Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Raspunsul la chestiunea "faster than light" il gasesti in fisierul trimis de tine:

 

"The recent experiments are not especially new. Physicists have been making light pulses that travel faster than c (the speed of light in a vacuum) for years. They key point however, is that none of the experiments could be used to send information faster than c."

 

Ca sa folosesc o comparatie plastica e ca si cum ai incerca sa faci un om sa calatoreasca mai repede decat lumina: intai ii ajunge o mana la destinatie, apoi un picior, capul, cealalata mana si asa mai departe. Daca masori timpul in care ajunge prima mana se obtine o viteza mai mare decat viteza luminii, insa dupa ce ajung toate partile corpului vei vedea ca de fapt viteza este mai mica decat c. Poti spune ca omul a calatorit mai repede decat lumina? Nu. Pentru ca o mana nu defineste un corp omenesc. La fel se intampla si cu particulele elementare, fotoni, axioni, sau ce vrei tu.

 

lumina care calatoreste in sens invers este iarasi o propuner veche insa realizarea ei a fost dificila din lipsa mediilor optice necesare: "conjugate mirror media", pana acum s-au folosit mai multe fascicule laser care interactionau si produceau efectul de inversare a vitezei. Partea care defineste viteza de propagare a unui pachet de unde este dat de un factor exp(i*k*x), iar in mediul respectiv se schimba semnul si se obtine exp(-i*k*x). k este vectorul de unda relationat cu viteza, iar x este coordinata spatiala.

In ultimii ani s-au facut progrese uriase in fabricarea unor medii optice cu proprietati exotice, de ex: cristale fotonice, medii cu indici de refractie negativi http://en.wikipedia.org/wiki/Metamaterial

 

- Si eu eram de aceeasi parere, insa cred ca m-am inselat !!!

- Eu zic sa avem putina rabdare si sa analizam lucrurile la rece !!!

 

- Poate tu reusesti sa-mi dai cateva raspunsuri speculative !

 

1.) Daca avem un disc, ori un inel material/plasmatic, care se invarte cu viteza de 99 % din viteza luminii, el practic modifica constantele locale !!!

 

2.) - intrbare: - Cum rezista acest obiect in realitatea noastra, ori pur si simplu dispare ???!!!, daca da, unde pleaca ??? !!!

 

( Ajutatoare: la viteza pe care o are obiectul ---- viteza circulara------ el are o rata de curgere a timpului, mult inferioara mediului exterior, deci lumina care cade pe acesta, nu mai este reflectata, iar obiectul pare ca o sfera neagra !!!

 

Mai departe: nici gravitatia nu actioneaza asupra acestuia, caci obiectul devine un timp trecut, incetinit, fata de mediul sau exterior !!!

 

3.) - Parerea mea este ca un asemenea obiect nu poate exista in spatiul normal si va aluneca inter-dimensional, altundeva. :tease:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricine are notiuni de baza, chiar si numai despre teoria restransa a relativitatii (pe vremea mea se predau in clasa a XII-a de liceu) stie ca pozitia observatorului este esentiala in definirea evenimentelor fizice. Astfel, e foarte important daca observatorul tau se situeaza in centrul discului, pe disc sau in afara acestuia. Fiecare va percepe discul altfel. Pentru un observator se poate ca un obiect sa aiba proprietati, sa zicem, stranii , pe cand pentru alt observator totul sa decurga, sa zicem, normal.

 

Raspunsul la intrebarea ta nu este deloc simplu. Pentru a putea specula cat de cat am avea nevoie de cunostinte despre teoria relativitatii generalizata, iar mecanica relativista a corpurilor in rotatie nu este deloc triviala. Parerea mea este ca discul respectiv nu va pleca in nici o alta dimensiune, ci doar va prezenta proprietati diferite pentru observatori diferiti.

 

Vorbind in general despre fenomenele relativiste (care se petrec la viteze apropiate de viteza luminii) si fenomenele cuantice este foarte dificil sa faci speculatii sau predictii folosind doar perceptia pe care o avem asupra spatiului, timpului in viata de zi cu zi pentru ca ea nu este valabila in astfel de situatii. Mai mult, cand se trateaza fenomene fizice exotice (gauri negre, viteze superluminice ...) trebuiesc luate in considerare marimile care au semnificatie fizica bine definita, adica pot fi masurate.

 

In general, bazandu-te pe simturile de zi cu zi sau formuland incorect o problema fizica se ajunge la diverse paradoxuri. Iti recomand documentarul BBC "The Hawking paradox" (se gaseste in retelele p2p):

 

http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4249192.stm

Editat de soarce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricine are notiuni de baza, chiar si numai despre teoria restransa a relativitatii (pe vremea mea se predau in clasa a XII-a de liceu) stie ca pozitia observatorului este esentiala in definirea evenimentelor fizice. Astfel, e foarte important daca observatorul tau se situeaza in centrul discului, pe disc sau in afara acestuia. Fiecare va percepe discul altfel. Pentru un observator se poate ca un obiect sa aiba proprietati, sa zicem, stranii , pe cand pentru alt observator totul sa decurga, sa zicem, normal.

 

Raspunsul la intrebarea ta nu este deloc simplu. Pentru a putea specula cat de cat am avea nevoie de cunostinte despre teoria relativitatii generalizata, iar mecanica relativista a corpurilor in rotatie nu este deloc triviala. Parerea mea este ca discul respectiv nu va pleca in nici o alta dimensiune, ci doar va prezenta proprietati diferite pentru observatori diferiti.

 

Vorbind in general despre fenomenele relativiste (care se petrec la viteze apropiate de viteza luminii) si fenomenele cuantice este foarte dificil sa faci speculatii sau predictii folosind doar perceptia pe care o avem asupra spatiului, timpului in viata de zi cu zi pentru ca ea nu este valabila in astfel de situatii. Mai mult, cand se trateaza fenomene fizice exotice (gauri negre, viteze superluminice ...) trebuiesc luate in considerare marimile care au semnificatie fizica bine definita, adica pot fi masurate.

 

In general, bazandu-te pe simturile de zi cu zi sau formuland incorect o problema fizica se ajunge la diverse paradoxuri. Iti recomand documentarul BBC "The Hawking paradox" (se gaseste in retelele p2p):

 

http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4249192.stm

 

Krasnikov Tube

From Wikipedia, the free encyclopedia

Origins and Theory

Krasnikov's alternative is to create a space warp behind the space ship as it travels at near lightspeed to some distant star system, and then use the "tube" thus created for the return trip. This distortion of space has an interesting property for the return trip: it gets you back home shortly after you left, no matter how far you go.

In effect the Krasnikov Tube is a tunnel through time, connecting the departure time of the ship with the time of its arrival. Inside the tube space-time is flat, but the path limits of light through space-time have been opened out so that it permits superluminal travel in one direction only; for example, back to the starting point on Earth.

One-Tube Case

Krasnikov argues that despite the time-machine-like aspects of his metric, it cannot violate the Law of Causality (that a cause must always precede its effects in all coordinate systems and along all space-time paths) because all points along the round-trip path of the spaceship always have an ordered timelike separation interval [in algebraic terms, c2dt2 is always larger than dx2 + dy2 + dz2]. This means, for example, that a light-beam message sent along a Krasnikov Tube cannot be used for back-in-time signaling.

Two-Tube Case

While one Krasnikov Tube can be seen to present no problems with Causality, it was proposed by Allen E. Everett and Thomas A. Roman of Tufts University that two Krasnikov Tubes going in opposite directions can create timelike loops and violations of Causality.

For example, suppose that on the return trip from Deneb to Earth the astronauts lay down Tube II rather than traveling back in Tube I, the first tube they produced. In about 1.63 years of ship time they will arrive back on Earth, but at a time 3260 years in the future of their departure. But now that two Krasnikov Tubes are in place, astronauts from the future can travel to Deneb in Tube II, then to Earth in Tube I and will arrive 3260 years earlier than their departure. The Krasnikov Tube system has become a time machine.

It is presumed that a similar mechanism which destroys time-machine wormholes will destroy the time-machine Krasnikov tubes. That is, vacuum fluctuation will grow exponentially and eventually destroy the Second Krasnikov tube as it approaches the timelike loop limit, in which Causality is violated.

Sergei Krasnikov is a theoretical physicist at the Central Astronomical Observatory at Pulkovo in St. Petersburg, Russia. He identified what he saw as a critical flaw in Miguel Alcubierre's space warp proposal for space travel: if the space warp moves faster than the velocity of light, it cannot be controlled from inside. Krasnikov's analysis shows that at superluminal speeds the interior of the bubble is causally isolated from its surface and exterior. Photons cannot pass from the inside to the outside. Therefore, there would be no way of controlling the space warp

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Totusi si o gaura neagra se gaseste atat in universul nostru cat si in altul propriu ei !!!

 

- Eu zic ca discul nostru nu poate exista in acest univers deoarece este mult decalat temporalo-gravitational de mediul extern !!! ;)

 

 

 

ai ajuns la concluzia asta citind tot ce ai postat de pe wikipedia ? :good:

esti o forta ! :lol:

 

 

cred ca esti pasionat mai degraba de stiinta-si-fictiune, decat de stiinta :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai ajuns la concluzia asta citind tot ce ai postat de pe wikipedia ? :airkiss:

esti o forta ! :lol2:

 

 

cred ca esti pasionat mai degraba de stiinta-si-fictiune, decat de stiinta :whack:

 

- Maybe i'm !

 

- Da sunt pasionat de anticipatia stiintifica, insa nu de fictiune ! :doh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt fizicieni şi matematicieni care, pe baza calculelor matematice, caută să găsească explicaţii asupra momentului zero al Exploziei Iniţiale numite Big Bang.

Deplasarea spre rosu a spectrului luminii venite de la stele sustine teoria big-bang?S-a observat pana acum si deplasarea spre albastru a spectrului luminii venite de la stele?Ce este efectul Compton?

Eu cred ca universul este stationar si deci ca exista atat deplasari spre rosu a spectrului luminii a unor stele si deplasari spre albastru a spectrului luminii a altor stele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca Cyber-sapiens e venit d pe softpedia unde sunt posturi asa mari!

:crazy: 8) :P :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :D :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa spun dar ceva nu mi se pare in regula Eu unu sunt fascinat de civilizatia Maia ,sunt sigur k ata auzit de nivelul lor ridicat de inteligenta pe care l-au avut acum cateva mii e ani si ce nu mi se pare in neregula e ca tot aud de acesti 4 ani cu gaura lor neagra (daca e adevarat ) atunci pare o coincidenta prea mare k ei au calculat calendrau nostru de mi de ani in urma si in viitorul lor cu mult mai exact pana in 2012 Intrebarea e dc s-au oprit eu exact in 2012?? Deci atunci se va intampla ceva...Posibil oare sa aibe legatura cu acest experiment?? Eu unu sper sa ma insel.... Dar mie unul mi se pare cam dubios facind legatura intre evenimente... Nu stiu daca si voua...Oricum e un pas mare pt stinta dar eu unul cred k prea ne jucam dea D-zeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×