Sari la conținut
Forum Roportal
stillchild

Coaxil si Pramistar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De un an si 7 luni tot asta fac, si nu e un "oricine" in domeniu. Insa a recunoscut si el ca este chiar un caz urat si complicat.

"Un caz urat"? Adevarul este ca el se simte depasit. Poate ca tu ai reusit sa-l faci sa simta asta si ati ajuns la consens: vai ce bolnava sunt, nu-s sanse sa ma fac bine.

 

Cum ai ajuns sa consulti psihiatru? Ai vorbit cu psihoterapeutul despre asta? Ce-ati vorbit?

 

Ce tip de psihoterapie faci si cate sedinte pe saptamana? Cine plateste?

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pramistarul e un fel de piracetam mai nou. Piracetamul era ceva care nu stiu pentru ce se fabrica. Sa ne spui peste o luna cum te simti dupa coaxil.

piracetam a luat sora mea dupa un accident vascular cerebral. mai mult nu stiu sa va spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vroiam sa aflu daca a avut cineva tratament cu vreunul din ele si ce rezultate au fost, chiar daca ele difera de la pacient la pacient.

Eu am luat coaxil timp de o luna si nu pot sa imi dau seama daca m-a ajutat pentru ca l-am luat in combinatie cu alte tablete. Din cate stiu, e foarte slab. Si nu creeaza dependenta. Am luat o tableta dimineata si una seara.

Totusi, cred ca rezultatele corespund motivului pentru care iei acele tablete. Nu stiu cu cat te-ar ajuta experientele altora. Daca doctorul a zis ca trebuie, atunci trebuie.

Editat de Itsi Bitsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pramistarul e un fel de piracetam mai nou. Piracetamul era ceva care nu stiu pentru ce se fabrica.

 

Piracetamul este folosit pe post de neurotrofic. In realitate nu am vazut nici un pacient vindecat cu piracetam si nici derivati, gen Pramistar(Neupramir) - care contine pramiracetam sau Oxibral. Ii scoate putin din starea de letargie, pe cei mai in varsta chiar ii poate agita, in doze mari. Acest lucru da o falsa impresie de beneficiu terapeutic. La cei care deja au agitatie psihica sau motorie este contraindicat. Real este un fel de medicament luat ca sa nu zica pacientul ca nu se trateaza. Daca are cumva neuronii afectati, de ce sa nu zicem ca ii hranim?!

Editat de Anya2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca te-a ajutat in privinta memoriei si a puterii de concentrare... Daca are efecte secundare... Cat timp ai luat si cum te-ai simtit dupa ce nu l-ai mai luat...

Coaxilul este antidepresiv, antianxiolitic.

Si... mersi :D

Da, vad ca e accelerator de serotonina, e bun :o:..... coaxilu adica.....

 

Nu a avut la mine efecte secundare, si da, mi s-a imbunatatit memoria si puterea de concentrare, desi nu pot ice sigur daca de la prmaistar sau de la ce..... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi s-a imbunatatit memoria si puterea de concentrare, desi nu pot ice sigur daca de la prmaistar sau de la ce..... :jester:

 

La efectul placebo te-ai gandit? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Un caz urat"? Adevarul este ca el se simte depasit. Poate ca tu ai reusit sa-l faci sa simta asta si ati ajuns la consens: vai ce bolnava sunt, nu-s sanse sa ma fac bine.

Cum ai ajuns sa consulti psihiatru? Ai vorbit cu psihoterapeutul despre asta? Ce-ati vorbit?

Ce tip de psihoterapie faci si cate sedinte pe saptamana? Cine plateste?

E posibil sa se simta depasit, l-am speriat destul de rau cu ultima isprava. M-a lasat sa aleg singura daca vreau sa merg si la psihiatru si sa iau medicamente daca chiar simt nevoia ca fara nu pot sa depasesc momentul. Psihoterapia am inceput-o acum un an si 7 luni cu o sedinta pe saptamana, timp de un, apoi l-am rarit de comun acord la 1 sedinta la 2 saptamani. Acum as vrea sa le reiau o data pe saptamana insa nu am destui bani. Le platesc eu si cand nu pot, imi da tata. Din 500 300 sunt rate la banca si 120 psihoterapia. La asta se adauga netul, 35 si din ce ramane ar trebui sa fumez si sa mananc... Acum am dat 85 pentru consultatie la psihiatrie si ma asteapta tot cam atat pentru cele 2 medicamente. Frumos, nu?

 

Eu am luat coaxil timp de o luna si nu pot sa imi dau seama daca m-a ajutat pentru ca l-am luat in combinatie cu alte tablete. Din cate stiu, e foarte slab. Si nu creeaza dependenta. Am luat o tableta dimineata si una seara.

Totusi, cred ca rezultatele corespund motivului pentru care iei acele tablete. Nu stiu cu cat te-ar ajuta experientele altora. Daca doctorul a zis ca trebuie, atunci trebuie.

Cel putin ma bucur ca nu creaza dependenta. Tot asa mi-a spus si mie sa-l iau, una dimineata, una seara.

 

Piracetamul este folosit pe post de neurotrofic. In realitate nu am vazut nici un pacient vindecat cu piracetam si nici derivati, gen Pramistar(Neupramir) - care contine pramiracetam sau Oxibral. Ii scoate putin din starea de letargie, pe cei mai in varsta chiar ii poate agita, in doze mari. Acest lucru da o falsa impresie de beneficiu terapeutic. La cei care deja au agitatie psihica sau motorie este contraindicat. Real este un fel de medicament luat ca sa nu zica pacientul ca nu se trateaza. Daca are cumva neuronii afectati, de ce sa nu zicem ca ii hranim?!

Deci, sa inteleg ca nu-i hraneste realmente... probabil ca doar ii stimuleaza putin. Eu cred ca am nevoie de un stimul, de fapt cred ca asa ceva imi trebuia mult mai devreme, in copilarie si adolescenta... insa ma gandesc... oare cand am sa le intrerup neuronii nu se vor lenevi la loc? :jester:

 

Aaaa, si am uitat sa mentionez... metoda este psihoterapie psihanalitica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, vad ca e accelerator de serotonina, e bun :o: ..... coaxilu adica.....

 

Nu a avut la mine efecte secundare, si da, mi s-a imbunatatit memoria si puterea de concentrare, desi nu pot ice sigur daca de la prmaistar sau de la ce..... :jester:

 

Parca am vorbi de marirea FSB cu sau fara multiplicator, mai lipseste coolerul.

Repet, piracetamul nu stiu pentru ce se fabrica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu coaxil dar dupa doua saptamani l-am oprit pentru ca aveam reactii adverse puternice dar fiecare reactioneaza diferit la tratament.Doctorul a spus ca in general coaxilul este bine tolerat si a avut multe succese cu el insa la mine nu a mers.Oricum rezultatele se vad in timp si singura iti vei da seama daca te ajuta cu ceva.Eu am facut mai multe incercari pana am gasit medicamentul potrivit si ma simt foarte bine.Multa sanatate si asculta de sfaturile medicului cu toata increderea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am luat si eu coaxil dar dupa doua saptamani l-am oprit pentru ca aveam reactii adverse puternice dar fiecare reactioneaza diferit la tratament.Doctorul a spus ca in general coaxilul este bine tolerat si a avut multe succese cu el insa la mine nu a mers.Oricum rezultatele se vad in timp si singura iti vei da seama daca te ajuta cu ceva.Eu am facut mai multe incercari pana am gasit medicamentul potrivit si ma simt foarte bine.Multa sanatate si asculta de sfaturile medicului cu toata increderea!

Multumesc mult pentru urari si sfat. Iti urez si tie succes si multa sanatate in continuare! Sper sa nu am probleme cu el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×