Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Dumnezeu v.s Mos Craciun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inainte sa iti raspund te rog sa imi spui daca citesti mesajele pe care le scriu...

 

sincer ? bati campii ... :P

Binele si raul nu exista, tine doar de gasirea unei cai de mijloc .

In realitate exista o singura forta , ceea ce faci cu ea determina acel "bine si rau" uman .

 

Defineste-mi o a treia forta in afara binelui si raului. Eroarea in privinta intelegerii tale a ceea ce inseamna bine si ceea ce inseamna rau pleaca de la ideea ca tu nu dai valoare existentialitatii acestor doua stari ci dai valoare omului. Tu vezi binele si raul raportat doar la OM ? Ca si cand aceste forte pleaca din om, adica omul este un mic dumnezeu iar binele si raul stau la mana lui... Foarte gresit. Binele si raul sunt forte care vin din exterior si nu din interiorul omului. Binele si raul in esenta exista si fara existentialitatea omului. Sa presupunem acest lucru prin existenta raului la nivel de materie sa zicem. Sa luam ca exemplu o calamitate materiala, ca sa iti dovedesc ca binele sau raul exista si in afara fiintei umane si ca aceste doua stari ( forte ) nu pleaca din interiorul omului ci vin din exteriorul lui. Tu cum definesti de exemplu o catastrofa naturala, o calamitate care distruge atat fiinte umane cat si animale sau chiar parte din natura care contine viata in ea ? Ce sta la baza distrugerii respective si cum definesti acea forta ( cauza ) care determina efectul in afara simplei denumiri de catastrofa ? Tu cum o vezi doar ca o simpla intamplare ?

 

Biblia ... istoria poporului evreu, e bine ca oameni s'o citeasca, istoria e importanta pentru fiecare dintre noi , exista acolo un set de norme morale, igienico-sanitare, etc ... a caror valabilitate se extinde pana'n zilele noastre .

Dar ce se intampla acolo cu zeitatea aia de'si spune YHWH , e o alta poveste . Sigur e zeul evreilor, i'a scos din rahat, le'a dat o casa , i'a pus sa se roage doar la el, ca deh ... era gelos , dar nu'i zeul meu !

Din punctul meu de vedere , era doar un schizofrenic .

 

Nu ! intelegi totul gresit. Biblia nu e compusa doar din Vechiul Testament, asa cum si tu afirmi mai jos. Intredevar V.T. are mai mult valoare istorica, asta nu inseamna sa nu ii dam importanta. Insa cel mai important pentru un crestin este prezenta Noului Testament. Biblia se imparte in trei mari categorii. ( lucrarea Tatalui pe pamant, apoi a Fiului si pe urma a Duhului Sfant ). Vechiul Testament, ce reprezinta lucrarea de salvare a omului in legatura DIRECTA cu Dumnezeu si a avut scopul de a salva DOAR poporul evreu de sub robia pacatului. In V.T. se foloseste 7 nume a lui Dumnezeu nu doar YHWH, asa cum gresit intelege intreaga lume religioasa, fiecare dintre aceste nume avand roluri diferite in ipostaze diferite insa raportat doar la poporul evreu. Acel fap s-a intamplat si a avut valabilitate doar pentru acea perioada si acel popor, prin intermediul Legii, lucrare care s-a incheiat odata cu venirea lui Cristos pe pamant. Isus este MIJLOCITORUL. El este insusi Dumnezeu. El reprezinta TRECEREA,TRANSFIGURAREA. El reprezinta calea de mijloc, din mai multe puncte de vedere. O data de impacare a lui Dumnezeu in legatura cu omul. Pe de alta parte iesirea de salvare a omului de la un popor limitat spre toate nemurile pamantului, pentru a avea parte mantuire. Legea era grea si era imposibil ca omul sda o poata tine in totalitate pentru a fi mantuit. Din aceasta cauza Dumnezeu a trimis pe Fiul ( care de fap este tot Dimnezeu si am sa iti explic mai jos si de ce...) ca un fel de impacare a omului cu Dumnezeu. Este ca si cum un tata isi pedepseste copilul pentru ca a facut o greseala. Pentru inceput ii da o pedeapsa mai grea, dupa care la un moment dat i se face mila si ii da copilului o pedeapsa mai mica eventual fiindca prima pedeapsa a fost greu de suportat ca in final din DRAGOSTE tatal sa il ierte pe copil si sa se apropie de el fiindca il iubeste. De aceea spun ca Fiul il reprezinta pe tatal, acest lucru este ca o pilda sa spunem pentru noi oamenii raportat la o intelegere umana de relationare tata-fiu, insa in esenta sa cum copilul este din tatal, tot asa duhovniceste inteles si Fiul adica Cristos este de la Tatal, dar acest lucru ca si comparatie pentru ca noi oamenii sa intelegem acest lucru. Cristos este insusi Dumnezeu deoarece in CER raportarea este diferita fata de ceea ce stim noi oamenii, inteleasa doar printr-o relatie. Cristos a avut doua naturi : una umana si una Divina. Cea umana il reprezenta pe OM, ca si creatura a lui Dumnezeu ( OMUL a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ), iar natura Divina din Isus era insasi Dumnezeu, coborat la nivelul omului. Nici nu poti realiza ce mare dragoste a constat in faptul ca prin aratarea Fiului, Dumnezeu insusi s-a coborat la nivelul omului, pentru a-l salva si ai aduce mantuirea. Voi aveti nevoie de semne si de minuni ca si evreii ca sa vedeti si mai apoi sa credeti. Va spun ca si daca Dumnezeu s-ar arata unuia dintre voi tot nu ati crede acest lucru, fiindca credinta nu consta in lucrurile care se vad ci in lucrurile care nu se vad. Aceasta este puterea credintei, care este un Dar de la Dumnezeu.

 

Dacă M-aţi fi cunoscut pe Mine, şi pe Tatăl Meu L-aţi fi cunoscut; dar de acum

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la subiectul de baza putem scrie:

exista Mos Craciun; Mos Gerila; pitici; gnomi extraterestri etc insa mai presus de toate exista Dumnezeu.

 

Copiilor trebuie sa le lasam copilaria. Copilaria trebuie sa fie plina de imaginatie (cu povesti) pentru a dezvolta o minte libera nu una indoctrinata. Problemele existentiale si regioase profunde mai incolo. NU exista lideri religiosi de 10 ani in istorie. De regula aceste probleme incepi sa ti le pui dupa 30 de ani. Pana atunci trebuie sa existe Mos Gerila. Si chiar dupa aceea pana dincolo de pensie.

 

Brancusi spunea: Cand am renuntat sa fim copii am murit demult.

 

Prin 89 Ceausescu a incercat sa-l substitue pe acel Mos Gerilla cu el insusi. Pe urma si-a dat seama ca era penibil si a revenit anul urmator. Din pacate Romania este un izvor de ceausesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Brancusi spunea: Cand am renuntat sa fim copii am murit demult.

Se referea la inocenta si mintea deschisa a copiilor. Mintea asta daca o umpli cu prostii si o inveti sa creada in toate minciunile, ... ajunge mai tarziu sa creada in Basescu!!...

 

NU exista lideri religiosi de 10 ani in istorie. De regula aceste probleme incepi sa ti le pui dupa 30 de ani.

Bietul Buda.

 

N-or fi existand lideri politico religiosi asa mici. In schimb marii oameni spirituali pe la 20 ani deja incep sa se ilumineze... (aviz amatorilor, se poate si mai tarziu... :airkiss: )

 

Revenind la subiectul de baza putem scrie:

exista Mos Craciun; Mos Gerila; pitici; gnomi extraterestri etc insa mai presus de toate exista Dumnezeu.

Dumnezeul mincinosilor exista deasupra astora!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mos Craciun exista, iar copiii pana la 30 ani trebuie sa viseze la Harap Alb pe fondul programului "laptele si cornul", pentru ca mai apoi pana la 55-60 cand dau coltul printr-un cancer prematur sau viata mizera, sa puna stampila pe Basescu... pardon, pe Harap-Alb...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Titlul topicului pacatuieste prin adverbul versus!

 

Moc Craciun si Dumnezeu nu sunt entitati contrare ci sunt cam acelasi lucru ....diferenta este in faptul ca Mos Craciun este doar ptr copii iar Dumnezeu este Mos Craciunul adultilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Titlul topicului pacatuieste prin adverbul versus!

 

Moc Craciun si Dumnezeu nu sunt entitati contrare ci sunt cam acelasi lucru ....diferenta este in faptul ca Mos Craciun este doar ptr copii iar Dumnezeu este Mos Craciunul adultilor!

 

Ei da .Asta mi-a placut mult de tot .Nu imi place ce ai vrut sa spui, dar cum ai spus-o :cheer:

Titlul topicului pacatuieste prin faptul ca este aberant .Cine are mai mult de cativa anisori si crede ca exista Mos Craciun are mari probleme psihice .

Pe de alta parte ,cine crede sincer,dar asa cu toata convingerea ,fara sa aiba nici un dubiu, ca Dumnezeu nu exista ,are de asemenea probleme ,si ma refer la toate religiile si formele de credinta care implica o forta mai presus de puterea si vointa umana.

 

 

 

 

 

Titlul topicului pacatuieste prin adverbul versus!

 

Moc Craciun si Dumnezeu nu sunt entitati contrare ci sunt cam acelasi lucru ....diferenta este in faptul ca Mos Craciun este doar ptr copii iar Dumnezeu este Mos Craciunul adultilor!

 

Ei da .Asta mi-a placut mult de tot .Nu imi place ce ai vrut sa spui, dar cum ai spus-o :o:

Titlul topicului pacatuieste prin faptul ca este aberant .Cine are mai mult de cativa anisori si crede ca exista Mos Craciun are mari probleme psihice .

Pe de alta parte ,cine crede sincer,dar asa cu toata convingerea ,fara sa aiba nici un dubiu, ca Dumnezeu nu exista ,are de asemenea probleme ,si ma refer la toate religiile si formele de credinta care implica o forta mai presus de puterea si vointa umana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei da .Asta mi-a placut mult de tot .Nu imi place ce ai vrut sa spui, dar cum ai spus-o :wacko:

Titlul topicului pacatuieste prin faptul ca este aberant .Cine are mai mult de cativa anisori si crede ca exista Mos Craciun are mari probleme psihice .

 

La fel si cei care cred in "dumnezeul" relevat prin religii!

 

Pe de alta parte ,cine crede sincer,dar asa cu toata convingerea ,fara sa aiba nici un dubiu, ca Dumnezeu nu exista ,are de asemenea probleme ,si ma refer la toate religiile si formele de credinta care implica o forta mai presus de puterea si vointa umana.

Depinde de ce intelege fiecare sub cuvantul de Dumnezeu!

Cineva cu preocupari stintifice il crede sub forma de Big Bang relevat prin legile astrofizicii ....alti il cred relavat prin minciuna ... adica prin religii unde Dumnezeu este sub forma de "inexistenta substantiala" (cum mi-a postat cineva... )

Fiecare cu nivelul lui de intelegere sau "intelegere"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu vs Moş Crăciun

 

Moş Crăciun aduce bucurie, daruri, linişte. Chiar dacă nu mai eşti copil, este frumos să te laşi pătruns de spiritul Crăciunului.

Dumnezeu ce aduce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu vs Moş Crăciun

 

Moş Crăciun aduce bucurie, daruri, linişte. Chiar dacă nu mai eşti copil, este frumos să te laşi pătruns de spiritul Crăciunului.

Dumnezeu ce aduce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×