Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

De ce mi-ati inchis topicul ?

Postări Recomandate

Orice om care a incercat sa schimbe societatea -in bine- a fost considerat nebun. Si nu a reusit sa schimbe nimic. Lumea nu se lasa asa usor schimbata. Intotdeauna vor exista rezistente la schimbare. Intotdeauna cei care spun adevarul vor fi facuti sa taca. Astfel de eforturi sunt inutile. Pacat insa ca Oliver nu a reusit macar sa-si publice cartea. Cine stie, poate ar fi devenit un bestseller...

 

Si Hitler a sperat ca va schimba lumea in rău si a sfarsit otravit, impuscat si ars si lumea tot nu a devenit toata rea. Isus a incercat sa schimbe lumea in bine, a fost omorat dar lumea nu a devenit cu mult mai buna. Inconstientul colectiv nu se schimba asa cu una cu doua, e nevoie de zeci de generatii.

Azi am vazut la stiri ca in curand vor fi 46% depresivi in Romania (cica acum sunt 15%, vreo 2,5 mil). Concluzia? Salvarea ramane individuala. "Nu pot fi ajutati, trebuie sa se ajute singuri" - o replica dintr-un film. Eu zic ca inconstientii nu se pot ajuta singuri. Natura

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il iubesc pe omul asta! Sustin in continuare ca este cu mult mai lucid decat nebunia in care cu totii ne aflam!

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il iubesc pe omul asta! Sustin in continuare ca este cu mult mai lucid decat nebunia in care cu totii ne aflam!

 

In anumite privinte, asa este, am constatat si eu ca are dreptate in legatura cu multe aspecte cand am citit din cartea lui. Lumea aceasta in care traim are, intr-adevar, multe defecte. Insa sa incerci sa o schimbi, cum ar dori el, este o incercare nebuneasca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il iubesc pe omul asta! Sustin in continuare ca este cu mult mai lucid decat nebunia in care cu totii ne aflam!

 

De acord cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Hitler a sperat ca va schimba lumea in rău si a sfarsit otravit, impuscat si ars si lumea tot nu a devenit toata rea. Isus a incercat sa schimbe lumea in bine, a fost omorat dar lumea nu a devenit cu mult mai buna. Inconstientul colectiv nu se schimba asa cu una cu doua, e nevoie de zeci de generatii.

Azi am vazut la stiri ca in curand vor fi 46% depresivi in Romania (cica acum sunt 15%, vreo 2,5 mil). Concluzia? Salvarea ramane individuala. "Nu pot fi ajutati, trebuie sa se ajute singuri" - o replica dintr-un film. Eu zic ca inconstientii nu se pot ajuta singuri. Natura

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate cand spui ca societatea e o jungla dar tu o sa crapi blamand societatea , parintii, pe toata lumea ptr neputintele tale , ptr ca tu ca nu esti in stare sa faci ceva ptr tine.

 

Acum iti hranesti sufletu condamnandu i pe ceilalti , te bucuri cand mai descoperi cate un exemplu negativ pe care poti sa dai vina ptr nefericirea ta .Nu esti flexibil deloc.

 

Stii si tu ca omul de succes nu e ala care ajunge sa aibe palate , cariera , ala care munceste toata viata de dimineata pana seara si nu ajunge sa si cunoasca proprii copii , cel care mananca cacat , ci ala care a avut grija de el si de sufletu lui , omu care e sincer si atent cu el si a facut ce a avut inima lui chef , care de nevoie s-a adaptat lumii in care traieste dar totodata e ceea ce vrea el sa fie , nu ii calca pe altii si nu il calca nimeni in picioare , ajunge sa fie implinit , multumit de el chiar si in societatea asta .

 

Desi sunt putini sa stii ca sunt si oameni cu adevarat fericiti care sunt constienti de ei si de jungla in care traiesc.Si-au oferit si singuri ce aveau nevoie , nu au asteptat de la altii.Si fiind asa si-a gasit si oameni asemenea lui pe care sa ii aibe aproape.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am citit cate ceva din ceea ce ai scris.

Iertata-mi fie parerea personala, dar totul este pueril.

Sunt teme deosebit de serioase, insa sunt abordate la modul pueril.

Spui ca ai facut nu stiu ce facultate, insa "scriitura" ta denota altceva.

Nu contest mesajul pe care vrei sa-l transmiti, insa limbajul, modul in care o faci este pueril.

 

Probabil acest lucru i-a determinat pe editori sa nu-ti tipareasca cartea, nimeni nu s-ar fi angajat sa scoata pe piata o "naivitate" care nu ar fi adus nimic bun, nimic nou, nici in viata oamenilor, si nici in buzunarele lor.

Carti cu subiectele pe care le-ai tratat tu, sunt N, asadar, nimic nou sub soare!

 

Legea existentei: Sa manince si acela care nu munceste - daca ar fi asa, cu siguranta nimeni nu ar mai munci!

Ce noroc pe capul celor ce adora lenevia!

;)

 

Oliver, cea mai buna solutie pentru tine ar fi sa vezi ca viata inseamna mult mai mult decat a dovedi celorlalti ceva.

Sa inveti ca celula nu este doar "primeste informatia si o prelucreaza" ci in ea sunt stocate mii si mii de informatii

Sa inveti ca viata poate fi frumoasa precum afirmai tu ca este in basme, insa depinde de ochiul care o priveste si modul cum o traieste.

 

La o mai buna viziune a vietii.

Daca tot crezi atat de mult in Doamne-Doamne, gandeste-te atunci, ca NIMIC, nu este lasat la voia intamplarii.

Viziunea ta prapastioasa asupra CREATIEI nu dovedeste credinta, ci tocmai contrariul!

:think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salvarea ramane individuala. "Nu pot fi ajutati, trebuie sa se ajute singuri" - o replica dintr-un film.

Buna replica. E foarte adevarat ca nu poti schimba pe cineva, il poti doar face sa isi doreasca sa se schimbe singurel

Singurul care poate face un om sa se schimbe e creatorul (de aceea de multe ori prefer sama rog pentru un om in loc sa-l ajut direct): Domnul prin harul sau poate schimba un om...insa pentru asta trebe mai intai ca omul sa aiba intentia+vointa => sa vrea...

 

L-am intrebat pe sifu ce pot eu face pentru ca lumea sa devina un om mai bun? ... mi-a spus : sa faci lucrurile cat poti de bine ...

Si are dreptate, cea mai buna cale de a invata un om e prin fapte ...prin propriul exemplu... astfel poate cel de langa tine invata din exemplul tau

 

Daca fiecare dintre noi am fi ce puteam fi mai buni ... cum ar fi lumea?

Stiti ce, eu zic asa sa incepe m sa schimbam lumea ;)

 

Acuma ca si eu :think: Oliverica asta de pe aicea de pe forum ma cred vreo Mare Brinza asta numai timpul istoriei va putea raspunde daca sint sau nu vreun asemenea om extraordinar.

 

Nu puternicul , nu inteligentul , ci mincatorul de cacat acela este supravietuitorul junglei noastre. Cea mai scirboasa si mai jalnica fiinta cel mai mincinos si mai pervers om , acela ajunge in virful piramidei umane.

 

Metaforic vorbind cam acelasi lucru faceti si voi atunci cind mergeti la scoala ori la un servici si acceptati sa faceti ceva care nu va place , va prostituati pentru niste bani si pentru supravietuire.

 

Eu fiindca sint mindru si nu vreau sa ma prostituez pentru bani , nu vreau sa devin sluga vreunui patron si fiindca nu cred in modelul societatii ierarhice , de aia am ajuns pe ultima treapta de jos a piramidei umane.

 

Oliverica, nu se stie ce vei deveni cu timpul ... lasa asta in grija lui Dumnezeu :P

Mancatorul de cacat supravietuieste e adevarat dar doar pentru a se mai tara un metru ... ni se pare ca supravietuieste dar de fapt e mort... in final, puternicul => ca tarie de caracter si putere e eroziune) ajunge in varful piramidei.

ca sa ma crezi iti dau un exempul: chinezii si japonezii ... chinezii sunt perversi si oameni de rahat care te vand pe bani ... japonezii sunt verticali si corecti in moralitatea lor ... care rasa e mai puternica (economic si ca si cultura)...? Japonezii !

 

Si eu sunt mandra ca nu ma prostituez (stiu cat e de greu dar am observat ca , curvele din firma au plecat toate , eu am ramas de 10 ani pe-aici ...asa ca testul timpului l-a trecut non-prostitutia) dar daca sunt anagajata la un patron nu slugaresc ci doar muncesc pentru a fi platita, simplu. Daca el ma crede sluga n-are decat, sunt ceea ce accept eu sa fiu nu ceea ce ma considera altii din exterior. Si eu accept sa fiu un muncitor plati la sfarsitul lunii.

 

Oliver, cea mai buna solutie pentru tine ar fi sa vezi ca viata inseamna mult mai mult decat a dovedi celorlalti ceva.

Sa inveti ca celula nu este doar "primeste informatia si o prelucreaza" ci in ea sunt stocate mii si mii de informatii

Sa inveti ca viata poate fi frumoasa precum afirmai tu ca este in basme, insa depinde de ochiul care o priveste si modul cum o traieste.

 

Oliver a aflat o parte mare din adevar si vrea sa-l impartaseasca lumii... dar lumea nu e interesata.Si asta il dispera.

Cat de nasol e sa stii adevarul si fratele tau sa nu te creada ? ... e nasol rau.

Putini sunt cei ce apleaca pur si simplu urechea la parerea celuilalt ... si aceia sunt oameni intelepti dar rari. Si ca oliver sa se faca auzit de cei mai putini intelept icare de fapt au si nevoie sa-l asculte va trebui sa se coboare la nivelul lor de intelegere, sa invete sa renunte o clipa la orgoliul de a avea dreptate si sa incerce sa se faca acceptat in felul in care oamenii accepta. Comunicarea.Se spune ca Iisus era un bun orator, stapanea arta comunicarii...si dac stai bine sa va ganditi intai mergea in templu, isi gasea locul si astepta sa se adune multimea (cu alte cuvinte se facea remarcat dar nu agresiv) ... si abia apoi incepea nu ca impuna adevarul ci sa de a pilde ... sa introduca in discursul sau misterul si sa ii faca pe cei din jur sa participe la discutia lui in descoperirea adevarurilor... astfel oamenii se simteau ca participa la descoperire ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte adevarat ca nu poti schimba pe cineva, il poti doar face sa isi doreasca sa se schimbe singurel

 

 

Si are dreptate, cea mai buna cale de a invata un om e prin fapte ...prin propriul exemplu... astfel poate cel de langa tine invata din exemplul tau

 

Daca fiecare dintre noi am fi ce puteam fi mai buni ... cum ar fi lumea?

Stiti ce, eu zic asa sa incepe m sa schimbam lumea :crazy:

 

 

Nu poti schimba pe cineva, pentru ca NU TREBUIE!

De ce nu trebuie? Pentru ca nu ai cum sa stii in ce ar trebui sa se schimbe. Ceea ce ti iti este bine, celuilalt ii poate dauna etc.

Da, propriul exemplu poate influenta benefic sau malfic pe cineva din jurul tau (voluntar sau nu).

 

Daca fiecare dintre noi am fi ce putem fi mai buni... lumea ar fi eminamente profesionista! :yahoo:

 

 

 

 

 

Mancatorul de cacat supravietuieste e adevarat dar doar pentru a se mai tara un metru ... ni se pare ca supravietuieste dar de fapt e mort... in final, puternicul => ca tarie de caracter si putere e eroziune) ajunge in varful piramidei.

ca sa ma crezi iti dau un exempul: chinezii si japonezii ... chinezii sunt perversi si oameni de rahat care te vand pe bani ... japonezii sunt verticali si corecti in moralitatea lor ... care rasa e mai puternica (economic si ca si cultura)...? Japonezii !

 

Si eu sunt mandra ca nu ma prostituez (stiu cat e de greu dar am observat ca , curvele din firma au plecat toate , eu am ramas de 10 ani pe-aici ...asa ca testul timpului l-a trecut non-prostitutia) dar daca sunt anagajata la un patron nu slugaresc ci doar muncesc pentru a fi platita, simplu. Daca el ma crede sluga n-are decat, sunt ceea ce accept eu sa fiu nu ceea ce ma considera altii din exterior. Si eu accept sa fiu un muncitor plati la sfarsitul lunii.

 

Aici s-au strecurat erorile:

1. Mancatorul de cacat supravietuieste si inca foarte bine, de obicei el este cel ce ajunge in varful piramidei, si dupa cum putem observa, cam tot el tine destinele altora in maini;

 

2. [edit]

Chinezii au in spate o istorie aproape fabuloasa si au avut o influenta asupra japonezilor (si nu numai) destul de importanta;

 

3. Prostitutie inseamna si sa faci ce faci doar de dragul banilor, si nu pentru bucuria ta, pentru ca-ti place, pentru ca poti, pentru ca iti doresti. Unde nu exista pasiune - exista cu siguranta "prostitutie"

Sluga inseamna altceva - sa-i sufli in fund sefului indiferent daca are dreptate sau nu; sa-i prestezi servicii in afara fisei tale de post etc.

 

 

 

Oliver a aflat o parte mare din adevar si vrea sa-l impartaseasca lumii... dar lumea nu e interesata.Si asta il dispera.

Cat de nasol e sa stii adevarul si fratele tau sa nu te creada ? ... e nasol rau.

 

Oliver s-a trezit un pic cam tarziu, si in nici un caz nu s-a trezit unde trebuie sau cum trebuie.

Lumea nu este interesata de ceea ce spune el, pentru ca nu e nimic nou sub soare!

Cat de "nasol" (oribil termen - cand vorbim de spiritualitate) - e sa stii adevarul iar fratele tau sa nu te creada??

Nu este deloc asa. Ar trebui gandit ca si fratele are "adevarul" sau. Nu e musai sa coincida.

Ca vrea unul dintre cei doi frati sa-l determine pe celalalt cu orice chip sa-si insuseasca adevarul sau, iata ce este neplacut, ce este nedrept, ce este cumplit!

 

 

Putini sunt cei ce apleaca pur si simplu urechea la parerea celuilalt ... si aceia sunt oameni intelepti dar rari.

Si ca oliver sa se faca auzit de cei mai putini intelepti care de fapt au si nevoie sa-l asculte va trebui sa se coboare la nivelul lor de intelegere, sa invete sa renunte o clipa la orgoliul de a avea dreptate si sa incerce sa se faca acceptat in felul in care oamenii accepta.

Comunicarea.

Se spune ca Iisus era un bun orator, stapanea arta comunicarii...si dac stai bine sa va ganditi intai mergea in templu, isi gasea locul si astepta sa se adune multimea (cu alte cuvinte se facea remarcat dar nu agresiv) ... si abia apoi incepea nu ca impuna adevarul ci sa de a pilde ... sa introduca in discursul sau misterul si sa ii faca pe cei din jur sa participe la discutia lui in descoperirea adevarurilor... astfel oamenii se simteau ca participa la descoperire ...

 

Motivul principal al acestei "neaplecari de ureche" este foarte simplu - acela ca s-au trezit foarte multi peste noapte ca sunt mari propovaduitori, mari "intelepti" ca ei si numai ei detin adevarul.

Omul poate apleca urechea unde crede ca merita sa aplece urechea, discret si cu interes.

 

Nivelul lui Oliver de intelegere nu importa, dar agresivitatea cu care incearca sa se faca auzit, este deranjanta si daunatoare atat lui cat si celor din jur.

Unde exista agresivitate, exista dezechilibru.

 

 

Ps. - Ella ai citit cartea lui Oliver?

Toata?

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apropos de arta comunicarii, de a sti sa spui lucrurile intr-o forma in care sa fie intelese corect:

 

Un individ cu un c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×