Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Importanţa istoriei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in carti se spune doar ceea ce se doreste sa se afle. daca a fost revolutie, de ce ceausescu a fost executat la doar 3 zile de la capturare? istoria asa a vrut sa fie mentionat evenimentul pentru eternitate, pentru a acoperii mizeriile unor politicieni si azi influenti.

Da-mi si mie un autor din care ai facut referat?

 

Pentru ca in orice societate civilizata trebuie sa existe un proces drept. Ar trebui oricum sa ne fie rusine de acel proces de toata jena care exact cinste nu ne-a facut.

 

Am citit mai multe carti, scrise de autori atat straini cat si romani, dar o perspectiva foarte interesanta care mi-a daramat cateva mituri am gasit in C. Sava & C. Monac - "Adevar despre decembrie 1989". E bazata pe documente din arhiva armatei. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce tu ai fost? am sustinut eu undeva ca militarii ar fi fost de vina la revolutie, pai ce tot vorbesti acolo? Hai sa fim seriosi, daca nu erau oameni sus pusi care doreau inlaturarea lui ceausescu, acesta si azi era. De ce in '87, nu a fost revolutie cand au iesit muncitorii din brasov in strada. Nu-mi spune tu ca din cauza unui preot maghiar s-a ridicat poporul. Au fost oameni care se sprijineau pe oameni politici cu influenta, de aceea au iesit in strada. Cat despre armata, aceasta a facut ceea ce i se cerea, pana la noi ordine.

Eu nu vorbeam de ofiţeri de rang superior, deşi generalul Milea este un bun exemplu. Eu vorbeam de miile de militari "

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu doream sa intervin in polemica vostra, iata o fac.

Fiecare dintre voi detine macar o parte a adevarului, fiecare dintre voi are dreptate, dar acceptati si alte puncte de vedere..Daca e sa discutam aici de ''revolutia'' din '89, poate din cauza Craciunului, ma simt liber sa va marturisesc, am carat cu bratele mele Oameni ucisi. Le-am preluat ultimele ganduri, unor muribunzi anonimi, care se razvrateau in fata mortii, evenimentele din acel decembrie m-au marcat teribil. Apoi am incercat sa inteleg, ......ce mai era de lamurit.

Poate intr-o zi voi scrie ce stiu despre Drama din decembrie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu să accepţi alte puncte de vedere. Probabil, cea mai corectă formulare ar fi că Iliescu a reuşit să confişte revoluţia

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aşa că
Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.."cea mai frumoasa forma de manipulare in masa"....demna de joc de startegie pe computer...

revolutie..hehe....de ce oare inca se mai crede in asa ceva?..hehehe

E destul de uşor să pui două unităţi, mai ales dacă aparţin de arme diferite, să tragă unii

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×