Sari la conținut
Forum Roportal
stillchild

Coaxil si Pramistar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai ca-mi place. Vrei sa bei la ocazii... Si daca nu bei ce se intampla?

Nimic, bineinteles! Dar sunt si eu om, na! Vroiam sa stiu. Normal ca nu e nicio nenorocire daca nu o sa beau nimic alcoolic, si asa nu sunt eu cine stie ce consumatoare... dar se intampla ti se ofere... vin si Sarbatorile si vroiam sa stiu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi! O sa mai fac cercetari. Dar oricum, am impresia ca nu intra in aceeasi clasa cu seroxatul... Oricum mai caut!

Nu e ! Seroxat e SSRi si asta al tau e exact opusu, dar totusi, nu reactioneaza bine cu alchoolu....

 

Hai ca-mi place. Vrei sa bei la ocazii... Si daca nu bei ce se intampla?

E greu sa gasesti scuze, mai ales ca baiat

 

-Ma!!! Varule!!! Ioi!! Hai in casa ca nu te-am vazut de o gramada de ani sa bem o tuica!!!

-Pai, stii tu, io...

-Ce-i varule, Hai ma sa discutam, ma ca o trecut atata timp de cand nu te-am vazut!!!

-Bine ma, da mie nu -mi pune nimic ca io, io...

-No bine ma, da nu vii pe la mine de un car de vreme si nu vrei nici sa bem un pahar, zi-i care-i baiu?

-Pai, vezi tu, io, iau neste pirule si nu poci sa beu...

- Pirule, da care-i baiu, ii de la ficat, de la ce ii?

-Pai... vezi tu io is bolnav, asa, io is depresiv si iau medicamente din caua asta

-No, ma, d'api dora nu te-o bagat aia la nebuni acolo, ca ii sparg, da care-i faza... zi-i varule?

 

Si asta continua toata noaptea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu cum e. Ai si talent. Zici ca-i de la "ficat" (ghilimelele sa nu fie bagate de seama) si scapi mai usor.

:cheer: Tu nu stii cum ii la noi... Daca ai o boala nu te lasa pana nu vede ecografia, si te intreaba ce iei, si ce si cum ii, si la sfarsit zice noi sa fim sanatosi :phone: si iti toarna un pahar de vin....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca asta este un bun prilej de a-ti exersa forta. Si un subiect de reflectie. Ce o sa se intample daca o sa faci fata presiunii? Ce pierzi? Ce castiga lumea daca bei un pahar? Sau doua...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu cum e. Ai si talent.

Multumesc.... Adevaru e ca plangeam in timp ce il scriam, (silentios intr-adevar) si vietnamezu m-a intrebat ce ii cu mine, si nu am putut nici sa pronunt nimic, i-am facut doar semn cu mana.... :good:

 

Schimb talent pentru ce o fi, pentru un pahar de bautura cu unchiu meu craciunu asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput sa iau pastilele. Referitor la alcool, am prins ideea, oricum nu aveam de gand sa "ma apuc de baut" insa era vorba de informatie in sine.

Si asa cum ti-am mai zis Anonymus, hai sa fim seriosi, sanatatea e pe primul loc. Si daca iti doresti atat de mult sa fii in rand cu prietenii, unchii etc, fa-te bine! Si ma refer la puterea pe care o avem fiecare dintre noi de a supravietui si fara pastile. Mergi la terapie in continuare, si treptat, impreuna cu psihiatrul care ti le-a prescris si cu psihologul gaseste o metoda sa renunti la ele, pentru ca stii si tu ca se poate. Poate ca nu e inca momentul, poate ca este, numai tu poti sa stii, insa trebuie sa primeze sanatatea ta si starea ta interioara. Asa cum ti-a zis si Elandi, nu iti creste valoarea impreuna cu numarul de pahare pe care le bei, si nici cu ce contin ele.

Bafta multa in continuare si sanatate maxima! :good: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asa cum ti-am mai zis Anonymus, hai sa fim seriosi, sanatatea e pe primul loc. Si daca iti doresti atat de mult sa fii in rand cu prietenii, unchii etc, fa-te bine! Si ma refer la puterea pe care o avem fiecare dintre noi de a supravietui si fara pastile. Mergi la terapie in continuare, si treptat, impreuna cu psihiatrul care ti le-a prescris si cu psihologul gaseste o metoda sa renunti la ele, pentru ca stii si tu ca se poate. Poate ca nu e inca momentul, poate ca este, numai tu poti sa stii, insa trebuie sa primeze sanatatea ta si starea ta interioara. Asa cum ti-a zis si Elandi, nu iti creste valoarea impreuna cu numarul de pahare pe care le bei, si nici cu ce contin ele.

Bafta multa in continuare si sanatate maxima! :good: :)

Da, da e naspa, e usor la inceput, pare usor.... da e greu sa renunti la beutura...

 

Nu am mai fost la terapie de mult timp... eu sunt in UK, el in RO... ce sa ii fac????? De gasit altu nu am gasit......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, da e naspa, e usor la inceput, pare usor.... da e greu sa renunti la beutura...

Nu am mai fost la terapie de mult timp... eu sunt in UK, el in RO... ce sa ii fac????? De gasit altu nu am gasit......

Pai ai varianta sa iti gasesti pe cineva acolo, care este cea mai la indemana. Poti face asta daca te crezi in stare sa renunti la ele, pentru ca daca va trebui sa incepi psihoterapia acolo, asta inseamna sa o iei de la inceput, si parerea mea e ca e bine sa continui cu acelasi medic care deja iti stie problemele. Si conteaza foarte mult si de cand iei pastilele, de ce ai inceput sa le iei, etc. Numai un medic te poate ajuta sa decizi daca e momentul sa le lasi si mai ales cum, pentru ca si asta e o problema.

Dar nu stiu... sa suferi atat de tare pentru bautura... mi se pare prea de tot. Vei avea o viata intreaga sa faci asta, ca sa nu iti mai spun ca dupa o perioada lunga de autoprivare din asta, riscul sa faci excese e mare. Eu zic ca ar fi mai bine sa iti canalizezi energia asta pe care o consumi pe pareri de rau in ceva constructiv si util, pe un hobby, o pasiune, orice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, da e naspa, e usor la inceput, pare usor.... da e greu sa renunti la beutura...

 

Nu am mai fost la terapie de mult timp... eu sunt in UK, el in RO... ce sa ii fac????? De gasit altu nu am gasit......

 

Spune-ne cum se descurca englezii cu depresia, care e consumul de alcool acolo, cu prozacul cum e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×