Sari la conținut
Forum Roportal
Zuzu_Zuzu

Frica de casatorie.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce ne e frica de viitor? Si nu ma refer doar la noi doi ci si in general, noua, oamenilor, de ce ne e frica sa ne lege o hartie de cineva?

 

Anul trecut cand mi-a facut verighete etc, am simtit ca-mi piere tot aeru' din mine, ca sunt obligata sa fac ceva de care nu-s sigura.

L-am lasat sa se joace o perioada de-a logodna, dupa care, simtind ca lucrurile o iau razna, am hotarat ca inca-mi vreau libertatea.

Am facut verighetele sa dispara, am eliminat planurile si m-am relaxat imediat...

 

Acu' cred ca tre' sa-l cer eu, nu cred ca m-ar "mai lua" iarasi... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma intreb daca numai un petec de hartie poate uni doua persoane . :cheer:

Cred ca-i mai mult de atat . Hartia aceea nu reprezinta altceva decat un mod de a stapani o persoana cu acte-n regula . Casatoria reprezinta institutionalizarea unei persoane , iar noi oamenii ne-am nascut pentru a fi liberi . Nu pledez pentru concubinaj , dar casnicia de obicei este un razboi pentru putere ... cocosismul ... Un razboi al orgoliilor si al modurilor diferite de a gandi , dar asta depinde de fiecare dintre noi cum gandeste , sau cum actioneaza .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inteleg cum ati putut face nunta asa repede.

Ne-am indragostit in clasa a XI-a...am facut nunta la 25 de ani...deci am copilarit destul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai spus ca te-ai mairtat in 3 saptamani, de asta am intrebat. Cand ati avut timp sa gasiti de toate si sa le puneti la punct?

 

Cat despre hartia aia...nici eu nu sunt de acord cu ea dar tinand cont de meseria mea si de putinul egoism care imi apartine am ajuns la concluzia ca e mai bine sa existe un statut juridic bine determinat in cuplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stau si ma intreb daca numai un petec de hartie poate uni doua persoane . :airkiss:

Cred ca-i mai mult de atat . Hartia aceea nu reprezinta altceva decat un mod de a stapani o persoana cu acte-n regula . Casatoria reprezinta institutionalizarea unei persoane , iar noi oamenii ne-am nascut pentru a fi liberi . Nu pledez pentru concubinaj , dar casnicia de obicei este un razboi pentru putere ... cocosismul ... Un razboi al orgoliilor si al modurilor diferite de a gandi , dar asta depinde de fiecare dintre noi cum gandeste , sau cum actioneaza .

asta e din punctul tau de vedere. daca am privi casnicia ca pe un razboi, nimeni nu s-ar mai casatori. nici macar n-ar mai exista relatii. ca nu hartia este cea care "declara" razboiul.

semnarea hartiilor determina niste drepturi din punct de vedere legal. atat pentru soti, cat si pentru copii rezultati din casnicia respectiva. parerea mea.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Casnicia e ca o citadela asediata. Unii vor sa intre iar altii ca sa iasa :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Casnicia e ca o citadela asediata. Unii vor sa intre iar altii ca sa iasa :cheer:

Corect, dar de intrat intri usor, mai greu este cu iesitul. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca stai pe tusa :cheer:

 

 

Uite un sfat valoros :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×