Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Dumnezeu v.s Mos Craciun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu's paranoici , doar ca merg pe alt drum . :)

 

 

eu nu cred ca tu poti face diferenta intre credinta si religie .

 

Credinta are la baza ( sau ca definitie biblica mai exact Evrei 11:1 ) : '" INCREDINTARE IN LUCRURILE CARE NU SE VAD..." pe cand religia are la baza crezul ! Crezul e format de oameni, CREDINTA vine de la Dumnezeu. Intelegi diferenta ? Religia impreuna cu crezul e una, Credinta venita de la Dumnezeu e altceva, insa repet cu precizarea ca CREDINTA e un DAR de la Dumnezeu, pe cand sub influenta crezului se poate considera oricine ca se afla...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... am uitat sa iti spun un lucru important...poate cheia sa nu te mai zbati sa gasesti raspunsuri...nu ca nu ar fi...ci ca nu ti-ar fi dat sa intelegi...deci : CREDINTA este un DAR ( un dat...) de la Dumnezeu :) !!!

 

O fi ...dar nu e dat orsicui ...ci in mod special prostilor ! mii de Scuze!!! nu ma refer la voi si nici nu vreau sa blamez pe nimeni !

Ma refeream la faptul ca pentru a putea CREDE poti fi oricat de prost ca merge bine ...spre deosebire de Stiinta care cere efort intelectual

 

Deci putem trage concluzia simpla clara si logica ca ...daca Credinta e darul ptr unii ....(recte toti bobalai care nu au minte) ... Stiinta este TOT Darul lui Dumnezeu ...dar cel acordat doar oamenilor rationali!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta are la baza ( sau ca definitie biblica mai exact Evrei 11:1 ) : '" INCREDINTARE IN LUCRURILE CARE NU SE VAD..." pe cand religia are la baza crezul ! Crezul e format de oameni, CREDINTA vine de la Dumnezeu. Intelegi diferenta ? Religia impreuna cu crezul e una, Credinta venita de la Dumnezeu e altceva, insa repet cu precizarea ca CREDINTA e un DAR de la Dumnezeu, pe cand sub influenta crezului se poate considera oricine ca se afla...

 

aaa ..." credinta venita de la Dumnezeu e altceva " ... buna dimineata . :vampire:

 

si cam ce "altceva" ar fi ? Poate exista ca "altceva" si in afara crezului in cartulia numita Biblie ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta are la baza ( sau ca definitie biblica mai exact Evrei 11:1 ) :

sau cu alte cuvinte ...noi ... adica cei credinciosi nu putem rationa cu capul nostru si suntem nevoiti sa recurgem la folosinta de citate care folosesc ratiunea altora !

 

'" INCREDINTARE IN LUCRURILE CARE NU SE VAD..."

Adica a adevarurilor nedemonstrabile ...adica cele care au aceasi valoare comuna cu MINCIUNA ... (recte nedemonstrabilitatea)

 

pe cand religia are la baza crezul !

Adica o propozitie = o minciuna ...iar un capitol plin cu minciuni= religie!

Pardon ...am vrut sa zic in loc de minciuni adevaruri care nu se vor verifica niciodata ...stiti alea care sunt la fel cu "adevarurile" mincinosilor!

 

CREDINTA vine de la Dumnezeu. Intelegi diferenta ?

Da ...odata ca nu sti de la care Dumnezeu vine ...poate vine de la Dumnezeul INTUNERICULUI Yhwh ...cel care nici nu stia ce e lumina ...intelegi diferenta?

 

...insa repet cu precizarea ca CREDINTA e un DAR de la Dumnezeu,

Dar mai spune-ne odata ptr cine ?

E pentru prosti sau e pentru cei destepti ?

Daca e si ptr destepti ...de ce a dat Dumnezeu acestora Darul de a judeca si a nu crede decat ceea ce se poate dovedi ca adevarat?

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adicel, nu vorbi oamenilor care nu aud, că o faci degeaba.

 

lupini, intr-un fel ai dreptate insa sa nu crezi ca imi pare rau ca pierd timpul de pomana indiferent ca stau de vorba cu niste atei, cum spune Isus " sa treaca de la mine paharul acesta..." ! Menirea mea de crestin este sa fac acest lucru fiindca Cuvantul lui Dumnezeu adica SABIA are doua taisuri : unul spre viata si altul spre moarte sau mai bine zis judecata. de ce sa fiu raspunzator eu in fata lui Dumnezeu ca macar nu mi-am facut datoria pe acest pamant sa ii instiintez ca sunt pierduti ? Macar sa ii fac sa constientizeze acest lucru. Biblia spune acest lucru.

 

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
macar ... mi-am facut datoria pe acest pamant sa ii instiintez ca sunt pierduti

 

 

Crezi că ei nu ştiu ?

 

Menirea mea de crestin este sa fac acest lucru

 

Dar tot Dumnezeu spune că dacă eşti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lupini, intr-un fel ai dreptate insa sa nu crezi ca imi pare rau ca pierd timpul de pomana indiferent ca stau de vorba cu niste atei, cum spune Isus "

 

 

Crezi că ei nu ştiu ?

 

Exista credinta in afara sistemelor religioase ?

 

sau e obligatoriu ca mai intai sa fi religios si abia apoi credincios ?

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi că ei nu ştiu ?

 

Cu siguranta stiu...insasi constiinta lor ii va ucide dupa aceasta viata si atunci va fi plansul si scrasnirea dintilor. Ce mai poti face, poti face in viata aceasta, acesta este si scopul acestei vieti, apoi se trage linia, insa partea mai proasta este ca, chiar daca dincolo vor constientiza si vor mai incerca sa faca ceva, NU VOR MAI PUTEA !!! Acesta reprezinta chinul vesnic. Mai exista o categorie de oameni care chiar nu isi da seama de acest lucru, acesti oameni trebuie ajutati intradevar, insa acea categorie de oameni nu este inradacinata in rau asa cum sunt ei si atunci ca si crestini trebuie sa ne dam silinta sa ii ajutam. Sti cum zice Dumnezeu. Daca din 10.000 unul va fi salvat atunci va fi bucurie mare... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×