Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

De ce mi-ati inchis topicul ?

Postări Recomandate

Draga Oliver,imi pare nespus de rau ca a trebuit sa treci prin toate aceste chinuri si intr-un fel e pacat ca cineva,intr-o viata atat de scurta,sa treaca prin ce ai trecut tu.Si totusi ,poate asta e pretul marii inteligente de care dispui.Suntem multi care suferim din cauza sistemului,chiar foarte multi,dar nu avem puterea ta de a ne opune si incercam prin alte mijloace,in special mentale ,sa schimbam ceva.Daca Dumnezeu permite sa se intample asta pe Pamant si noi suntem aici ca sa trecem prin toate aceste incercari, poate ca nu e totul pierdut,dar noi avem impresia ca nu avem timp destul ca sa facem tot ce am dori.Astia suntem noi,limitati de iluzia timpului.Poate ai impresia ca nu ajuta pe nimeni ceea ce ai scris tu,dar sa stii ca ajuti pe foarte multi sa inteleaga misterele vietii.Tu experimentezi ,iar noi prin empatie intelegem fara sa suferim prea mult fizic,ceea ce reusesti sa descoperi tu.Daca esti martir sau nu,nu ar trebui sa conteze pentru ca sa poti invinge obstacolele egoului.Continua sa scrii despre experientele din pestera,incearca sa-ti amintesti cat mai multe lucruri placute si sa stii ca reusesti sa ne faci sa ne intelegem mai bine,ca oameni,ca fiinte ale Divinului.Suntem alaturi de tine,cu gandul,chiar daca nu lasam impresia asta tot timpul sau nu mai scriem pe topicul tau.Astept cu nerabdare scrierile tale(mai putin cele brutale),dar facem abstractie de ele si ne insusim doar ce ne ajuta in crestera noastra.Iti multumesc si iti doresc o zi mai linistita. :)

 

De ce incurajezi delirul unui schizofren? :) Esti si tu ca si el? :P Daca esti, ce ar fi sa va intalniti poate va puteti ajuta concret unul pe celalalt.

:doh:

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce incurajezi delirul unui schizofren? Esti si tu ca si el? Daca esti, ce ar fi sa va intalniti poate va puteti ajuta concret unul pe celalalt.

Ce nu inteleg eu este, ce drept au oamenii sa se judece unii pe altii.Cine le da acest drept?Eventual, judeci pe cineva in momentul in care a facut un rau cuiva.Consideri ca am facut cuiva rau?Daca am incercat sa-i dau o raza de speranta,ca nu toti oamenii sunt rai,cel mult ignoranti,inseamna ca am facut cuiva rau?Ai fost cat de cat atent sa vezi ce doreste cu atata disperare sufletul acestui om?

Crezi ca lupta lui interioara il face mai schizofrenic decat altii? Si Issus era considerat schizofrenic in vremurile mai apropiate noua si multi altii.Si toti senzorialii au in harta natala o sensibilitate spre aceasta "boala".Poate ai fi dorit sa auzi la stiri ca nu stiu ce "nebun" a omorat oameni.Este o vorba : Da-i Cezarului ce e al Cezarului si lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu.E chiar atat de greu sa plecam urechea sufletului inspre cei care au nevoie?Orice om are dreptul sa traiasca pe acest pamant asa cum crede el de cuviinta , in limitele civilizatiei.Nu cred ca l-a trimis Dumnezeu pe Oliver pe Pamant ca sa fie chinuit de oameni,iar daca se chinuie singur, cu siguranta nu are nevoie in aceasta directie de ajutorul celor din jur.Orice om are nevoie de o motivatie, de a se simti util printre semeni.Lui ii place sa scrie si o face foarte frumos (excludem pasajele mai violente care sunt de fapt un strigat de ajutor).Si are ce impartasi oamenilor in comparatie cu altii.In particular,ii impartasesc foarte multe din idei,cu ele m-am nascut ,iar daca din nastere sunt schizofrenica si nu am facut rau nimanui,din contra;daca Dumnezeu nu ma pedepseste pentru acest fapt,ba chiar am o viata foarte frumoasa si implinita,cu ce sunt mai presus oamenii fata de El, ca sa-i judece pe schizofrenici?Multa lumina!

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce nu inteleg eu este, ce drept au oamenii sa se judece unii pe altii.Cine le da acest drept?Eventual, judeci pe cineva in momentul in care a facut un rau cuiva.Consideri ca am facut cuiva rau?Daca am incercat sa-i dau o raza de speranta

 

Ai

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa va certati.Omul este bolnav... :) dar nu mai bolnav decat societatea in care traim... :kiss: sau decat noi. :) El are meritul ca...vrea sa spuna ceva. :yahoo:

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am citit tot topicul, dar mi-a trecut prin cap ca daca nu iti vindeai casa, acum , azi, puteai invita orice boschetar de pe strada la tine... O carte poate fi scoasa si cu ajutorul vreunei fundatiii ceva, asa cum mi-am scos eu de ex, dar numai ca tre sa stii la ce usi sa bati, cand si cum, ca sa nu zic ca , in definitiv, totul e la Dumnezeu, ai un liber arbitru, dar si un destin...Poate ca nu era inca momentul sa lansezi ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×