Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

De ce mi-ati inchis topicul ?

Postări Recomandate

Salut!

Am citit cate ceva din ceea ce ai scris.

Iertata-mi fie parerea personala, dar totul este pueril.

Sunt teme deosebit de serioase, insa sunt abordate la modul pueril.

Spui ca ai facut nu stiu ce facultate, insa "scriitura" ta denota altceva.

Nu contest mesajul pe care vrei sa-l transmiti, insa limbajul, modul in care o faci este pueril.

 

Probabil acest lucru i-a determinat pe editori sa nu-ti tipareasca cartea, nimeni nu s-ar fi angajat sa scoata pe piata o "naivitate" care nu ar fi adus nimic bun, nimic nou, nici in viata oamenilor, si nici in buzunarele lor.

Carti cu subiectele pe care le-ai tratat tu, sunt N, asadar, nimic nou sub soare!

 

Legea existentei: Sa manince si acela care nu munceste - daca ar fi asa, cu siguranta nimeni nu ar mai munci!

Ce noroc pe capul celor ce adora lenevia!

:crazy:

 

Oliver, cea mai buna solutie pentru tine ar fi sa vezi ca viata inseamna mult mai mult decat a dovedi celorlalti ceva.

Sa inveti ca celula nu este doar "primeste informatia si o prelucreaza" ci in ea sunt stocate mii si mii de informatii

Sa inveti ca viata poate fi frumoasa precum afirmai tu ca este in basme, insa depinde de ochiul care o priveste si modul cum o traieste.

 

La o mai buna viziune a vietii.

Daca tot crezi atat de mult in Doamne-Doamne, gandeste-te atunci, ca NIMIC, nu este lasat la voia intamplarii.

Viziunea ta prapastioasa asupra CREATIEI nu dovedeste credinta, ci tocmai contrariul!

:yahoo:

 

Protestul sau (inclusiv din cartea sa) e la adresa parintilor sai care nu l-au dorit nu la adresa Creatiei divine (e un protest la adresa creatiei individuale insa generalizat). Ca structura emotionala (nivel de intelegere) Oliver e (acum) ca un copilaş de 7-8 ani (plin de naivitate si avid de dragoste din partea parintilor, sublimata in nevoia de recunoastere si afirmare pe cai absurde si ilogice) dar cu orgolii de om mare. Daca voi nu m-ati vrut si nu ma iubiti, nici eu nu ma iubesc si nu fac nimic pentru mine, asta e protestul lui.

 

Sefii de la servici sau orice alta autoritate cu care intra in conflict reprezinta o proiectie a parintilor sai lipsiti de iubire pe care el o face de cate ori are ocazia de a intalni persoane ostile (cu acelasi rezultat, starea de rau si de frustrare traita in copilarie). Chiar daca ar fi fost crescut corect, poate in contact cu lumea exterioara tot s-ar fi tulburat, poate nu. Nu se stie cum ar fi fost pt ca lumea exterioara are o anumita rezistenta perceputa de cei slabi la minte ca ostilitate.

 

Ceea ce stiu e ca un copil inteligent isi da seama de la sine de multe mecanisme psihologice si va face putine proiectii ale parintilor asupra altora. Multi din cei care au avut parinti buni cred ca toata lumea e buna si invers daca sunt mai prostuţi pot crede ca toata lumea e rea si ostila. Inteligenta emotionala tocmai asta iti arata ca nu tot ce zboara se mananca si de multe ori iti arata optim si in timp real asa cum unui autist nu-i arata nimic si trebuie sa invete mecanic mai totul. Enorm de multi oameni nu sunt decat niste marionete care percep toata viata asa cum li s-a indus in copilarie. Dupa o viata intreaga de perceptii eronate nu e de mirare ca o iau razna la batranete, stirile abunda cu ei. Cei mai slabi la minte o iau razna si mai repede, din adolescenta.

 

Copiii cu inteligenta emotionala redusa au structura psihica de plastilina. Daca parintele e pervers cu copilul mai prostuţ, copilul va deveni pervers cu el insuşi (paradoxal) si cu ceilalti. Ce traieste in familie aia face lui insusi mai tarziu. Traieste ticalosie fata de el, devine ticalos cu el insusi. Daca unul

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Hitler a sperat ca va schimba lumea in rău si a sfarsit otravit, impuscat si ars si lumea tot nu a devenit toata rea. Isus a incercat sa schimbe lumea in bine, a fost omorat dar lumea nu a devenit cu mult mai buna. Inconstientul colectiv nu se schimba asa cu una cu doua, e nevoie de zeci de generatii.

Azi am vazut la stiri ca in curand vor fi 46% depresivi in Romania (cica acum sunt 15%, vreo 2,5 mil). Concluzia? Salvarea ramane individuala. "Nu pot fi ajutati, trebuie sa se ajute singuri" - o replica dintr-un film. Eu zic ca inconstientii nu se pot ajuta singuri. Natura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aici s-au strecurat erorile asa este:

1. ... da-mi exemplu de un rahat de-asta care a ajuns in varful piramidei ... cred ca confuzi piramida in cel mai bun caz si asta pentru ca privesti local, pe raza restransa

2. au istorie impresionanta dar tot de cacat oameni sunt ... intreaba-i pe cei care au fost in china ...

3. ... stiu ce inseamna prostitutie si din perspectiva tuturor acestor aspecte am afirmat ce-am afirmat ... imi doresc sa muncesc pentru salar , mare branza

 

 

:P ...ceva mai la inceput sustineai ideea ca fiecare e asa cum trebe (deci unde trebe) ...

 

 

da, tu esti una dintre ei :rock:

 

 

 

 

dragii mei, sunteti prea pesimisti, amandoi ... :o::o: hey hey :crazy:

 

 

1.Rahat ajuns in varful piramidei??? - cel mai facil de invocat??? Basescu! Mai spun??? (local)

vrei ...orizont mai larg??? - Bush;

2. Pai sunt impresii superficiale - au fost presupun ca turisti si cam atat. Nu au avut o bursa acolo, nu au intrat in contact cu cealalata lume, dincolo de suprafata.

Iata cum emit unii oameni pareri, fiind paraleli cu subiectul. Ella, parca profunzimea era una dintre pasiunile tale :o:

3. "problema" ta :yahoo:

 

 

Nu am sustinut ca fiecare e cum "trebe" (fiecare e cum vrea sa fie, sau cum poate :rock: !)ci am sustinut ca NU TREBUIE sa incercam sa schimbam oamenii!

Daca vor, daca pot si simt nevoia se vor schimba singuri.

 

Sunt una dintre cine? :)

 

Ai citit cartea lui Oliver?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa, de ce ati inchis topicul "cel mai nebun dintre pamanteni? Macar aveti bunul simt si spuneti motivul ce va impins la decizia tampita de-al inchide? La cate aberatii citesc zilnic pe acest forum, nu ma asteptam ca tocmai de acest topic sa va legati! Cum naiba sa nu-i inteleg furia oarba a acestui nefericit pe omenire, daca nici macar in aceasta lume virtuala nu poate fi el insusi?! Cumva printre multele fantezii scrise de oliver regasiti adevaratele palme ce va poate trezi din iluzia in care va aflati? Rusine sa va fie!

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa-l protejez. Sa-i dau ocazia sa nu se mai expuna. Din decenta si respect pentru Oliver.

I-am dat ideea blogului. A deschis un nou topic. Primeste raspunsuri bune si foarte bune. Este luat in serios. Sper sa-l ajute. Ca doar asta a declarat: ca cere ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am incercat sa-l protejez. Sa-i dau ocazia sa nu se mai expuna. Din decenta si respect pentru Oliver.

I-am dat ideea blogului. A deschis un nou topic. Primeste raspunsuri bune si foarte bune. Este luat in serios. Sper sa-l ajute. Ca doar asta a declarat: ca cere ajutor.

 

Si noi putem reflecta la ce a scris in carte Oliver sau mai spune pe aicea. Fiecare poate invata ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar asa, de ce ati inchis topicul "cel mai nebun dintre pamanteni? Macar aveti bunul simt si spuneti motivul ce va impins la decizia tampita de-al inchide? La cate aberatii citesc zilnic pe acest forum, nu ma asteptam ca tocmai de acest topic sa va legati! Cum naiba sa nu-i inteleg furia oarba a acestui nefericit pe omenire, daca nici macar in aceasta lume virtuala nu poate fi el insusi?! Cumva printre multele fantezii scrise de oliver regasiti adevaratele palme ce va poate trezi din iluzia in care va aflati? Rusine sa va fie!

 

 

Ironic, agresivitatea niciodata nu e tocmai calea cea buna si nu va aduce echilibru nici individului care o prolifereaza si nici celor din jur (cu siguranta ca stii acest lucru)

Rusine ar trebui sa simta toti cei ce vor sa introduca "adevarul lor" in mintea altora cu forta.

 

vezi altfel lucrurile?

te simti dator sa le faci cunoscute?

Fa-o dar la modul civilizat, pasnic, fara tam-tam!

 

:scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ironic, agresivitatea niciodata nu e tocmai calea cea buna si nu va aduce echilibru nici individului care o prolifereaza si nici celor din jur (cu siguranta ca stii acest lucru)

Rusine ar trebui sa simta toti cei ce vor sa introduca "adevarul lor" in mintea altora cu forta.

 

vezi altfel lucrurile?

te simti dator sa le faci cunoscute?

Fa-o dar la modul civilizat, pasnic, fara tam-tam!

 

:lol2:

De acord cu tine ca rusine sa le fie celor care incearca sa introduca adevarul cu forta in mintea altora. Dar nu eu fac asta ci Oficialii. Eu nu te-am adus cu forta aici pe forum sa vorbesti cu mine , nu te oblig sa primesti invataturile mele . Doar discut. Insa Scoala Oficiala , Medicii Oficiali , Politia Oficiala , toata institutiile Statului te obliga cu forta sa accepti adevarul lor , ca daca nu devii un rastignit social.

 

Eu nu-ti bag injectii tranchilizante cu neuroleptice in creier ca sa te oblig sa accepti adevarul meu , in vreme ce tu cea care aperi Sistemul Social actual faci acest lucru. Adica tu imi bagi adevarul tau cu forta in creier. Daca eu nu accept adevarul tau , tu ma ucizi . Fiindca medicii psihiatri sint reprezentantii tai , nu ai mei , si reprezentantii tai care apara principiile tale mi-au bagat injectii in creier cu forta , ca sa ucida o parte din mine , iar asta e ca si cum mi-ar da cu o secure in cap.

 

Nu eu mi-am inchis topicul ci Oficialii , moderatorii forumului. De ce ? Ca sa ma oblige sa accept adevarul lor ! A imi inchide topicul e ca si cum m-ar fi omorit virtual ca si cum mi-au bagat pumnul in gura sa ma faca sa tac . Cu forta ! Agresivitate virtuala ! Inchiderea topicului meu este o crima virtuala !

 

M-am bagat eu pe topicurile voastre ca sa va jignesc cu ceva ? In ce fel v-am obligat eu cu forta ? Oare n-am voie sa spun si eu ce gindesc ? Ce vina am eu ca traiesc pe lumea asta si ca gindesc si vorbesc ? De ce vreti cu totii sa ma dati afara din lume ?

 

Eu nu vreau sa va oblig , ci sa va eliberez din lanturile in care traiti. Eu doar va arat un drum , voi sinteti liberi sa alegeti daca mergeti sau nu pe acel drum.

 

Ma judeci fara sa cunosti nimic nici despre mine , dar nici macar pe tine insuti nu te cunosti cine esti. tu ca si toti ceilati oameni este produsul unei societati nebune si bolnave. Prin educatie inca de mic copil ai fost distrus psihic si nu-ti mai amintesti cum erai si nici nu stii cum ar fi trebuit sa fii. Tu iti inchipui ca esti o fiinta normala , dar in realitate esti o handicapata spiritual , esti un inger fara aripi , pentru ca aripile ti-au fost taiate prin educatie. Iar tu ai uitat ca ai avut vreodata aripi. Iar lucrul acesta sa traiesti fara aripi e o boala si nicidecum o normalitate.

 

 

Si scuza-ma dar Iisus a facut foarte mult Tam-Tam la vremea lui si chiar a pus mina si pe bici si a pocnit oamenii sa le predice evanghelia. Iar Iisus a spus sa-l urmam.

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×