Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Importanţa istoriei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am niste amintiri interesante din Revolutie, dar nu din Capitala, ci dintr-un oras de provincie, asa cum a fost perceputa ea, ele au aparut numai pe Forumul propriu, daca doriti puteti sa-l accesati si dvs.!

Scuze moderatorului pentru reclama, nu-mi sta in obicei sa fac asa ceva, dar nu vreau sa le transcriu de acolo aici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si .....au trecut 18 ani!

 

 

Si au trecut degeaba......

Acum se bagatelizeaza parca ce a fost atunci.se pun coroane prin cimitere si atit. Cine a tras, cine sant vinovatii, teroristii au ramas in coada de peste.....cica nu se stie :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si au trecut degeaba......

Acum se bagatelizeaza parca ce a fost atunci.se pun coroane prin cimitere si atit. Cine a tras, cine sant vinovatii, teroristii au ramas in coada de peste.....cica nu se stie :D

Unele lucruri se vor putea discuta abia după moartea lui Iliescu. Brucan a murit, Dan Iosif a murit, dar "omul cu mitraliera" (Gelu Voican-Voiculescu) şi căpitanul-senator (Mihai Lupoi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nici dupa moartea cucuvelelor astora nu o sa stim.

Şi asta e posibil. Şi cumva de

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E destul de uşor să pui două unităţi, mai ales dacă aparţin de arme diferite, să tragă unii
Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
......................

asta ai inteles tu dint "revolutia din 89?".....

ce stii tu despre Otopeni?...dar despre ce s-a intamplat in fata Comandamentului de Razboi de la Ho Si Min ce stii?

Nu am fost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca in orice societate civilizata trebuie sa existe un proces drept. Ar trebui oricum sa ne fie rusine de acel proces de toata jena care exact cinste nu ne-a facut.

 

Am citit mai multe carti, scrise de autori atat straini cat si romani, dar o perspectiva foarte interesanta care mi-a daramat cateva mituri am gasit in C. Sava & C. Monac - "Adevar despre decembrie 1989". E bazata pe documente din arhiva armatei. :P

Nu am gasit cartea pe care mi-ai sugerat-o deci nu pot sa-ti dau un raspuns, dar te intreb altceva. Este normal ca sotii ceausescu sa fie judecati si executati la 3 zile de la capturare? De ce nu a fost facut public procesul, de ce s-a prezentat doar inregistrarile? De ce s-a dus o politica de propaganda impotriva familiei, in care se punea accent pe luxul in care traiau?, desi nu era adevarat, exista dictatori din lumea a 3-a care o duceau de 1000 de ori mai bine. In Rusia, patria comunismului, de ce gorbaciov nu a fost executat, nici macar nu a fost condamnat la inchisoare pe viata? De ce s-a sinucis gen, Milea, aparent fara motiv? Si putem sa continuam asa, cu intrebarile - daca imi poti raspunde conform celor citite de tine in acele carti, si imi vei da un raspuns satisfacator, atunci imi voi retrage cuvintele, si iti voi da dreptate cu evenimentele din "89, pana atunci raman la teoria conspiratiei. Inca ceva - Iliescu a aparut pentru prima data la TV , dupa fuga lui Ceausescu, daca era asa mare revolutionar, cum de nu era in multime, cum de nu si-a revendicat meritul de a fi unul dintre revolutionari? - nici Lenin nu a fost printre revolutionarii comunisti, el se gasea la Viena, dar asta nu inseamna ca nu regizase totul si nu-l pusese la cale din timp, el a preferat sa stea in umbra in cazul in care revolta era nimicita de tar - nu toti sunt eroi ca Fidel, sa se arunce in fata gloantelor lui Batista.

 

Eu nu vorbeam de ofiţeri de rang superior, deşi generalul Milea este un bun exemplu. Eu vorbeam de miile de militari "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este curios un lucru, de ce numai generalul Milea, si inca vre-o 3-4 racari au fost gasiti condamnati, ordinele militarilr au venit de sus, eu nu cred ca , capitanul x.y,z a inceput sa traga in multime dupa cum dorea.

Eşti varză :flowers: Ia mai citeşte tu cine a fost Vasile Milea :crazy:

 

daca se dorea intoarcerea lui Ceausescu, in cel tarziu 23 decembrie, tancurile din transnistria se gaseau la Bucuresti, ca "ajutor pentru romani".

Da, dacă tu crezi că Gorbaciov l-ar fi readus la putere pe Ceauşescu, e clar că ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×