Sari la conținut
Forum Roportal
Enigma

Noutati privind hepatita C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este oare adevarat ? am cautat sa intru pe aceasta pagina si nu am reusit !

Poti da mai multe amanunte ? eventual o traducere, ar fi minunat sa fie asa pentru toti cei afectati de acest virus

 

 

 

S-a reusit pt. prima data sa se replice virusul HCV artificial in laborator. Acesta este un prim pas spre vaccinul HCV. (data: 13.06.05)

http://www.pressetext.at/pte.mc?pte=050613...e=hepatitis%20c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costin,

 

un sumar al articolului:

Cercetatori ai Universitatii Roeckefeller au reusit pt. prima data sa produca in labor hep. infectioasa. Acesta este un punct important in obtinerea de noi medicamente impotriva virusului. Constituie baza pt. noi cercetari in acest domeniu.

Deja s-a putut arata prin numeroase experimente in laborator, ca molecula CD81 care se afla la suprafata celulei joaca un rol important pt. a permite accesarea virusului in celula. Astfel s-a putut arata ca celulele care nu exprimau aceasta molecula erau imune impotriva unei infectii. Cunoscut era faptul ca proteina E2 produsa de virusul HCV se ataseaza acestei molecule CD81. Se presupune astfel ca este nevoie de aceasta interactiune pt. ca virusul sa poata fi atasat celulei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Criss,

Ai mai aflat ceva concret, sunt sanse sa creeze un vaccin ?...Si vaccinul foloseste sa NU te imbolnavesti din cate stiu, dar cei ca noi ? care au deja acest microb ?

Si mai am o intrebare, ce se intampla cu acest site, m-am inscris acum cateva zile si am vrut sa pun o prezentare...nu am reusit, si nici ce am vb sambata si ce raspunsuri am primit nu mai gasesc !

Azi am fost sa ma internez, da nu s-a putut decat ambulator... nu au locuri in sp Militar, deci voi dimineata pt analize.

Multumesc tuturor celor care m-au incurajat si sfatuit, in special tie si lui Marius

Pe curand cu noi vesti !

Multa sanatate tuturor si vointa sa invingeti !

Costin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUna Costin,

 

de cand ma preocup cu aceasta boala...adica din februarie, vad permanent cum apar noi idei, concepte cu privire la tratarea HCV. Deci se misca, se cerceteaza, ...noi nu avem decat de asteptat. Dar sperante dau toate aceste rezultate bune, de ex. in reproducerea artificiala a virusului. Bineinteles ca in prima instanta se orienteaza spre un vaccin, dar oadata cu un vaccin nu mai e departe de un tratament adecvat. Caci asta e greu, un vaccin pt un virus care e smecher...se afla intr-o permanenta schimbare..ca un cameleon...de aceea sist. imunitar nu face fata...

In privinta prezentarii...nu inteleg de nu merge la tine, ai incercat in topicul "prezentare"? Ce nu merge anume?

Oricum pt. analizele care se fac nu trebuie stat in spital, doar eventual pt. biopsie dar nici asta nu e standard, depinde de doctor, spital.

Mult succes...sau bafta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista "TEME PRINCIPALE" si sub tema >>>Important: Prezentare 123

membrii forumului Hepatita C se prezinta....am incercat si eu sa-mi spun povestea, si nu pot sa o adaug alaturi de ceilalti membri...

 

 

In privinta prezentarii...nu inteleg de nu merge la tine, ai incercat in topicul "prezentare"? Ce nu merge anume?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai incercat prin butonul "rasp.rapid"? se afla jos, langa celelalte butoane raspunde, optiuni..si apare o fereastra dedesubt unde poti scrie...Tema nu este inchisa, asa ca ar trebui sa functioneze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.hepcuk.info/content/news/story....1&nid=1&sid=202

 

Uleiul de masline contine un agent anti-inflamator natural

In dieta mediteraneana, uleiul de masline (presat la rece) este o componenta de prim rang care a fost asociata in timp cu multe beneficii aduse sanatatii: scaderea riscului atacurilor cerebrale, bolilor cardiace, cancerului mamar, de plamani cat si ameliorarea unor probleme psihice. De curand, s-a descoperit a avea si calitati anti-inflamatorii asemanatoare aspirinei si ibuprofenului prin componenta recent pusa in evidenta, numita "oleocanthal" care actioneaza ca un agent anti-inflamator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

 

Dupa cum stiti, pe 1.10.2005 a avut loc la Bucuresti, spitalul Fundeni , marea conferinta a luptei impotriva hepatitei virale organizata de asociatia SanoHep. La aceasta au participat medici de renume de la Fundeni, Colentina.Din pacate, actorii principali, reprezentantii Casei de Asigurari si ai Ministerului Sanatatii nu ne-au onorat cu prezenta, Pe scurt, am sa va aduc la cunostinta cateva dintre punctele abordate:

 

-problema viremiei;

-lipsa fondurilor;

-semnalul de alarma tras de medicii care au participat la aceasta intalnire:cei ce au hepatita de tip B si care nu au raspuns la tratamentul prescris, sunt rugati sa faca de urgenta analiza specifica pentru hepatita D(delta)(antigenul specific).

-introducerea procedeelor de determinare a genotipului si in Romania,

-solutii viabile pentru tratarea hepatitelor virale B,C(accent deosebit pe interferon),

-modalitati reale de transmitere a virusului hepatic,

-contributia firmei Roche.

Esenta este urmatoare:strigatul nostru de deznadejde nu este auzit de nimeni(cel putin aici in Romania).Asociatia nu are un numar foarte mare de membrii care sa-si faca simtita prezenta si activitatea.

Daca va intereseaza mai multe amanunte:lightgreen_35@yahoo.com

Sincera, am plecat cu un gust amar....dar pentru ca asa mi-e firea, trag speranta ca lucrurile se vor schimba si aici candva.

 

Sanatate maxima!!

Clara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scurtarea tratamentului combinat PEGINTRON si REBETOL pentru pacientii cu genotip 1 si viremie mica.

 

http://www.prnewswire.de/cgi/news/release?id=155339

 

Corporatia Schering-Plough a anuntat ieri: Comisia Europeana a aprobat corectarea dozelor de tratament la terapia combinata PEGINTRON® (1.5mcg/kg/o data pe saptamana) si REBETOL® (800-1200mg/zi), permitand scurtarea lor la 24 saptamani pt pacientii cu HCV genotip 1 si viremie joasa (sub 600000IU/ml) care au raspuns rapid (nedetectabil) in a 4-a saptamana de tratament si au mentinut acest raspuns si in a 24-a saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×