Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Dumnezeu v.s Mos Craciun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Crezi că ei nu ştiu ?

 

 

 

Dar tot Dumnezeu spune că dacă eşti

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista credinta in afara sistemelor religioase ?

 

sau e obligatoriu ca mai intai sa fi religios si abia apoi credincios ?

 

In sistemul religios nu exista cu adevarat CREDINTA in esenta ei, ci doar o credinta mascata, o boare de credinta care mai mult seamana a fatarnicie. In sistemul religios nu vei gasi niciodata ADEVARATA CREDINTA. CREDINTA nu are legatura cu religia. Religia e inventata de oameni e un sistem. Credinta vine si este de la Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta vine si este de la Dumnezeu.

 

Chiar si credinta ca porcul se naste din muguri de trandafir plantai in pamant si cand devin bobocei de trandafir isi iau zborul .... si ca purcelusii astfel nascuti zboara din floare in floare ... batand usurel din urechiuse ...si dupa moarte devin monumente de carnati si cartabosi divini (macar la gust)?

 

Ce frumoasa si mareata e credinta ...nu-i asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ravl, ei nu se asociaza niciodata cu Religia.

 

Parerea mea este ca toate victimele lui YHWH infiereaza negresit sistemele religioase.

ba da, dar o fac intr'un mod impus ... si nu'i vina lor .

Intr'o alta ordinde de idei , sistemele religioase au la baza revelatia intr'o lume nevazuta, datatoare de speranta , ca nu's originale sau da , conteaza mai putin , important e cei care practica o anumita religie sa respecte anumite norme / legi, care sa'i asigure un loc in ceea ce crestinii denumesc rai .

 

Succesul crestinismului rezida tocmai din promisiunea vietii dupa moarte , atat bogatului, cat si saracului ... aici e esenta .

 

Aici e si manipularea totodata ... saracii sa se roage bine mersi , iar bogatii sa faca ceea ce stiu ei mai bine - bani !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar acolo există !!!

ok, nu'i bai ... e si asta un raspuns si un mod de viata ! :)

 

In sistemul religios nu exista cu adevarat CREDINTA in esenta ei, ci doar o credinta mascata, o boare de credinta care mai mult seamana a fatarnicie. In sistemul religios nu vei gasi niciodata ADEVARATA CREDINTA. CREDINTA nu are legatura cu religia. Religia e inventata de oameni e un sistem. Credinta vine si este de la Dumnezeu.

 

Adicel, felicitari pentru raspuns !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naivule.

 

Asa spun toti.

asa's eu naiv, imi place sa cred in Om. :)

 

Ce frumoasa si mareata e credinta ...nu-i asa?

 

Uite vezi , aici drumurile noastre se despart ... in ce crezi sau felul in care crezi conteaza mai putin , important este actul de credinta .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite vezi , aici drumurile noastre se despart ... in ce crezi sau felul in care crezi conteaza mai putin , important este actul de credinta .

Depinde ptr cine !

ptr aia smecheri sunt importanti cei creduli ca pe spinarea lor se traieste bine !

Dar corect analizat ...ce valoare are faptul ca un prost poate crede orice i se spune ? Foloseste cuiva sa creada ca porcu zboara?

Oare nu o fi mai important actul de Cunoastere decat actul de a crede?

 

 

 

Credinta ... draga Ravl nu ai vazut ca insusi adicelo spune ... ca este Cadoul lui Dumnezeu ...dar al unui Dumnezeu care a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa!

...adica 98% asemanator cu maimuta!

dar aici se cuvine sa mentionam faptul de netagaduit ca omul a evoluat ...iar maimuta si Dumnezeu NU !!!

Probabil ca asta face ca ele sa fie la fel de asemanatoare din p de v spiritual! ... (asta dupa cate ne-o arata realitatea ultimilor 2000 de ani)

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ba da, dar o fac intr'un mod impus ... si nu'i vina lor .

Intr'o alta ordinde de idei , sistemele religioase au la baza revelatia intr'o lume nevazuta, datatoare de speranta , ca nu's originale sau da , conteaza mai putin , important e cei care practica o anumita religie sa respecte anumite norme / legi, care sa'i asigure un loc in ceea ce crestinii denumesc rai .

 

Succesul crestinismului rezida tocmai din promisiunea vietii dupa moarte , atat bogatului, cat si saracului ... aici e esenta .

 

Aici e si manipularea totodata ... saracii sa se roage bine mersi , iar bogatii sa faca ceea ce stiu ei mai bine - bani !

 

Ideea ca sistemele religioase au la baza revelatia intr-o lume nevazuta, este eronata, daca ar fi asa in totalitate atunci religia nu ar mai sluji la doi stapani. mai exact sub o anumita forma ei chiar cred ca exista divinitatea insa doar la nivel de cunoastere nu si de traire interioara. daca ar fi intradevar asa atunci mai marii, sau capii religiosi nu ar mai pune pret si pe partea materiala, vazuta care intotdeauna ii duce tot spre materie si interesele materiale. Deci este doar in aparenta o revelatie intr-o 'lume" nevazuta. Religia se foloseste de Cuvantul lui dDumnezeu pentru a-si satisface si as-i implini interesele materiale. Odata ce un sistem este instituit de catre om deja sistemul mai devreme sau mai tarziu, mai mult sau mai putin se va strica sau cu alte cuvinte se va degrada fiindca tot ceea ce este instituit de om si prin om reprezinta tot slabicile vazute. Sper nca nu confunzi crestinismul cu religia. In legatura cu manipularea religioasa daca te referi la mai marii sau conducatorii acestei religii ca reprezinta pe cei bogati, iar pe cei saraci ii vezi pe aceeia care sunt manipulati sau prostiti, adica cei ce l-i se supun, sa zicem "prostimea" considerata de capii religiosi, ai perfecta dreptate. De aceea spun si eu ca religia e un sistem instituit de catre oameni, pentru interese de tot scopul. Crestinismul adevarat in esenta lui are la baza credinta si nu face parte din acest sistem religios. Chiar Biblia afirma ca "...pe crestini lumea nu ii cunoaste..."

 

Apropo, transmite-i tu lui sicarian, ca eu oricum nu mai pot dialoga cu el, sincer o spun e putin dus cu pluta, ca sa citeasca macar mai atent ce scrie omul si anume faptul ca, cu o pagina inainte am dat anumite versete unde se vorbea despre mireasma lui Cristos, iar el a vazut mireasa lui Cristos ! Ce dialog mai poti purta cu un astfel de om dac si la ce citeste ori ii trebuie ochelari ori o face intentionat. De la mireasma pana la mireasa...e cu totul si cu totul altceva. daca ii sta mintea numai la femei si la sex ce poti sa ii ceri omului. Atata il duce mintea. Dar ca sa il faca poponar pe Isus, asta il va arunca in cel mai arzator foc intr-un abis vesnic unde se va intalni cu toti demonii poponari si ii va da atunci poponar sa se sature in veci vecilor. AMIN.

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×