Sari la conținut
Forum Roportal
Zuzu_Zuzu

Frica de casatorie.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pentru că nenorocita aia de hărtie, are prostul obicei de a strica o relatie ?

 

 

si totuşi cu puţină

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
suntem de 3 ani impreuna,................... avem nunta programata anul viitor in iunie.

 

 

De ce ne e frica de viitor?

De aia va e frica...Cum e cu programarea asta peste jde ani,ca sa faci o nunta.Eu m-am maritat in 3 saptamani,nu ne-am mai gandit atat...ce atata stres inainte...in care scop?Pana la urma certificatul de casatorie e o hartie pe care o poti anula in 24 de ore daca te-ai razgandit...sau poti divorta...nu va ia nimeni libertatea...doar voi va impuneti limite.

 

Numa' bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca acum le spala si isi pune unde trebuie si sosetele dupa se va comporta la fel.

 

Aaa....si cum il educi asa il ai :o: :x

Teoretic.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intai cateva clarificari sa nu veniti apoi cu intrebari :x: eu 26 de ani, jurista, loc de munca stabil si sigur, salariu foarte bun, el 25 de ani, director la o firma de constructii, salariu foarte bun. Timp liber relativ putin dar stim sa ni-l planificam. Locuim impreuna de 6 luni in apartamentul lui proprietate personala, suntem de 3 ani impreuna, ne iubim si e adevarul, nu o iluzie, ne-am certat o singura data (si atunci a fost o discutie mai aprinsa, nu cearta) avem nunta programata anul viitor in iunie.

 

"Problemele" au aparut de curand, dupa revelion, cand am stabilit ca vom dezbate mai in detaliu problemele legate de nunta. Parca ne e frica sa discutam. Ne intelegem bine locuind impreuna, impartim sarcinile gospodariei, ce mai, e ce mi-am dorit dintotdeauna. In cateva cuvinte: ne e frica de nunta si de viata de dupa. De ce? Nu stim nici noi. Poate e gandul ca vom fi "legati" altfel, poate e o prostie.

 

Am vrut sa mergem dupa local. Simteam ca vreau sa prelungesc tot mai mult momentul, sa nu gasim prea repede pentru ca ar fi un pas mare. Am simtit si de la el acelasi lucru si mi-a confirmat ca ar fi primul pas urias in aceasta nunta si ii e frica.

 

De ce ne e frica de viitor? Si nu ma refer doar la noi doi ci si in general, noua, oamenilor, de ce ne e frica sa ne lege o hartie de cineva?

pai va e frica pentru ca amindoi puneti fara sa vreti in circa celuilalt "hotaririle"..... si asa ramin decizii " in aer" ....... amindoi va temeti ca " gresiti" si uitati ca sunteti oameni care va iubiti si nu sunteti perfecti dar "perfectibili " :o: ..... "nesiguranta" fiecaruia dintre voi doi cind sunteti singuri cu voi (adica unu)aduce n ginduri..... asa ca parerea mea e sa va incredeti in voi separat (unu), apoi sa credeti in iubirea voastra de cuplu[/b(doi)

si incet lucrurile se vor aseza..... e normal sa aveti emotii dar nu cred ca astea va impiedica sa va iubiti ba din contra ........ :jester:

multa iubire

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aia va e frica...Cum e cu programarea asta peste jde ani,ca sa faci o nunta.Eu m-am maritat in 3 saptamani,nu ne-am mai gandit atat...ce atata stres inainte...in care scop?Pana la urma certificatul de casatorie e o hartie pe care o poti anula in 24 de ore daca te-ai razgandit...sau poti divorta...nu va ia nimeni libertatea...doar voi va impuneti limite.

 

Numa' bine!

Si voi?

Noi ne-am decis in iulie si am facut nunta in august (au fost 5-6 saptamani, nu chiar 3).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum ati putut face nunta asa repede. Poate doar cununia civila sau poate dpdv material ati avut cu ce sa va organizati o nunta in asa scurt timp. Localul se alege cu un an inainte. Sunt restaurante care au rezervari pentru 2009 inca din toamna lui 2007! Noi vrem sa facem totul numai cu banii nostri, fara sa apelam la parinti. Vrem o nunta frumoasa, local frumos, vreau rochie frumoasa. Sunt balanta deci vreau ca totul sa fie frumos iar el e leu deci vrea ca totul sa fie cel mai frumos :jester: Nu sta in firea mea sa renunt la nunta la local si sa o fac acasa pentru ca nu am resursele necesare. Nici sa renunt la rochia de mireasa pentru a imbraca un costum pentru ca e ceva restrans.

 

Spunea cineva despre nesiguranta fiecaruia in parte. Da, asta poate fi un motiv. El mereu s-a temut sa faca sau sa spuna cate ceva de teama sa nu-mi placa mie. Cu timpul s-a obisnuit dar mai sunt chestii pe care le evita "de dragul meu". Mie, din contra, imi place sa spun orice, chiar daca deranjeaza. Atat timp cat suntem un cuplu are tot dreptul sa imi stie gandurile si opiniile asa cum are si obligatia sa mi le asculte :o: Inainte de a ne muta impreuna a fost ceva de genul "nu-i spun sa nu o deranjez" si "nu-i spun pentru ca stiu ca nu mi-ar spune sa nu ma deranjeze". Dupa ce ne-am mutat impreuna nu a avut ce face si a spus tot :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inteleg cum ati putut face nunta asa repede. Poate doar cununia civila sau poate dpdv material ati avut cu ce sa va organizati o nunta in asa scurt timp. Localul se alege cu un an inainte. Sunt restaurante care au rezervari pentru 2009 inca din toamna lui 2007! Noi vrem sa facem totul numai cu banii nostri, fara sa apelam la parinti.

Noi n-am avut resurse financiare (ea avea 18 ani si eu 21)

De-aia a si iesit ca naiba.

Dar nu regretam pentru nu ne pasioneaza evenimentele "mondene".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea .

Frica nu este de nunta , de petrecere in sine ...este frica de ce se-ntampla dupa , frica de altfel justificata daca arunci o geana in noua cupluri din zece . Nimeni nu-ti ofera certitudinea ca va fi bine , dar nici nimeni nu-ti poate spune " Nu o face , va fi foarte rau " . Voi sunteti singuri care veti sti ce aveti de facut .

Vor interveni constrangerile si compromisurile , precum si o oarecare privare de libertate , dar este din nou o problema legata strict de modul cum veti vedea voi situatia .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce ne e frica de viitor? Si nu ma refer doar la noi doi ci si in general, noua, oamenilor, de ce ne e frica sa ne lege o hartie de cineva?

 

poate de-asta:

eu 26 de ani, jurista, loc de munca stabil si sigur, salariu foarte bun, el 25 de ani, director la o firma de constructii, salariu foarte bun.Locuim impreuna de 6 luni in apartamentul lui proprietate personala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×