Sari la conținut
Forum Roportal
Comandant nava

Conexiune internet direct prin satelit , HELP ME !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua , sunt nou pe aici lucrez pe o nava petrolier aflata mai tot timpul in miscare . Nava tranziteaza Dunarea de la Midia-Constanta la Roterdam si as dori sa pot avea conexiune la internet permanent ! Firma ne-a dat spre utilizare modemuri Vodafone (am avut si Zapp dar nu are rooaming) cu rooaming dar din pacate calitatea conexiunii este foarte proasta mai ales in afara tarii . Problema este ca avem semnal doar in zona oraselor . As dori sa stiu daca exista firme care sa poata asigura conexiunea la internet direct prin satelit indiferent de pozitia navei , putandu-ne conecta chiar si cand nava se afla in mars in zone aflate in afara localitatilor. Plata abonamentului chiar daca ar fi 100-200 de euro lunar nu ar fi o problema . Sunt foarte multe nave care ar dori conexiune pe satlit , din pacate noi nu avem cunostinte tehnice avansate si nu stim adresa unor firme care pot asigura serviciul de conectare pe satelit . Pentru noi internetul la bord este de mare importanta putandu-ne conecta permanent la siteurile care transmit on line cota apei la praguri , nivelul apei la pragurile de piatra variind de la ora la ora . In prezent tinem legatura cu firma prin telefon comunicandu-se permanent cota apei pentru a sti daca ne inscriem la trecerile dificile . Deci conexiunea pe satelit este foarte utila daca am putea sa o avem Multumesc anticipat celor care ne pot ajuta .

Editat de Paul Brahtl
Scos BOLD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am conexiune de internet prin satelit. Prima problema pe care o vad e faptul ca nava fiind in miscare, antena de satelit normala (asa cum am eu pe casa) ar trebui in continuu repozitionata, chestie destul de greoaie. Cu siguranta exista tehnologie in care antena cauta automat satelitul dar mai mult ca sigur este extrem de scumpa. Aici nu e vorba de abonament, care costa aprox 40

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×