blandete... poate vom ajunge intr-o zi sa traim intr-o lume normala...

 

 

Ce vrea sa insemna "normala" pentru tine???

defineste normalitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun. solutia? cum vezi tu sa se faca aceasta schimbare a lumii de care vorbesti? :blink:

ei , uite asa mai merge

intr-adevar daca primu pas e sa admiti ca ceva nu=i bun , pasul al doilea e sa te intrebi cum si ce se poate face ca sa fie mai bine.

 

Am intrebat si eu acelasi lucru pe dumnezeu Si mi-a raspuns urmatoarele : Ca sa schimbi lumea trebuie sa reusesti sa schimbi Scoala si Biserica. Aceste institutii sint cele care formeaza oamenii si care dau directiile de dezvoltare ale societatii. Daca schimbi Scoala si Biserica , schimbi intreaga lume.

 

Bun si am mai intrebat pe Dumnezeu , Ce schimbari trebuiesc facute in scoala si in Biserica ca sa se schimbe lumea in bine.

 

Iar Dumnezeu a raspuns :

 

In Scoala : Nu mai judecati copiii !

Adica excluderea notelor din scoli , pentru ca copilul sa invete liber din placere nu terorizat de note si examene , asta insemnind a creea oameni cu o puternica libertate de gindire , educati inca de mici sa fie liberi.

 

In Biserica : Sa se lepede preotii de averi si de slava desarta !

Adica saracie pentru preoti ar duce la faptul ca numai Sfintii s-ar mai face preoti , n-ar mai veni tot felu de sarlatani la preotie.

 

Ei , mai sint si alte schimbari. Dar deocamdata atit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×