Sari la conținut
Forum Roportal
Lazio

Structura limbii Rom

Postări Recomandate

Limba Romana a reusit sa preseve unele elemente care in celelalte limbi latine s-au pierdut, in special partea de gramatica.

 

Scrisoarea lui neascu de la 1521 e clara, concisa si fluenta, e perfect inteligibila cu romana moderna spre deosebire de limba engleza veche (cea a lui Shakespeare) care nu poate fi intelesa de engleza contemporana. Scrisoarea contine 92,31 % elemente provenite din latina cu o frecventa de 89,47%. Din cele 112 cuvinte din text, 67 dintre cuvinte pot fi gasite si in celelalte limbi neo-latine.

 

Stiu ca s-a produs un fenomen de re-latinizare de la sfarsitul secolului 19, dar cifrele avansate dupa aceasta re-latinizare mi se par ridicole.

 

 

Conform cu Vocabularul reprezentativ al limbilor romanice, Editura Ştiinţifică şi Enciclopedică, Bucureşti, 1988

Marius Sala (coord), vocabularul limbii romane se prezinta astfel.

 

 

* Elemente romanice 71.66%, din care

o 30,33% latineşti moştenite

o 22,12% franceze

o 15,26% latineşti savante

o 3,95% italiene

* Formaţii interne 3,91% (majoritatea fiind bazate pe etimoane latine)

* Slave total 14,17%, din care

o 9,18% slava veche

o 2,6% bulgăreşti

o 1,12% ruseşti

o 0,85% s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La capitolul limba romana mereu am fost niste ignoranti, cand gaseam un cuvant care se regasea in limbile slave sau in ungureasca spre exemplu "craciun" il atribuiam ca fiind provenit in romana din limbile respective si nu invers cum s-a intamplat de fapt.

Greseala recunoscută este pe jumătate iertată :yahoo:

 

Limba rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ion e ion ...janos ,john sau johan difera enorm.la fel e si cu gheorghe .....un simplu exemplu....barza ,brinza etc .nu veti gasii in alte limbi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ion e ion ...janos ,john sau johan difera enorm.la fel e si cu gheorghe .....un simplu exemplu....barza ,brinza etc .nu veti gasii in alte limbi .

Adica cum mai?

Daca vreau sa pap branza in state n-aveti ?

Sa-mi duc de-acasa ?

Pepsi ?!

Sau aveti da` se cheama altfel ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×