Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Dumnezeu v.s Mos Craciun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iar tu, habar nu ai ce am vrut sa spun, dar te agiti de parca ti-as fi furat acadeaua.

 

Eu faceam doar diferenta intre cele doua personaje, ambele imaginare, inventate. Nu am facut absolut nicio trimitere la Craciun ca sarbatoare religioasa, nu am spus nimic despre Isus, care, de altfel, nici macar nu e nascut pe 25 decembrie dupa cum serbeaza crestinii. Si nu ma intereseaza mantuirea; mai ales atunci cand vad o fetita primind, poate, prima papusa din viata ei adusa, chipurile, de Mos Craciun.

Sau fetita ar fi mai fericita sa ii spun ca nu pot sa-i cumpar o papusa pentru ca asa vrea Doamne-Doamne?

 

Poti sa ma contrazici cand spun ca "ideea" de Mos Craciun este benefica pentru copii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar tu, habar nu ai ce am vrut sa spun, dar te agiti de parca ti-as fi furat acadeaua.

 

Eu faceam doar diferenta intre cele doua personaje, ambele imaginare, inventate. Nu am facut absolut nicio trimitere la Craciun ca sarbatoare religioasa, nu am spus nimic despre Isus, care, de altfel, nici macar nu e nascut pe 25 decembrie dupa cum serbeaza crestinii. Si nu ma intereseaza mantuirea; mai ales atunci cand vad o fetita primind, poate, prima papusa din viata ei adusa, chipurile, de Mos Craciun.

Sau fetita ar fi mai fericita sa ii spun ca nu pot sa-i cumpar o papusa pentru ca asa vrea Doamne-Doamne?

 

Poti sa ma contrazici cand spun ca "ideea" de Mos Craciun este benefica pentru copii?

 

Bineinteles ca nu te intereseaza mantuirea .Asta am inteles . Ce nu am inteles este de unde esti atat de sigur ca si Dumnezeu este personaj imaginar?

 

Cat priveste obiceiul de a face cadouri asa ca din partea imaginarului Mos Craciun pentru copii cuminti, este doar un obicei ,chiar imi place ,dar nu are nici o legatura cu Dumnezeu si nici cu religie si spiritualitate. Unde ai vazut parinte sa dea vina pe Dumnezeu pentru lipsa cadoului. Mai sunt unii care spun "nu ai fost cuminte" ,cand de fapt nu a avut bani. Iti poti inchipui privirea mirat inlacrimata a copilului si mai apoi durerea din ochii parintelui cand isi da seama ce a facut?

Asta nu inseamna ca ideea de Mos Craciun nu este benefica .Depinde insa de om cum o foloseste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce nu am inteles este de unde esti atat de sigur ca si Dumnezeu este personaj imaginar?

Asa cum compania Coca-Cola l-a inventat pe Mos Craciun, la fel "mai marii oamenilor" din rastimpuri au inventat zeitati.

Oamenii din antichitate aveau nevoie sa inteleaga fenomenele meteorologice, moartea, durerea, fericirea...asa ca a fost inventat un dumnezeu (sau mai multi). Cand oamenii au inceput sa fie civilizati (in limitele secolelor), un dumnezeu era folositor atat din punctul de vedere al afacerilor cat si politic, militar. Unde mai pui ca dumnezeu era justitiarul perfect...

Asa vad eu lucrurile. Nu e nevoie sa ma injuri pentru asta.

 

Unde ai vazut parinte sa dea vina pe Dumnezeu pentru lipsa cadoului.

Nu numai de lipsa cadoului de craciun, ci a lipsurilor in general.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii din antichitate aveau nevoie sa inteleaga fenomenele meteorologice, moartea, durerea, fericirea...asa ca a fost inventat un dumnezeu (sau mai multi). Cand oamenii au inceput sa fie civilizati (in limitele secolelor), un dumnezeu era folositor atat din punctul de vedere al afacerilor cat si politic, militar. Unde mai pui ca dumnezeu era justitiarul perfect...

Asta ai invatat la masterat ? Dumnezeu este baza si cauza acestui Univers.

Cum crezi ca a luat fiinta Universul ăsta ? Asa,tam-nesam ?

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa cum compania Coca-Cola l-a inventat pe Mos Craciun, la fel "mai marii oamenilor" din rastimpuri au inventat zeitati.

Oamenii din antichitate aveau nevoie sa inteleaga fenomenele meteorologice, moartea, durerea, fericirea...asa ca a fost inventat un dumnezeu (sau mai multi). Cand oamenii au inceput sa fie civilizati (in limitele secolelor), un dumnezeu era folositor atat din punctul de vedere al afacerilor cat si politic, militar. Unde mai pui ca dumnezeu era justitiarul perfect...

Asa vad eu lucrurile. Nu e nevoie sa ma injuri pentru asta.

 

 

Nu numai de lipsa cadoului de craciun, ci a lipsurilor in general.

 

Nici pe departe nu ma gandesc sa te injur. Hai sa incercam un exercitiu logic:

 

Crestinul zice : Mos Craciun este o inventie omeneasca. Dumnezeu EXISTA

Religiosul zice: Mos Craciun nu exista . Divinitatea ,oricum am numi-o EXISTA

Satanistul zice :Mos Craciun nu exista . Dumnezeu ,EXISTA [doar este vrasmasul lui Lucifer-Sataniel].

Liber cugetatorul zice : Mos Craciun nu exista. Dumnezeu CRED CA NU EXISTA ,o forta supranaturala PROBABIL EXISTA.

Ateul zice : Mos Craciun nu exista . Dumnezeu sunt eu. Aduceti-mi o dovada materiala indubitabila si atunci putem discuta despre CELALALT, daca EXISTA SAU NU . oricum DACA EXISTA nu este Dumnezeul Bibliei ,este cu totul altceva.

 

In conditiile astea spune tu daca problema existentialitatii se pune la modul echivalent intre Mos Craciun si Dumnezeu .

Faptul ca Mos Craciun nu exista l-am experimentat cu totii ,este dovedit . Dar Dumnezeu ? :spiteful:

 

Mai intreb o data : Sunnteti sincer, suta la suta, fara dubii , siguri ca Dumnezeu nu exista .Va riscati atat de ferm? :spitefu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×